سه سوال مهم درباره تغذیه دوران بارداری


 تغذیه بارداری
1. روش سالم برای افزایش وزن در دوران بارداری چیست؟
تغذیه دوران بارداری و چگونگی افزایش وزن بسیار مهم است ، بهتر است که افزایش وزن در دوران بارداری به صورت تدریجی اتفاق بیفتد، شما احتمالا بین 10 تا 5/12 کیلوگرم در دوران بارداری افزایش وزن خواهید داشت، به یاد داشته باشید که افزایش وزن در زنان متفاوت است و مقدار افزایش وزن در دوران بارداری به عواملی چون تغذیه دوران بارداری و تحرک زن باردار بستگی دارد، بنابراین با داشتن تغذیه بارداری مناسب، با مقدار زیادی از کربوهیدرات های نشاسته دار، میوه ها و سبزیجات، پروتئین و شیر و لبنیات و فقط مقدار کمی چربی و قند می توانید سلامتی خود و جنین درحال رشدتان را تضمین کنید. مقدار افزایش وقت در دوران بارداری در زمان های مختلف، متفاوت بوده و نیاز به توجه و دقت دارد. شما حداقل افزایش وزن در دوران بارداری را در طول سه ماهه اول به دست خواهید آورد، وزن شما باید پس از آن به طور پیوسته در طول سه ماهه دوم بارداری افزایش یافته و شما ممکن است اکثر وزن افزایشی را در سه ماهه سوم داشته باشید، زیرا افزایش وزن به میزان رشد جنین هم وابسته است و در سه ماهه آخر دوران بارداری میزان رشد جنین بیشتر خواهد بود.

 

 

2. تغذیه دوران بارداری در چند وعده باید انجام شود؟
در دوران بارداری حتی اگر شما گرسنه نباشید، احتمال دارد که جنین شما گرسنه باشد، بنابراین سعی کنید نکاتی که برای تغذیه دوران بارداری گفته شده است را به طور منظم رعایت کنید، هدف از تغذیه دوران بارداری ، سه وعده غذا و دو تا سه میان  وعده سالم در بین وعده های غذایی است. اگر صبح (و یا تمام روز) حالت تهوع، بیزاری از غذا، سوزش معده، و یا سوء هاضمه بارداری، غذا خوردن را برای شما سخت و طاقت فرسا می کند، در دفعات زیاد، مقدار مواد غذایی کمی مصرف کنید. شما ممکن است متوجه شوید که خوردن پنج یا شش وعده ی غذایی کوچک باعث راحتی معده می شود، خوردن غذاهای دارای فیبر بالا و غذاهای سبوس دار به شما کمک خواهد کرد تا احساس سیری کامل بکنید و همچنین این مواد غذایی مغذی تر هستند

 

 

3. آیا در دوران بارداری هم می توان غذاهای مورد علاقه را خورد؟
لازم نیست تمام غذاهای مورد علاقه ی خود را فقط به خاطر اینکه باردار هستید، حذف کنید. فقط باید مواظب غذاها و تنقلات پرچرب، نمک و شکر در طول تغذیه دوران بارداری خود باشید و آنها را در رژیم غذایی خود به حداقل برسانید. بنابراین تا آنجا که امکان دارد، در دوران بارداری تنقلات را با مواد غذایی سالم جایگزین نمایید، سعی کنید یک موز به جای یک بسته چیپس یا میوه های کنسرو شده به جای بستنی بخورید.