زنان باردار چگونه از ویروس کرونا در امان باشند؟

کرونا هست اما با رعایت بهداشت و نکات مهم پیشگیری می توان از آن دور ماند. زنان باردار و افراد سالمند و افرادی که بیماری مزمن و زمینه ای دارند بیشتر از بقیه در خطر ابتلا به این ویروس هستند.
فریبا الماسی فوق تخصص فوق‌تخصص بیماری‌های زنان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران توصیه کرد زنان باردار به دلیل پایین بودن سیستم ایمنی بدنشان باید توصیه‌های بهداشتی درباره  ویروس کرونا را بیشتر رعایت کنند؛ چراکه احتمال سرایت ویروس کرونا در زنان باردار بیشتر از زنان غیرباردار است.
این فوق‌تخصص بیماری‌های زنان در پاسخ به این سوال که زنان باردار با توجه به انتشار ویروس کرونا در کشور چه اقداماتی باید انجام دهند؟ به فارس گفت:« با توجه به اینکه مقاومت بدن زنان باردار از زنان غیرباردار و نیز مردان کمتر است، باید نکات پیشگیرانه را بیشتر رعایت کنند؛ چراکه بارداری باعث کاهش سیستم ایمنی بدن شده و زودتر دچار عفونت می‌شوند. شستن مکرر دست‌ها، پرهیز از روبوسی و دست دادن و خودداری از حضور در خارج از خانه و تماس‌های غیرضروری باید توسط زنان باردار مورد توجه بیشتری قرار گیرد؛ ضمن اینکه احتمال سرایت ویروس کرونا در زنان باردار در زمان حضور در جامعه و ارتباط با افراد دیگر بیشتر از زنان غیرباردار است. دوره کمون این ویروس یعنی از زمانی که این ویروس وارد بدن می‌شود تا ظاهر شدن علایم آن ۱۴ روز است و علامت این ویروس نیز تا یک ماه وجود دارد و احتمال اینکه فرد مبتلا خوب شود، ۸۰ درصد است، اما در زنان باردار با توجه به پایین بودن مقاومت بدنی امکان بهبودی آن‌ها کمتر از افراد عادی است.» بیشتر بخوانید با رعایت این نکته ها به ویروس کرونا مبتلا نشوید

 

 


الماسی در ادامه گفت:« زنان باردار هنگام انجام تصویربرداری و سونوگرافی باید از ماسک استفاده کرده و پزشکان مربوط نیز برای انجام این آزمایشات باید حتماً از ماسک استفاده کنند؛ ضمن اینکه زنان باردار نیز مانند افراد معمولی در چنین شرایطی باید از خوردن غذا‌های فست‌فود و خارج از خانه خودداری کنند.»
ویروس کرونا چه عوارضی در بارداری به همراه دارد؟
پزشکان متخصص معتقدند در مادران بارداری که مبتلا به کرونا می شوند، احتمال زایمان زودرس و سقط بخصوص در سه ماهه نخست بارداری بیشتر است. همچنین به دلیل مشکلات ریوی و تنفسی که از علائم بیماری کرونا است، درگیری ریوی و سرفه های شدید را به دنبال دارد که خطر زایمان زودرس و پارگی کیسه آب را افزایش می دهد. به همین دلیل زنان باردار باید بیشتر از بقیه افراد نکات بهداشتی را رعایت کنند.