روش هایی برای جلوگیری از ریزش موها و تقویت آن


برای هر فردی داشتن موهایی زیبا و پرحجم یک آرزوی بزرگ است. این موضوع در بین خانمها رواج بیشتری دارد. در این مطلب از پورتال رنگی برای خانمها و آقایانی که با مشکل ریزش مو درگیر هستند، تمام شیوه های موجود برای جلوگیری از این مشکل را در نظر گرفته ایم که امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرند.

عوامل اصلی تاثیرگذار بر مو عبارتند از ژنتیک، سن، هورمون ها، کمبود مواد مغذی، آنچه می خورید تنها یکی از مواردی است که می توانید برای کنترل رفتار موهای خود انجام دهید. مهمتر اینکه اگر موهایتان نازک شده و یا در آستانه نازک و کم شدن است، قطعاً نمی خواهید با مصرف غذاهای مضر این وضعیت را بدتر کنید.

ریزش مو و دلایل آن

فردی که از ریزش مو رنج می‌برد باید حتما به متخصص پوست مراجعه کند تا با انجام معاینه بالینی دقیق و آزمایش‌ های لازم، علت زمینه‌ ای مشکلش پیدا شود.

هرگونه استرس روانی شدید یا استرس فیزیولوژیکی که به بدن وارد شود، می‌ تواند باعث ریزش مو شود. استرس‌ ها می‌توانند به دلیل مشکلات عصبی، روانی، انجام جراحی، بعد از یک بیماری تب‌ دار شدید، بعد از ناخوشی و بیماری شدید مزمن یا هر مساله دیگری به وجود بیایند و موها را دچار ریزش ناگهانی کنند.

 

 


اولین قدم – پیدا کردن علت ریزش مو
مصرف دارو، رژیم غذایی، مشکلات تیروئیدی، وراثت و برخی بیماری‌های زنان همه و همه می‌توانند علل از دست رفتن موهای شما باشند که بهتر است تا دیر نشده و همه موهای خود را از دست نداده‌اید، دست به درمان شوید. باید قدم به قدم همه مراحل را چک کنید، گاهی لازم است با دادن آزمایش خون بدن خود را بررسی کنید تا درمان مناسب را بیابید. درمان ریزش مو، زمان‌بر است و باید با صبر و حوصله موهای از دست رفته را درمان کنید. به پزشک خود اعتماد کرده و درمان‌ها را پیگیری کنید تا دوباره موهای پرپشتی داشته باشید.

1- علت ریزش مو در مردان و زنان
علت ریزش مو در مردان و زنان هرچه باشد، كم شدن موها برای اكثر خانم‌ها یك كابوس است و می‌تواند اعتماد به نفس آن‌ها را پایین بیاورد، اما تمامی ریزش موها یك علت ندارند و حتی همه به یک شكل نیستند. اگر بتوانید نوع ریزش موهای خود را تشخیص دهید، تا حد زیادی هم از نگرانی در می‌آیید و هم راه‌حل مناسب را پیدا می‌كنید. علت های مختلف وجود دارد كه باعث ریزش مو در مردان و بانوان می‌ شود و گاهی پیش می‌آید كه برای ریزش موها یك علت مشخص یافت نمی‌شود. به‌عنوان نخستین كار، متخصصان پوست و مو توصیه می‌كنند، بیمار از نظر مشكلات تیروئیدی و هورمونی آزمایش شود. بسیار پیش می‌آید كه وقتی علت اصلی ریزش موها كشف و درمان آغاز می‌شود، موهای ریخته شده دوباره بازمی‌گردند. این روزها ریزش مو در بین همه افراد بسیار رایج شده‌است. در واقع 40 درصد از كسانی كه در طول عمرشان، ریزش موی موقتی یا دائم را تجربه می‌كنند، خانم‌ها هستند، البته مدل ریزش مو در افراد مختلف متفاوت است. بعضی موهای‌شان شروع به نازك شدن می‌كند و موها كم پشت به‌نظر می‌رسند، بعضی مركز و جلوی سرشان به‌شدت خالی می‌شود و بعضی فرق سرشان به مرور خالی و خالی‌تر می‌شود. در خانم‌ها برعكس مردان كمتر پیش می‌آید كه خط موها در پیشانی عقب برود.

