رفع بوی بد واژن در بارداری چگونه است؟


بدن زنان در دوران بارداری با تغییرات زیادی مواجه می‌شود. یکی از این تغییرات آزاردهنده که شیوع زیادی هم دارد، بوی بد واژن است. بوی بد واژن چه در بارداری و چه در زمان دیگر حتما باید ریشه یابی و برطرف شود. اما بوی بد واژن در بارداری چه دلایلی دارد و چگونه می توان آن را برطرف کرد؟
آیا بوی بد واژن در دوران بارداری طبیعی است؟
هر بارداری منحصر به فرد است و نمی توان گفت همه زنان این موضوع را در بارداری تجربه می‌کنند. اما احساس بوی بدن از واژن یکی از اولین نشانه‌های بارداری است. پزشکان معتقدند خیلی از زنان در دوره‌های مختلف بارداری با این مشکل روبرو می‌شوند. مشکلی که حتما باید ریشه‌ آن را پیدا و درمان کرد. بیشتر بخوانید: ترشحات بارداری از چه زمانی شروع می‌شود؟

 

 

 


ترشحات واژن در بارداری
چرا بوی واژن در بارداری تغییر می‌کند؟
پزشکان متخصص برای بررسی این موضوع چند احتمال را مطرح کرده‌اند، مثل:

تغییرات هورمونی
در بارداری هورمون‌های بدن تغییرات زیادی را تجربه می‌کند. این اختلالات هورمونی باعث بالا رفتن ترشحات واژن می‌شود. همین ترشحات مثل ترشح زیاد استروژن می‌تواند باعث التهاب و تغییر بوی واژن شود.
عفونت قارچی
زنان در دوران بارداری به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی بیشتر از همیشه در معرض خطر ابتلا به عفونت و قارچ هستند. یکی از دلایل تغییر بوی واژن ابتلا به عفونتهای قارچی است. سطح بالای استروژن در دوران بارداری باعث می‌شود که واژن، گلیکوژن بیشتری تولید کند و در نتیجه فضای مناسب برای رشد سریع قارچ‌ها فراهم شود. قرمزی، خارش و التهاب در واژن، درد و سوزش در واژن و ناحیۀ بیرونی اطراف آن، ترشحات بی‌بو و پنیری شکل یا مانند کرِم از واژن و اغلب سفید رنگ، ناراحتی یا درد زمان رابطه جنسی،سوزش هنگام ادرار کردن از نشانه‌های عفونت قارچی هستند.
عفونت باکتریایی
شایع ترین عفونت واژینال دردوران بارداری واژینوز باکتریال است. واژینوز باکتریال بوی واژن را تغییر می‌دهد. این عفونت می‌تواند باعث زایمان زودرس شود. به همین دلیل خیلی زود باید درمان شود. ترشحات عفونت باکتریایی رقیق، سفید و با بوی تند هستند که می‌تواند بافت پنیری نیز داشته باشد.
بالا رفتن حجم خون
بالارفتن حجم خون در دوران بارداری می‌تواند در تغییر بوی بدن و بوی واژن موثر باشد.
تغییر رژیم غذایی
هرگونه تغییر در رژیم غذایی می‌تواند باعث تغییر بوی واژن هم باشد. مصرف بعضی از مواد غذایی مثل: انواع کلم، پیاز، سیر و لبنیات می تواند بوی واژن را تغییر بدهد.
کم آب شدن بدن
کم آب شدن بدن هم می‌تواند یکی از دلایل تغییر بوی واژن باشد. یادتان باشد در دوران بارداری باید بین ۶ تا ۸ لیوان آب بخورید.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟
با این که تغییر در بوی واژن در دوران بارداری در بیشتر موارد طبیعی است، اما اگر این نشانه‌ها را دیدید حتما باید به پزشک مراجعه کنید:
قرمز شدن ناحیه داخلی واژن
خارش و سوزش شدید
احساس درد در هنگام ادرار کردن
ترشحات غیر معمول، مثل تغییر در رنگ، بوی شبیه به ماهی و ...

 

 


بوی واژن در بارداری
چگونه می‌توان بوی بد واژن را برطرف کرد؟
لطفا خود درمانی نکنید. تحقیقات نشان می‌دهد بیشتر خانم‌هایی که خودشان برای درمان عفونت قارچی اقدام می‌کنند، علت اصلی را نادیده می‌گیرند و درمان مناسب انجام نمی‌شود. به همین دلیل اگر نشانه‌های عفونت قارچی را احساس کردید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. چون استفاده از بعضی از پمادهای واژینال و موضعی بدون تجویز پزشک در زمان بارداری خیلی خطرناک است. پزشک با معاینه و نمونه‌برداری از ترشحات واژن مثل آزمایش پاپ‌اسمیر و آزمایش آن، از وجود هر گونه عفونت قارچی مطمئن می‌شود و بعد داروهای لازم را تجویز می کند.در مورد عفونت باکتریایی هم همین موضوع صدق می‌کند. یعنی پزشک با تشخیص نوع عفونت آنتی بیوتیک مناسب برای دوران بارداری تجویز می‌کند. خود درمانی ممکن است هم برای مادر و هم برای جنین با عوارض خطرناکی همراه باشد.
بهتر است در دوران بارداری لباس ‌‌زیر نخی بپوشید.
لباس زیرتان را روزی دوبار، یک بار صبح و یک بار شب عوض کنید.
دور جوراب‌شلواری، شلوار تنگ و لباس‌هایی که جنس آنها از الیاف مصنوعی است خط قرمز بکشید.
اگر لباس زیرتان خیس شد خیلی سریع آن را عوض کنید.
برای شستن واژن، از آب ولرم استفاده کنید.
از دوش واژینال و شوینده های شیمیایی معطر استفاده نکنید.
برای خشک کردن واژن، دستمال را از جلو به عقب اندام تناسلی خود بکشید.