زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا

«موج آنفلوآنزا در حال فروکش است» نادر توکلی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران، با عنوان این مطلب گفت:« ۶۴ بیمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار دارد که ۱۴ هزار مورد مراجعه داشته ایم و از این تعداد، ۱۴۰۰ نفر به شکل اورژانسی پذیرش شدند و در نهایت ۵۱۰ نفر بستری شدند. » توکلی با اشاره به ۱۵ مورد فوتی ناشی از آنفلوانزا در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران به مهر گفت: «اغلب فوتی ها بیماری زمینه ای داشته اند که باعث مرگ آنها شده است.»بیشتر بخوانید بالاخره واکسن آنفلوانزا بزنیم یا نه؟

 

همچنین در این نشست خبری بابک عشرتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، درباره داروی آنفلوانزا، توضیح داد:« داروها را معمولا برای زنان باردار، کودکان زیر پنج سال و افرادی که بیماری زمینه ای داشته باشند، استفاده می کنیم. داروها در اختیار بیمارستان ها قرار گرفته شد و کمبود دارو برای بیماران مبتلا به آنفلوانزا نداشته ایم. استفاده بی مورد از آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد ویروسی، منجر به مقاومت میکروبی می شود که می تواند خطرناک باشد. این احتمال وجود دارد که بیماری در موج های دوم و سوم با شدت کمتر تکرار شود.به طور کلی شیوع آنفلوانزا از نیمه دوم آبان آغاز و تا اواسط زمستان ادامه می یابد.» بیشتر بخوانید آنفلوانزا در بارداری خطرناک است؟
عشرتی درباره استفاده از واکسن آنفلوانزا در زمان شیوع بیماری، گفت:« زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوانزا، ۱۰ روز قبل از اینکه فرد در معرض ویروس قرار بگیرد، است. اما توصیه می شود زنان باردار و کودکان زیر پنج سال و همچنین افرادی که بیماری زمینه ای دارند، این واکسن را بزنند.»