اختلال تیروئیدی
تیروئید غده‌ای پروانه‌ای شكل است كه در جلوی گردن قرار دارد. هورمون‌هایی كه این غده ترشح می‌كند تمام فرآیندهای موجود در بدن را تنظیم می‌كنند. اگر این غده میزان بسیار زیاد یا بسیار كمی هورمون تیروئید ترشح كند ممكن است در چرخه رویش موها اختلال به‌وجود بیاید اما كم كاری یا پركاری تیروئید علائم دیگری به جز ریزش موها نیز دارد، علائمی چون افزایش یا كاهش وزن، حساسیت بیش از حد به گرما یا سرما یا تغییر در ضربان قلب و….اگر ریزش مو و هركدام از علت‌ها در شما وجود دارد، حتما باید تست تیروئید بدهید.

سندرم تخمدان‌ پلی‌كیستیك در بانوان
خانم‌هایی كه سندرم تخمدان‌ پلی‌كیستیك دارند، معمولا هورمون‌های‌شان چندان منظم نیست. بدن آن‌ها میزان بیشتری از حد نرمال اندروژن تولید می‌كند و بالا رفتن این هورمون باعث می‌شود موهای زائد روی صورت و بدن افزایش یابد و موهای روی سر را نیز نازك شود. این سندرم تخمك‌گذاری را دچار مشكل كرده، ایجاد جوش و آكنه می‌كند، باعث افزایش وزن می‌شود و … اما گاهی تنها نشانه آشكار این سندرم نازك شدن موهاست.

كچلی موضعی
گاهی موها به‌صورت تكه‌ تكه می‌ریزند كه به این حالت كچلی موضعی می‌گویند. (آلوپشیا آرآتا) این ریزش جز سیستم ایمنی بدن شما كه به اشتباه به فولیكول‌های سالم موها حمله می‌كند علتی ندارد، البته خوشبختانه در بیشتر موارد این مشكل دائمی نیست، این تكه‌های ریخته شده معمولا بین 6 ماه تا یك‌سال دوباره درمی‌آید، البته در موارد خیلی نادر ممكن است تمام موهای سر و بدن بریزند.

عفونت‌های قارچی
گاهی عفونت‌های قارچی به پوست سر سرایت می‌كنند و این قارچ‌ها می‌توانند موجب به‌وجود آمدن نوع خاصی از ریزش، خارش و تكه‌های گرد كچلی بشوند. قسمت‌هایی كه موها ریخته و كچل شده‌است، قرمز و پوسته پوسته به‌نظر می‌رسد، خوشبختانه عفونت‌های قارچی در كف‌سر به راحتی با داروهای ضدقارچ درمان می‌شوند اما به راحتی و با هر تماس مستقیمی از فردی به فرد دیگر سرایت می‌كنند، به همین خاطر اگر یكی از اعضای خانواده دچار این مشكل شد، باید حتما بقیه افراد خانواده نیز معاینه شده و درصورت سرایت در همان مراحل ابتدایی درمان شوند.

دوران بارداری در بانوان
گاهی بعضی از خانم‌ها در دوران بارداری احساس می‌كنند كه موهای‌شان پرتر به‌نظر می‌رسد. این احساس تا حدی درست است و این پرپشت‌تر شدن موها به خاطر بالابودن هورمون‌هایی است كه ریزش طبیعی موها را كم می‌كند و موها را در فاز استراحت نگه می‌دارد، البته این مرحله چندان طول نمی‌كشد و بعد از این‌كه نوزاد به دنیا می‌آید، هورمون‌ها به حالت طبیعی باز می‌گردند و در نتیجه موها به سرعت شروع به ریزش می‌كنند. شاید زیاد شنیده‌ باشید كه بسیاری از خانم‌ها بعد از بارداری و زایمان دچار مشكل ریزش مو می‌شوند و یكی از دلایل این ریزش مو همین مورد است، گاهی این ریزش مو تا 2 سال طول می‌كشد تا وضعیت موها به حالت طبیعی بازگردد.

عوارض جانبی قرص‌های ضدبارداری در بانوان
یكی از عوارض جانبی قرص‌های ضدبارداری كه به ندرت پیش می‌آید ریزش موست. در واقع این قرص‌ها باعث افزایش هورمون‌هایی می‌شوند كه تخمك‌گذاری را متوقف می‌كنند و این هورمون‌ها موجب نازك شدن موها در بعضی از خانم‌ها می‌شوند به‌خصوص خانم‌هایی كه در خانواده‌شان سابقه ریزش مو وجود دارد. گاهی هم ریزش مو زمانی آغاز می‌شود كه شخص مصرف این قرص‌ها را متوقف می‌كند. داروهای دیگری هم هستند كه می‌توانند باعث ریزش شوند از جمله داروهای فشار خون، داروهای رقیق‌كننده خون، داروهای قلبی، داروهای افسردگی و التهاب مفاصل و…

