سوزش سر دل در دوران بارداری

همانطور که از این نام پیداست ، سوزش سر دل (که به آن ریفلاکس معده و گوارش نیز گفته می شود) مانند سوزش آتشین احساس می شود که از پشت سینه شما شروع می شود و مری شما را طی می کند ، لوله ای که گلو را به معده شما وصل می کند.

علاوه بر احساس سوزش - که می تواند چند دقیقه تا چند ساعت به طول انجامد - ممکن است:

احساس نفخ می کنید

طعم ترش در دهان خود دارید

گلودرد شدید دارید

سرفه اغلب

هورمون ها

پروژسترون ، که به آن هورمون بارداری نیز گفته می شود ، زیرا که رحم شما و کودک درون آن را تغذیه می کند ، این هورمون مقصر اصلی سوزش قلب مربوط به بارداری است.

پروژسترون به عنوان یک آرامش بخش عضله عمل می کند. در مورد سوزش سر دل ، این هورمون می تواند عضله تنگ (به نام دریچه تحتانی مری) را شل کند که معده شما را از مری خارج می کند.

 

 

 

کودک در حال رشد

با بزرگ شدن جنین رحم شما نیز بزرگتر می شود مانند لوله خمیر دندان که در حال فشرده شدن است. رحم در حال رشد به معده شما فشار می اورد و اسید معده بیشتر تولید می کند.بخصوص اگر معده شما پر باشد.

 

 

 

 

هضم آرام

به لطف پروژسترون میزان سوزش معده بیشتر از حد معمول است هر چه غذا دیر تر هضم شود سوزش معده بیشتر خواهد بود .

 

روش های درمان برای تسکین سوزش سر دل

1-آنچه می خورید

جای تعجب نیست که غذاهای اسیدی و تند بیشتر اسید معده را نسبت به غذاهای دیگر تولید می کنند.از خوردن مرکبات ، گوجه فرنگی ، پیاز ، سیر ، کافئین ، شکلات ، سودا و سایر غذاهای اسیدی خودداری کنید. همچنین از غذاهای سرخ شده یا چرب کمتر استفاده کنید.

 

2-بجای سه وعده غذا ذر روز وعده های غذایتان را ازایش دهید اما با حجم کمتر

3- بعد از خوردن غذا بلافاصله نخوابید حداقل سه ساعت از خوردن غذا شما گذشته باشد .

4- سیگار نکشید

دلایل زیادی وجود دارد که نباید در دوران بارداری سیگار کشید و سوزش سر دل فقط یکی از آنهاست. مواد شیمیایی موجود در سیگار باعث می شود دریچه ای که محتویات معده را پایین می آورد .این امر به اسیدها و غذاهای بدون هضم اجازه می دهد تا به سمت بالا پاشیده شده و هدف آتشین خود را بدست آورند.

5- لباس مناسب و گشاد بپوشید

6- مایعات را بعد از غذا بنوشید نه در حین خوردن غذا