6 راه حل برای شب ادراری کودکانتصور کنید نیمه شب از خواب بیدار شده و با صحنه رختخواب خیس کودکتان مواجهه می شوید. مطمئن هستید این رطوبت ناشی از بطری آب نیست. بلافاصله متوجه می شوید که کودکتان دوباره جایش را خیس کرده و احساس درماندگی و پریشانی و نداشتن راه حلی برای این مشکل به سراغتان می آید.
 شب ادراری

شب ادراری در پسران متداول تر است و تا سن 8 سالگی همچنان ادامه دارد. آنچه در مورد شب ادراری باید بدانید این است که معمولاً عملی غیر ارادی است. پس نباید کودکان را سرزنش کنید. در این مقاله به چند نکته ظریف اشاره می کنیم تا خیس نکردن جای خواب به صورت عادت های سالم زندگی در بیاید.

 
در وهله اول با متخصص کودکان مشورت کنید. (مشکل را با پزشک در میان بگذارید)
مشورت شما با پزشک به عملکرد کودکتان بستگی دارد. آیا او اخیراً شب ادراری پیدا کرده و یا اینکه سنش بالای 5 سال است؟ متخصص اطفال یک سری آزمایش انجام می دهد تا تحلیل کند اشکال از کجاست. نتایج احتمالی ممکن است تشخیص بیماری دیابت یا عفونت مجاری ادرار باشد.

فرزندتان را تشویق کنید تا قبل از خواب به دستشویی برود.
اگرچه نمی توانید که به صورت یک شبه و به طور معجزه آسا مشکل شب ادراری فرزندتان را حل کنید، ولی می توانید او را عادت دهید تا هر شب قبل از خواب به دستشویی رفته و مثانه اش را خالی کند و به او کمک کنید تا کنترل بهتری روی مثانه اش داشته باشد.

او را تشویق کنید (به او جایزه دهید) و به پیشرفت او توجه کنید.
کودکان نیز مانند بزرگسالان خواهان تشکر و قدردانی هستند. اگر فرزند شما 5 سالش تمام شده است، هنگامی که با او به نرمی سخن می گویید و رفتاری دوستانه دارید به خوبی درک می کند. هر بار که بیدار شده و جایش را خیس نکرده، از او تشکر کنید. این کار کمک می کند تا او از رفتارهای شبانه شما پیروی کند و عادتی را پرورش دهد که از شب ادراری جلوگیری کند. در واقع جلوگیری از شب ادراری را در خود تقویت کند.

مراقب تحریک شدن مثانه باشید.
مایعات و شیرینی جات متنوع موجب تولید بیش از اندازه ی ادرار در هنگام شب می شود. شکلات های مایع، آب مرکبات های طعم دار مصنوعی و شیرین کننده ها اثر ناسازگاری بر عملکرد مثانه فرزندتان می گذارد و در نهایت شب هنگام سبب تولید ادرار زیاد و حتی سوزش ادرار و ایجاد درد و ناراحتی می شود.

مجاورت مثانه با روده مشکل ساز می شود.
کنار هم قرار داشتن مثانه و روده سبب می شود که ابتلا به مشکلات گوارشی مانند یبوست و اسهال سبب تحریک روده و درنتیجه تحریک مثانه که در مجاورت آن است شود و نتیجه ی آن ابتلا به دردسر شب ادراری است. در صورت وجود این قبیل مشکلات گوارشی، حتماً باید پزشک بررسی های لازم را انجام دهد.

هرگز کودکتان را تنبیه نکنید.
تنبیه کردن هیچ گاه از شیطنت و سرکش بودن کودکان جلوگیری نمی کند. همچنین عادت های بد آن ها را از بین نمی برد. علاوه بر این، شب ادراری مطمئناً یک عادت ارادی نیست. پس باید خشم خودتان را کنترل کرده و از راه درست و منطقی مشکل را برطرف نمایید.

 

 

کلام آخر
هیچ شکی نیست که از شب ادراری فرزندتان رنج می برید. ولی به جای این که عصبانی شوید، باید به دنبال علت آن باشید و راه حلی برای برطرف کردن این مشکل پیدا کنید. با پزشکتان مشورت کنید و از او کمک بگیرید. از فرزندتان حمایت کنید و همگام با بزرگ شدن او، در پرورش عادات صحیح زندگی همراهش باشید. از بزرگترها (قدیمی تر ها) کمک بگیرید؛ همان هایی که چند پیراهن از شما بیشتر پاره کرده اند. چرا که آنها مانند شما همین مراحل را طی کرده اند. حالا که متوجه شده اید شب ادراری تقصیر فرزندتان نیست با او مهربان تر باشید و با یک لبخند او را تشویق کنید تا با هم از پس این مشکل برآیید.