 

رژیم غذایی نادرست
گاهی پیش می‌آید به هر دلیلی تصمیم می‌گیرید كه در زمانی كوتاه وزن زیادی كم كنید به همین خاطر یك رژیم سفت و سخت می‌گیرید اما اگر موهای‌تان را دوست دارید بهتر است دست نگه‌دارید. اگر بیش از 7 كیلوگرم وزن كم كنید ممكن است 3 تا 6‌ ماه بعد از این كاهش وزن متوجه ریزش موهای‌تان بشوید، البته خوشبختانه موهای ریخته شده دوباره با یك رژیم غذایی سالم رشد خواهند كرد. اگر رژیم غذایی شما میزان كمی پروتئین و ویتامین A باشد احتمال این‌كه دچار ریزش مو شوید فراوان است.

ریزش موی کششی در بانوان
ریزش موی کششی از شایع‌ ترین انواع ریزش موی خانم‌ ها است. خانم‌ هایی که موها را دم‌ اسبی می‌ کنند و با استفاده از کش‌ هایی که الاستیسیته بالایی دارند یا گیره‌ های فلزی و کلیپس‌ های سنگین آن را محکم می‌ بندند یا موهای 2 طرف سر را می‌ کشند تا فرم چشم‌ ها تغییر کند، باعث بروز نوعی کشش در ناحیه ریشه موها می‌ شوند که ریزش موی غیر قابل‌ برگشت را به دنبال دارد. خیلی اوقات از مادربزرگ‌ها شنیده‌ایم كه نباید موها را خیلی سفت بست یا كشید چون موها می‌ریزند. اگر تا به حال به این حرف‌ها توجه نمی‌كردید بهتر است تجدید‌نظر كنید كه چون این قضیه به لحاظ علمی كاملا اثبات شده‌است، كلیپس‌های محكم و كوچك كه نزدیك ریشه موها استفاده می‌شود یا دم اسبی‌كردن محكم و… می‌توانند پوست سر را تحریك كرده و موجب ریزش موها شوند. البته این قضیه در مورد بیگودی‌های خیلی سفت نیز وجود دارد. به موهای‌تان اجازه دهید رها باشند و بتوانند به‌طور آزادانه حركت كنند. حواس‌تان باشد كه استفاده طولانی مدت از گل‌سرهای بسیار محكم می‌تواند به پوست سر آسیب برساند و موجب ریزش دائمی موها شود.

استرس
اگر به هر دلیلی دچار استرس‌های فیزیكی یا روحی زیادی شدید، ممكن است دچار یك ریزش موی شدید شوید. تا حدی كه ممكن است حتی نصف تا سه چهارم موهای خود را از دست بدهید. بیماری‌های شدید كه شما را مدت‌ها درگیر كرده‌است یا جراحی‌های بزرگی كه نیاز به بستری شدن دارند، فشارهای شدید عصبی و روحی و… همه می‌توانند موجب ریزش موهای شما شوند.

کم خونی
كم‌خونی یكی از علل اصلی ریزش مو می باشد. غذاهای غنی از آهن مانند جگر، انواع گوشت، غلات سبوس‌دار، سبزی‌های سبز برگ مانند اسفناج، تخم مرغ، خرما و كشمش منبع تامین آهن بدن می باشد. البته در دوران بارداری نباید بیش از یك بار در هفته جگر مصرف كرد، زیرا جگر یكی از منابع غنی ویتامین A است كه با مصرف بیش‌ از‌ حد آن، مادر دچار هایپرویتامینوز A (‌مسمومیت با ویتامین A‌) و این مسمومیت باعث ایجاد اختلالات صورت، استخوان و مغز در نوزاد می‌شود.

سیگار
شاید خیلی‌ها به راحتی باور نكنند كه سیگار هم می‌تواند باعث ریزش مو شود، اما به دلایلی سیگار می‌تواند موهای نازنین شما را كم كند. اگر بخواهیم فهرست‌وار بلاهایی كه سیگار سر موهای شما می‌آورد را عنوان كنیم، باید بگوییم سیگار بر مویرگ‌های تغذیه‌كننده فولیكول مو، اثر مخرب گذاشته و باعث ریزش موها می‌شود و مواد سمی آن به ماده ژنتیك فولیكول مو آسیب می‌‌رساند و آن را تخریب می‌كند. علاوه بر اینها، سیگار باعث ‌عدم تعادل آنزیم های ‌موثر در بازسازی بافت مو شده و بر روند رشد مو اثر بدی می‌گذارد و باعث تولید رادیكال‌های آزاد می‌شود كه این رادیكال‌‌های آزاد در ایجاد التهاب ناحیه اطراف فولیكول مو موثرند. همچنین سیگار، فعالیت هورمونی را بر هم زده و باعث كاهش تولید هورمون استروژن می‌شود.

