زایمان سزارین چیست؟

زایمان سزارین - که به عنوان بخش C یا سزارین نیز شناخته می شود - زایمان جراحی نوزاد است. این شامل یک برش در شکم مادر و دیگری در رحم است. به طور کلی قبل از 39 هفته بارداری از زایمان سزارین جلوگیری می شود ، بنابراین کودک زمان مناسبی برای رشد در رحم دارد. با این وجود ، گاهی اوقات عوارض ایجاد می شود و قبل از 39 هفته باید سزارین انجام شود.

 

چرا سزارین انجام می شود؟

زایمان سزارین به طور معمول انجام می شود که عوارض ناشی از بارداری ، زایمان طبیعی واژن را دشوار می کند ، یا مادر یا کودک را در معرض خطر قرار می دهد. بعضی اوقات ، زایمانهای سزارین در اوایل بارداری برنامه ریزی می شوند ، اما بیشتر آنها هنگام بروز عوارض در هنگام زایمان انجام می شوند.

 

 

 

دلایل سزارین

کودک دارای شرایط رشد است

سر کودک برای تولد خیلی بزرگ است

کودک اول پا بیرون می آید ( زایمان بریچ )

عوارض اولیه بارداری

مشکلات سلامتی مادر مانند فشار خون بالا یا بیماری قلبی ناپایدار

مادر دارای تبخال دستگاه تناسلی فعال است که می تواند به کودک منتقل شود

زایمان قبلی سزارین

مشکلات مربوط به جفت ، مانند قطع جفت یا جفت جلدی

مشکلات مربوط به بند ناف

کاهش اکسیژن به کودک

کار متوقف شده

کودک اول شانه بیرون می آید (زایمان عرضی)

 

 

 

 

 

خطرات ناشی از زایمان سزارین

زایمان سزارین در حال تبدیل شدن است یک منبع تحویل متداول در سراسر جهان مورد اعتماد منبع اما این یک جراحی بزرگ است که خطراتی را هم برای مادر و هم برای کودک به همراه دارد. زایمان طبیعی برای کاهش کمترین خطر عوارض ، روشی مطلوب است. خطرات ناشی از زایمان سزارین شامل موارد زیر است:

خون ریزی

لخته شدن خون

مشکلات تنفسی برای کودک ، به ویژه اگر قبل از 39 هفته بارداری انجام شود

خطرات افزایش یافته برای بارداری های آینده

عفونت

صدمه به کودک در حین عمل

زمان بهبودی طولانی تر در مقایسه با زایمان واژن

آسیب جراحی به اندامهای دیگر

چسبندگی ، فتق و سایر عوارض جراحی شکم

شما و پزشکتان قبل از موعد مقرر در مورد گزینه های تولد خود صحبت خواهید کرد. پزشک شما همچنین می تواند تشخیص دهد که آیا شما یا کودک شما علائم عوارضی را که نیاز به سزارین داشته باشد نشان می دهد یا خیر

 

نحوه آماده سازی برای زایمان سزارین

اگر شما و پزشکتان تصمیم گرفتید که سزارین بهترین گزینه برای زایمان است ، پزشکتان دستورالعمل کاملی در مورد کارهایی که می توانید برای کاهش خطر عوارض و کاهش زایمان سزارین به شما ارائه دهند ، می دهد. مانند هر بارداری ، ملاقاتهای قبل از تولد معاینه های زیادی را نیز شامل می شوند. این شامل آزمایش خون و سایر معاینات می باشد تا سلامت شما از نظر سزارین مشخص شود. پزشک اطمینان حاصل خواهد کرد که در صورت نیاز به انتقال خون در حین عمل ، میزان خون شما را ثبت خواهد کرد. انتقال خون به ندرت هنگام سزارین مورد نیاز است ، اما پزشک برای هرگونه عارضه آماده است. حتی اگر قصد انجام سزارین را ندارید ، همیشه باید برای غیرمنتظره آماده شوید. در ملاقاتهای قبل از زایمان با پزشک خود ، در مورد عوامل خطر زایمان سزارین و کارهایی که می توانید برای کاهش آنها انجام دهید ، صحبت کنید.

 

نحوه انجام زایمان سزارین

برنامه ریزی کنید که در حین بهبودی از جراحی خود سه تا چهار روز در بیمارستان بمانید. قبل از عمل ، شکم شما تمیز می شود و شما برای دریافت مایعات داخل وریدی (IV) به بازو آماده می شوید. این به پزشکان اجازه می دهد مایعات و هر نوع داروی مورد نیاز خود را تجویز کنند. همچنین شما باید سوندی قرار دهید تا مثانه در حین عمل خالی شود.

 

سه نوع بیهوشی به مادران زایمان ارائه شده است:

بلوک نخاعی: بی حسی که مستقیماً درون کیسه ای که نخاع شما را احاطه کرده است تزریق می شود ، بنابراین قسمت پایین بدن شما را بی حس می کند.

اپیدورال: بیهوشی شایع برای هر دو زایمان واژینال و سزارین ، که به قسمت تحتانی شما در خارج از کیسه نخاع تزریق می شود.

بیهوشی عمومی : بیهوشی که شما را به خواب بی درد می اندازد و معمولاً برای مواقع اضطراری محفوظ است.

هنگامی که به طور صحیح دارو درمانی کرده اید ، پزشک شما برش دقیقاً بالای خط موی کبدی ایجاد می کند. این حالت معمولاً در لگن افقی است. در مواقع اضطراری ، برش ممکن است عمودی باشد. پس از ایجاد برش به شکم و در معرض قرار گرفتن رحم ، پزشک شما برش را وارد رحم می کند. این منطقه در طی مراحل پوشانده می شود ، بنابراین شما قادر به دیدن روش نخواهید بود.

بعد از انجام برش دوم ، نوزاد جدید شما از رحم شما خارج می شود.

پیگیری بعد از زایمان سزارین

بعد از زایمان سزارین ، شما و نوزادتان حدود سه روز در بیمارستان می مانید. بلافاصله بعد از عمل ، شما بر روی IV باقی خواهید ماند. این امر به شما امکان می دهد سطح مسکن ها تنظیم شده در جریان خون شما قرار بگیرد ، در حالی که بیهوشی از بین می رود.

پزشک شما را ترغیب می کند تا از خواب بلند شوید و راه بروید. این می تواند به جلوگیری از لخته شدن خون و یبوست کمک کند . یک پرستار یا پزشک می تواند به شما بیاموزد که چگونه کودک خود را برای شیردهی قرار دهید ، بنابراین هیچ درد اضافی از ناحیه برش سزارین وجود نخواهد داشت.

پزشک بعد از عمل توصیه هایی را برای مراقبت از منزل به شما ارائه می دهد ، اما به طور کلی باید انتظار داشته باشید:

استراحت کنید ، به خصوص برای چند هفته اول

از وضعیت صحیح برای حفظ از شکم خود استفاده کنید

مایعات زیادی بنوشید تا جایگزین های از دست رفته هنگام سزارین خود را جایگزین کنید

به مدت چهار تا شش هفته از رابطه جنسی خودداری کنید

در صورت لزوم داروهای ضد درد مصرف کنید

اگر علائم افسردگی پس از زایمان را تجربه کردید ، مانند نوسانات شدید خستگی یا خستگی شدید

 

در صورت بروز علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

درد پستان همراه با تب

ترشحات واژن ناخوشایند و خونریزی با لخته های بزرگ

درد هنگام ادرار کردن

علائم عفونت - به عنوان مثال ، تب بیش از 100 درجه فارنهایت ، قرمزی ، تورم