زمان اولین پریود بعد از زایمان و تاثیر آن بر شیردهی

در میان مادران امروزی، اعتقاد مشترکی وجود دارد! آن‌;ها فکر می‌;کنند که می‌;توانند از طریق تغذیه نوزاد خود با شیر مادر، به طور کامل از رخ دادن دوره قاعدگی در بدن خود جلوگیری کنند. اما وقت آن است که افسانه‌;ها را کنار بگذاریم و با حقیقت روبرو شویم. حقیقت این است که زنان پس از انجام زایمان، مانند قبل، با روند قاعدگی در بدن خود مواجه خواهند شد. گاهی اوقات، شروع این دوره ممکن است فقط چند هفته پس از انجام عمل زایمان در بدن مادر شروع شود. زمانی که مادر به طور کامل، نوزاد خود را با شیر مادر تغذیه کند و دوره قاعدگی در بدن او شروع نشود ، این دوره "آمنوره لاکتاسیله" نامیده می‌;شود. با این توصیفات، بهتر است شما به عنوان یک مادر جوان و بی‌;تجربه درباره تغذیه نوزاد با شیر مادر و ارتباط آن با دوره قاعدگی در بدن خود بیشتر بدانید.

بازگشت دوره قاعدگی در بدن زنان شیرده:
دوره قاعدگی در بدن هر زنی، باید پس از تولد کودک، دوباره به حالت عادی خود بازگردد. بنابراین، اگر مادری، شیردهی نداشته باشد، می‌;تواند منتظر شروع چرخه قاعدگی خود در طی 3 ماه آینده باشد. این حال، فراموش نکنید که زمان شروع این دوره ممکن است از مادری به مادر دیگر متفاوت باشد. پس، به یاد داشته باشید که

حتی اگر شما نوزاد خود را با شیر مادر تغذیه می‌;کنید، هم باید دوره‌;های قاعدگی را با روال عادی قبل از بارداری تجربه کنید. با این وجود، در بعضی موارد شروع چرخه قاعدگی دوباره زنان ممکن است تا حدود یک سال پس از زایمان به تاخیر بیفتد. در واقع.
هنگامی که مادری، فرزند خود را به‌;طور منظم با شیر مادر تغذیه کند، این حالت می‌;تواند از شروع چرخه قادگی او به مدت طولانی جلوگیری کند.
ولی زمانی که مادر، نوزادش را به اندازه کافی با شیر مادر تغذیه نکند، شروع دوران قاعدگی در بدن او ممکن است زودتر ازسایر زنان شیرده رخ دهد.


به همین دلیل، در برخی موارد، شروع چرخه قاعدگی زنان زائو ممکن است چند ماه پس از زایمان طول بکشد، مگر اینکه فرد، روند شیردهی خود را به طور کامل متوقف کند. در نهایت، به عنوان یک خانم جوان و بی‌;تجربه این نکته مهم را فراموش نکنید که وقتی دوره قاعدگی زنی پس از انجام زایمان بازگردد، باید هر ماه، به‌;طور منظم ادامه یابد.
تاثیر پریود  بر  تغذیه نوزاد با شیر مادر:
 اغلب مادران تصور غلطی دارند که تغذیه نوزاد با شیر مادر، در طول دوره  قاعدگی کار درست نیست و انجام این کار به کودک آن‌;ها آسیب می‌;رساند.