کمبود مواد معدنی و ویتامین ها
مو به عنوان بافت نرم و همبند بدن محسوب می شود و از لحاظ ساختار و ترکیب شبیه پوست و سایر بافت های همبند بدن می باشد. بافت های همبند برای ترمیم، رشد و حفظ سلامت خود نیازمند مقادیری از مواد مغذی از قبیل منیزیم، کلسیم، منگنز، روی و ویتامین های A, B, C, E، پروتئین و… می باشند.امروزه به دلیل تغذیه نادرست و کاهش کیفیت مواد غذایی (به دلیل کاهش کیفیت خاک مزارع، استفاده از هورمون ها برای رشد میوه ها و پروار کردن طیور و دام ها و…)، کمبود بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی در اکثر افراد دیده می شود. همچنین استرس، انجام فعالیت های سنگین بدنی، مصرف الکل، استعمال دخانیات و… نیاز بدن به برخی از آن ها را افزایش می دهد.کسانی که به دلیل فقر ویتامین ها و مواد معدنی دچار ریزش مو هستند نیازمند استفاده از مکمل غذایی برای مدتی  به منظور جبران کمبود های بدنشان می باشند.نکته بسیار مهم تشخیص این است که بدن دچار کمبود کدام مواد می باشد تا بر اساس آن مکمل های مناسب و میزان مصرف مشخص گردد، بنا بر تجربه ما یکی از بهترین روش ها جهت تشخیص نیازهای بدن انجام آنالیز مو می باشد.نیاز به یاد آوریست مصرف بدون بررسی مکمل ها می تواند با نتیجه منفی همراه باشد.

دومین قدم – درمان و تقویت مو
1- درمان دارویی ریزش مو
ماینوكسیدیل و تاثیر آن بر ریزش مو
یكی از داروهایی كه توسط سازمان FDA آمریكا به‌عنوان داروی درمان ریزش مو در مردان و زنان پذیرفته شده‌، ماینوكسیدیل است. این دارو می‌تواند ریزش موها را در بسیاری از مردان زنان كم یا حتی متوقف كند و حتی می‌تواند موجب رشد یك چهارم موهای ریخته شده شود. البته باید این نكته را متذكر شویم، درصورتی كه مصرف دارو را قطع كنید، تمام اثرات آن نیز از بین می‌رود. ماینوكسیدیل به‌خصوص برای خانم‌هایی بسیار مفید است كه موهای‌شان به‌طور تكه‌تكه دچار ریزش شده‌ است (آلوپشیا آرآتا) و می‌تواند باعث رشد دوباره موهای‌شان شود. اگر شما دچار یك مشكل پزشكی جدی یا سوءتغذیه داشته‌ باشید، بعد از این‌كه از تحت كنترل در بیایید، موهای ریخته شده‌تان باز خواهد گشت.

فیناستراید و تاثیر آن بر ریزش مو
فیناستراید (با نام‌های تجاری پروسکار، پروپشیا) فرم کلی داروی ریزش موی «پروپشیا» است.‌ فیناستراید و پروپشیا به یک اندازه در پیشگیری از ریزش موها و کمک به رشد مجدد آن‌ها تأثیر دارند. فیناستراید از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) در بدن جلوگیری می‌کند. DHT در بروز هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BPH) نقش دارد. از فیناستراید (پروپشیا) برای درمان ریزش موی الگوی مردانه استفاده می‌شود. از فیناستراید (پروسکار) برای درمان علائم هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات در مردان مبتلا به بزرگی پروستات استفاده می‌شود. مصرف فیناستراید در بانوان مضر بوده و حتی امکان سقط جنین برای خانم های باردار را افزایش می دهد. (حتی لمس این دارو برای خانم های باردار مضر می باشد)

درمانی برای آقایان و خانم‌ها
به‌ تازگی از لیزر كم‌توان در درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها، از جمله ریزش مو استفاده می‌شود. این روش جدید كاملا بی‌خطر، بدون عوارض جانبی و غیرتهاجمی بوده و از طریق تاباندن نور لیزر با طول موج خاصی روی پوست سر توسط دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این لیزرهای با انرژی پایین، در تحریك رشد موها موثرند و تا حد زیادی نازكی موها را از بین می‌برد. در بیشتر كلینیك‌های پوست و مو این نوع از لیزرها وجود دارند. البته 2 تا 4 هفته بعد از استفاده از لیزر نتیجه دیده می‌شود. این متد درمانی به‌تدریج سبب كنترل ریزش مو هم در آقایان و هم در خانم‌ها شده و نیز رشد مجدد موها، افزایش ضخامت و بهبود كیفیت موها را باعث می‌شود.

2- درمان ریزش مو با طب سنتی
طب سنتی در این رابطه، بیشتر سعی در بهبود تغذیه ریشه مو، دارد و برای این امر باید خون فرد، اصلاح و دارای ترکیبات مورد نیاز پیاز مو شود.

برای این امر باید سبک زندگی اصلاح شود. در واقع باید سعی شود مواردی همچون: تغذیه مناسب، کاهش استرس‌، منظم کردن ساعات خواب، پاکسازی بدن از مواد زائد، ورزش و تحرک و … رعایت شوند.

تغذیه مناسب یکی از مهمترین عوامل نام برده است که به طور مستقیم بر روی سلامتی موها اثرگذار است، مواد غذایی دارای کلسیم (مانند کشک) استحکام بخش موها هستند و یا این که افراد با مزاج سرد و ضعیف می‌توانند از مخلوط پودر پسته و عسل به عنوان تقویت کننده استفاده کنند. برخی رژیم‌های لاغری سنگین و غیر استاندارد نیز می‌تواند باعث کاهش کیفیت مو و ریزش آن شوند.

با توجه به این که مواد زائد موجود در بدن، باعث رشد موهای زائد و کاهش کیفیت رشد موها و ریزش آنها می‌شود، پاکسازی بدن از این مواد زائد برای پیشگیری از عوارض ذکر شده لازم است و عوامل سبب‌ ساز تجمع این مواد زائد غالباً عوارضی همچون یبوست، تعریق نامناسب، عدم تحرک، استرس و… هستند.

روغن گیاه مورد به کف سر مالیده شود و پوست انار به صورت کوبیده و یا به همراه آب انار ( افراد با موهای چربی به سر مالیده و یا سر را با این ماده شست‌وشو دهند)، باعث استحکام مو می‌شوند، (حنا) و (وسعه) نیز رنگ موی طبیعی و تقویت کننده مو برای پوست‌های حساس هستند و نکته قابل توجه اینکه، افراد باید سعی کنند از گیاهان دارویی با تجویز پزشک استفاده کنند و به هنگام استفاده از این گونه مواد، ابتدا آن را در یک بخش کوچک از پوست و موی خود امتحان کرده و در صورت عدم حساسیت اقدام به استفاده آن برای کل موها کنند.

علاوه بر موارد فوق، می توان از سرکه نیز استفاده کرد. سرکه سرشار از پتاسیم و دیگر آنزیم هاییست که رشد موها رو افزایش داده و با شوره سر مبارزه میکنه. همه ی کاری که باید انجام بدین اینه که داخل یک چهارم یک سطل، آب ریخته و نصف فنجان سرکه به آن اضافه کنید و سپس موها را با آن مالش دهید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کرده و سپس موها را با شامپو بشورید.

3- جلوگیری از ریزش مو با مواد غذایی
با خوردن غذاهای مقوی و تایید شده توسط مراجع علمی و دوری از خوراکی های مضر، می توانید بر ضخامت، رشد یا  ریزش، درخشانی و همچنین احتمال سفید شدن آنها تاثیر گذار باشید. لیست زیر را با خوراک معمول خود مقایسه کنید:

روغن بادام
روغن بادام شامل گروه متنوعی از مواد مغذی اعم از پروتئین، چربی های سالم و ویتامین های خاصی است که همگی با سلامت مو مرتبط هستند. پژوهشگران می گویند وجود ویتامین E در آجیل به ویژه به حفظ ضخامت و براقی موها کمک می کند. در یک آزمایش 8 ماهه مشخص گردید که مردانی که روزانه یک مکمل ویتامین E دریافت کرده اند، 42 درصد افزایش رشد مو نشان دادند. تنها یک قاشق غذاخوری بادام نیاز روزانه بدن شما به ویتامین E  محلول در چربی را برآورده می کند.

نارنگی
نارنگی از دو جهت برای موهای شما مفید است:

1) ویتامین C موجود در نارنگی، سبب تسهیل جذب آهن در بدن می شود

2) ویتامین B 12 نارنگی سبب تحریک رشد و کاهش ریزش مو می گردد و فرآیند سفید شدن موها را کند می کند.