یادتان باشد که کیفیت شیر ​​مادر در این دوره مانند سایر مواقع ثابت باقی می‌;ماند.
هیچ آسیبی به سلامت فرزند شما وارد نخواهد نمود. هر چند طعم شیر مادر ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی بدن او، تحت تاثیر قرار گرفته و تغییر کند،
اما این حالت هم نمی‌;تواند مانع جدی برای تغذیه نوزاد با شیر مادر باشد.
البته گاهی اوقات، ممکن است میزان شیر مادر و مواد مغذی موجود در آن با شروع دوره قاعدگی کاهش یابد و این تغییرات هورمونی، گاه به گاه هم، شیر مادر را نسبت به قبل رقیق کند، ولی هیچ موردی برای نگرانی نیست و بروز همه این پدیده‌;ها امری کاملا طبیعی است.
با این حال، اگر شما به عنوان یک زن شیرده احساس کردید که تولید شیر شما  در دوره قاعدگی به مقدار زیادی کاهش یافته است، می‌;توانید با مصرف برخی چای‌; و برخی دمنوش ها به افزایش شیر در بدن خود کمک کنید.
اگر با همه این اقدامات، فرزند شما دچار مشکل شد، شما می‌;توانید با پزشک معالج خود در مورد مصرف مواد معدنی و انواع ویتامین‌;ها جهت افزایش شیر در بدنتان صحبت کنید تا اطمینان حاصل شود که شیر شما برای تغذیه و رشد نوزادتان کاملا مناسب و طبیعی می‌;باشد.
همچنین، برخی از زنان شیرده ممکن است در دوران قاعدگی خود با زخم شدن نوک پستان متوجه شوند. این شرایط هم امری کاملا طبیعی است و با بروز دلیل تغییرات هورمونی در چرخه قاعدگی زنان مشاهده می‌;شود.
برخی از زنان هم ممکن است کمی بعد از شروع دوره قاعدگی، در زمان شیر دادن به فرزند خود احساس پشیمانی کنند،که عمدتا به علت بروز درد فیزیکی ناشی از چرخه قاعدگی است.
به عنوان یک مادر جوان سعی کنید در هنگام احساس درد، نوزاد خود را با شیر مادر تغذیه نکنید یا حواس خود را با چیز دیگی پرت کنید تا تجربه تلخی بر ذهن شما به جای نگذارد. ولی تغذیه منظم نوزاد با شیر مادر در این دوره نیز کمک می‌;کند تا شیر مادر به اندازه کافی برای تغذیه کودک تامین شود. همچنین، شیردهی نوزاد در دوران قاعدگی احتمال بروز مشکلاتی مانند انجنیر، ماستیت و انسداد  کانال‌;های شیردهی در مادر را کاهش دهد.


اولین پریود پس از شیردهی:
به عنوان یک زن جوان به خاطر داشته باشید که بازگشت دوباره دوره قاعدگی پس از انجام زایمان، قدرت باروری را نیز با خود به ارمغان خواهد آورد. البته، در نظر داشته باشید که شانس باردار شدن شما حتی در زمان قبل و بعد از قاعدگی نیز وجود دارد. ممکن است این حالت کمی عجیب و غریب باشد، اما بدن انسان از یک قانون سختگیرانه پیروی نمی‌;کند. به همین دلیل، چند نکته مهم در مورد دوره قاعدگی و باردار شدن دوباره زنان بعد از زایمان عبارتند از:

فراموش نکنید که حتی قبل از شروع دوره قاعدگی بعد از زایمان نیز ممکن است عمل تخمک‌;گذاری در بدن مادر اتفاق بیافتد.
به همین علت، در صورتی که مادر در دوران شیردهی خود اقدامات مناسب برای  کنترل تولد را انجام ندهد، ممکن است مجددا حامله شود، بدون این که اولین چرخه قاعدگی پس از انجام زایمان را تجربه کند.
بنابراین، اگر به عنوان یک مادر جوان و بی‌;تجربه نمی‌;خواهید بارداری دیگری را بدون داشتن برنامه‌;ریزی دقیق تجربه کنید، حتما از قرص‌;های ضد بارداری، کاندوم یا دیگر روش ها برای پیشگیری استفاده کنید.
در نهایت، برای اطمینان بیشتر، در چنین شرایطی، مادر زائو می‌;تواند با پزشک خود در مورد استفاده از گزینه‌;های مناسب کنترل تولد صحبت کرده و مطمئن شود که استفاده از این داروها بر روند تولید شیر در بدن او تاثیر نداشته و سلامت فرزند کوچک او را تهدید نمی‌;کند. برای انجام این کار، لازم است قرار ملاقات با پزشک را تعیین کرده و در اسرع وقت، برای کسب اطلاعات بیشتر به دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.