میوه املا بری Amla Berries
این میوه که به انگور فرنگی هندی نیز معروف است، میوه ای شبیه گوجه سبز، ترش مزه و بومی هندوستان است. این میوه سرشار از آنتی کسیدان بوده و توسط متخصصان برای رشد و درخشان شدن مو تجویز می شود.

 اسفناج
در برخی از موارد (به خصوص در زنان)، کمبود مواد معدنی علت ریزش مو می باشد. مطمئن شوید ریزش موی شما به دلیل کمبود ماده ای در رژیم غذایی شما نباشد.  باید سطح پروتئین، آهن، ذخیره سازی آهن، ویتامین D  و چند فاکتور دیگر را اندازه گیری کنید تا مطمئن شویم که کمبودی از این لحاظ ندارید. اسفناج غنی از آهن و دارای سبیوم sebum (یک ترشح چرب از غدد سباسه) است که به عنوان یک نرم کننده طبیعی مو عمل می کند. این گیاه پر برگ سبز، همچنین دارای اسیدهای امگا 3، منیزیم، پتاسیم، کلسیم و آهن است که همگی به پرپشتی و درخشش موها و از همه مهمتر جلوگیری از ریزش مو کمک می کنند.

ماست یونانی
آیا تا به حال دقت کرده اید که بالای سر هر مجسمه یونان باستان چیست؟ بله یک دسته موی ضخیم، پر و مجعد. شاید یک انتخاب هنرمندانه باشد. اما ممکن است دلیل آن مصرف ماست غلیظ و غنی از پروتئینی باشد که توسط مردم یونان و سایر فرهنگ ها از 500 سال قبل از میلاد مسیح استفاده شده است. ماست یونانی سرشار از ویتامین B5 (یا پانتوتنیک اسید) می باشد که به گردش خون بهتر در سطح پوست و رشد مو کمک می کند.

اومگا 3
بدن انسان قادر به انجام کارهای شگفت انگیزی است، مثل تبدیل نور خورشید به ویتامین D و تقویت استخوانها. اما یکی از کارهایی که بدن قادر به انجام آن نیست، تولید امگا 3 است. امگا 3 ضد التهاب است. اگر التهابی در بدن دارید که موجب ریزش مو شده، امگا 3 می تواند به شما کمک کند. بهتر است امگا 3 را از منابع طبیعی آن مانند ماهی سالمون، ماهی های آب سرد مثل ساردین یا قزل آلا به دست آورید. علاوه بر دور نگه داشتن شما از بیماری ها و حفظ تناسب اندام، امگا 3 موجب رشد موها شده و آنها را براق و پرپشت نگه می دارد. معمولا هر دو الگوی تاسی مردانه و ریزش موی زنانه، با مقاومت بدن به انسولین همراه است. ماهی سالمون کمک می کند بدن به طور موثرتری انسولین تولید کند. اما به هر قیمتی که شده از مصرف سالمون پرورشی پرهیز کنید.

دارچین
بوی دارچین یادآور روزهای تعطیلات است. این ادویه موجب بهبود گردش خون شده و اکسیژن و مواد مغذی را بهتر به فولیکول های مو می رساند. این ادویه هیجان انگیز را به چای، حلیم و یا غلات صبحانه خود اضافه کنید.

بلغور جو دوسر
جوی دو سر، سرشار از آهن، فیبر، زینک (روی)، اسید های چرب امگا 3 و اسید های چرب غیر اشباع شده می باشد که موجب تحریک رشد مو، ضخیم شدن و سلامت آنها می شود.

میوه گوآوا Guava
(در چابهار به زیتون محلی نیز شناخته می‌شود و میوه‌ای گرمسیری است. نوعی میوه بومی آمریکای جنوبی و مرکزی می باشد.) ویتامین C موجود در گوآوا از خشکی و شکنندگی مو جلوگیری می کند. در یک آزمایش دو سر کور Double blinded (آزمایشی که در آن هم پزشک و هم بیمار از محتوای داروی مصرفی و فرآیند آزمایش بی اطلاعند) که در مجله پوست و زیبایی منتشر شد، محققان اثر مصرف ویتامین C خوارکی را بر روی زنانی که دچار ریزش مو شده بودند مورد بررسی قرار داده و متوجه شدند که مصرف مکمل ویتامین C سبب رشد چشمگیر مو می گردد. اگر چه اغلب پرتقال را به عنوان بهترین منبع ویتامین C می شناسیم اما یک میوه گواوا 4 برابر بیشتر از یک پرتقال ویتامین C دارد.

تخم مرغ
تخم مرغ حاوی نوعی ویتامین B به نام بیوتین است که به رشد مو و تقویت ناخن های شکننده کمک می کند. کمبود این ویتامین سبب ریزش مو می شود. سایر منابع بیوتین عبارتند از بادام، آووکادو و ماهی قزل آلا

عدس
عدس سرشار از پروتئین، آهن، زینک (روی) و بیوتین است و مقدار زیادی اسید فولیک دارد. بدن جهت سالم نگه داشتن سلول های قرمز خون، به اسید فولیک نیاز دارد. این سلول ها اکسیژن و مواد مغذی را از طریق پوست به مو می رسانند. مواد سرشار از اسید فولیک همچنین برای سلامت اسپرم ها در مردان نیز مفید هستند.

صدف
زینک (روی) ماده مورد نیاز برای سلامت کل بدن است. وقتی کمبود زینک داشته باشید با ریزش مو و یا حتی مژه مواجه می شوید. زینک همچنین در گوشت گاو و خرچنگ نیز موجود است. با مصرف صدف، مقدار بسیار زیادی زینک (روی) وارد بدن خود می کنید.

 جگر
همانطور که پیشتر گفته شد کمبود آهن موجب ریزش مو بخ خصوص در خانمها می شود. آهن به مقدار زیادی در اسفناج (و سایر سبزیجات دارای برگ سبز تیره)، دانه سویا، عدس، غلات غنی شده و پاستا موجود است. جگر شاید زیاد به نظرتان خوشمزه نیاید اما آهن موجود در آن برای موهایتان مفید است. گوشت اندام ها مانند جگر، دارای آهن فراوان هستند.

مرغ بدون چربی
دقت کرده اید زمانی که پروتئین به میزان کافی مصرف نمی کنید، ماهیچه هایتان رشد نکرده و یا حتی در برخی مواقع کوچک می شوند؟ دقیقا همین مساله ممکن است برای موهایتان رخ دهند با رژیم غذایی بدون پروتئین کافی، موها اعتصاب می کنند. موهای جدید کمتری جایگزین موهای ریخته شده، (ریزش 50 تا 100 تار مور در روز طبیعی است) و دچار ریزش موی کلی خواهید شد. برای دریافت پروتئین از گوشت، از انواع کم چرب آن مثل گوشت مرغ، ماهی و گوسفند استفاده کنید.

جو
ویتامین E، یک آنتی اکسیدان قوی است که اشعه های مضر آفتاب را جذب کرده و از سلولهای پوست محافظت می کند. همچنین صدمات آفتاب به پوست سر را که باعث نازک شدن موها می شود ترمیم می کند. در یک مطالعه، انواع متفاوتی از مکمل های ویتامین E برای مدت 8 ماه به بیماران مبتلا به ریزش مو داده شد. به 38 نفر از افراد مکمل ویتامین E و به بقیه شبه دارو داده شد. نتیجه آنکه 34 درصد بهبود رشد مو در افرادی که مکمل ویتامین E  دریافت کرده بودند، مشاهده شد. آنها همچنین دریافتند که این میزان ویتامین E را به سختی می توان فقط از طریق مواد خوراکی بدست آورد. اما به هر صورت جو منبع خوبی از ویتامین E است.

آجیل، مغزها و دانه ها
پسته به بهبود ریزش موی مردانه کمک می کند. پسته حاوی بیوتین است و گردو نیز حاوی روغن هایست که میزان الاستین مو را افزایش می دهند. الاستین، انعطاف موها را افزایش داده و از شکنندگی آنها جلوگیری می کند.

 سیب زمینی
بتا کاروتن (β-Carotene یک رنگدانه قرمز-نارنجی است که در گیاهان و میوه ها یافت میشود. این ترکیب پپش ساز ویتامین A است.) از خشکی و کدری موهای شما جلوگیری کرده و غدد موجود در پوست سر را مجبور به تولید مایعی روغنی به نام سبیوم می کند. چگونه به این معجون دست پیدا کنیم؟ میوها و سبزی های نارنجی رنگ، بهترین انتخاب هستند. هویج، کدو حلوایی، طالبی، انبه و سیب زمینی بهترین منابع موجود برای این ماده می باشند.

ماهی هالیب
به غیر از آهن، ماده معدنی مهم دیگری در سلامت و درخشندگی موها، منیزیم می باشد. ماهی هالیبوت مانند بسیاری دیگر از انواع ماهی ها، سرشار از منیزیم است.

نخود
نخود حاوی بیشترین حجم ویتامین B9 (فولیک اسید) است. یک فنجان نخود 1.114 میکروگرم ویتامین B9 دارد. تقریباً سه برابر میزان توصیه شده در روز که 400 میکروگرم می باشد.

مارمیت
مارمیت عصاره غلیظ شده مخمر (که یکی از محصولات جانبی آبجو سازی است) است. این محصول بو و مزه منحصر به فرد و خاصی دارد. و معمولاً روی نان تست شده با کره در صبحانه مصرف می شود. بنابر اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا این محصول بالاترین میزان فولیک اسید را دارا می باشد. یک قاشق کوچک از آن ( در حدود 4 گرم) 100 میکروگرم فولیک اسید یا 25% میزان توصیه شده در روز را داراست.

نکاتی جالب در مورد مو
موهای كاشته شده، نمی‌ریزند

شاید تا به حال زیاد شنیده‌ باشید كه یكی از اقوام یا آشنایان، موهایش را كاشته و از ناراحتی خالی شدن موهایش رهایی یافته‌ است. واكنش فولیكول (پیاز) موهای موجود در نقاط مختلف سر، نسبت به عوامل آندروژنیك (هورمونی – ارثی) یكسان نیست و موهای موجود در نواحی جلو و وسط سر نسبت به عوامل فوق حساس بوده و دچار ریزش می‌شوند. اما موهای موجود در پشت و دور سر نسبت به این عوامل مقاومت بسیار بالایی دارند و تقریبا نمیریزند. در روش پیوند موی طبیعی، برای جایگزین كردن موهای از دست رفته از فولیكول موهای موجود در نواحی مقاوم به ریزش (پشت و دور سر) استفاده می‌شود. بنابراین فولیكول یا پیاز موی پیوند شده، نه تنها یك موی كاملا طبیعیبوده بلكه تقریبا تا پایان عمر باقی مانده و نسبت به ریزش مقاوم است.

چه چیزهایی نخورید
هنگامی كه تغذیه فولیكول مو به‌ طور كامل باشد، موی سالم ایجاد می‌شود ولی هنگام تغذیه ناقص این بخش، سلول‌های این ناحیه دچار سوء‌‌تغذیه شده و به‌ تدریج می‌میرند یا وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند. كاهش نمك مصرفی، حذف یا محدود كردن مصرف اسید چرب اشباع، شكلات، غذاهای سرخ‌كردنی و پر ادویه و مصرف فراوان آب، سبزی و میوه تازه می‌تواند در جلوگیری از سفید شدن مو و ریزش آن، ابتلا به شوره سر و شكنندگی مو مفید باشد.

چه چیزهایی بخورید
غذایی كه پروتئین كمی دارد ممكن است باعث نازك شدن مو یا تاخیر در رشد مو شود. پس این حرف درست است كه اگر غذای با پروتئین كافی بخورید، در اغلب موارد پیامد آن بهبود رشد مو خواهد بود. كارشناسان تغذیه پیشنهاد می‌كنند استفاده از رژیم غذایی شامل جگر گاو، قرص‌های مخمر آبجو و گندم، باعث افزایش رشد مو، استحكام و زیبایی مو می‌شود. منابع غذایی خوب دیگر شامل ماهی، تخم‌مرغ، انواع لوبیا و ماست می باشد. پروتئین سبوس‌دار هم به تحریك رشد مو كمك می‌كند. یك مطالعه از نتایج سبوس نشان می دهد، سبوس به تنهایی باعث تقویت مو نمی‌شود اما سبب رشد آن خواهد شد.

هم خوراكی است، هم موضعی
سیلیس یكی دیگر از مواد مغذی مهم در حفظ سلامت مو می باشد كه ریزش مو را كاهش می‌دهد. به‌ عنوان مثال، سیلیس اضافه شده به شامپو از طاسی سر جلوگیری می‌كند، رشد مو را افزایش داده و باعث درخشش و استحكام مو می‌شود، حتی بعضی متخصصان گفته‌اند، ریزش مو را متوقف می‌كند. استفاده از شامپوی حاوی سیلیس باعث رشد مجدد موهای ریخته شده می‌شود اما می‌توانید با خوردن منابع حاوی سیلیس، این ماده مهم را به موها برسانید. منابع غذایی سیلیس شامل پوست سیب زمینی، فلفل سبز، فلفل قرمز، خیار، جوانه حبوبات مثل جوانه گندم و لوبیاست