در بارداری های خطرناک آزمایش آمینوسنتر جایز است ؟

یکی از آزمایش هایی که در هنگام بارداری به منظور تجزیه و تحلیل اطلاعات سلامتی جنین انجام می شود  تست آمینو سنتز است که این آزمایش اغلب بین هفته های 15 تا 17 وضع حمل صورت می گیرد و نتایج آن پس از دو تا سه هفته بعد مشخص می شود.

 

مايع آمنيوتيك : مایعی است که در هنگام بارداری جنین را احاطه نموده و از آن محافظت می کند و حاوی سلولهای جنینی و مواد شیمیایی مختلف تولید شده توسط جنین می باشد.قبل از انجام  آمينوسنتز، یک  سونوگرافي براي تأييد قابليت حيات جنين، سن بارداری، تعداد جنينها و طبيعي بودن ساختمانها و ... استفاده مي‌شود.

 

امینوسنتز همچنین می‌تواند اطلاعاتی در موارد زیر به ما بدهد:
نقص‌های طناب عصبی مثل ستون فقرات شکاف دار و بیرون زدگی نخاع نوع گروه خونی جنین در مواردی که خون مادر حاوی آنتی‌بادی علیه گلبول‌های قرمز جنین است بیماری‌های ژنتیکی در جنین مثل کم خونی داسی شکل عفونت در جنین اطلاع از تکامل ریه و آمادگی جنین از نظر زندگی خارج از رحم عوارض آمینو سنتز شامل سوراخ شدن پرده اطراف جنین و نشت مایع آمینیون است که اکثراً طی یک هفته خود‌به‌خود متوقف می‌شود آسیب به جنین محتمل است. در صورت ابتلا، مادر به هپاتیت و ایدز شانس آلوده شدن جنین وجود دارد.

 

 

در آمینوسنتز پزشک به وسیله کمک گرفتن از سونوگرافی با سوزن نمونه از مایع اطراف جنینمی‌گیرد و به آزمایشگاه می‌فرستد. احتمال سقط جنین بعد از آمینو سنتز وجود دارد که خوشبختانه این احتمال پایین است. بلافاصله بعد از انجام آمینوسنتز ممکن است بعضی از زنان دچار درد‌های خفیف و خونریزی و ترشح شوند در صورت ادامه یافتن این علائم یا داشتن تب با پزشک خود تماس بگیرید. زنان می‌توانند فعالیت خود را یک روز بعد از آمینو سنتز از سر بگیرند.
اکثر آزمایشگاه‌ها نتایج را طی 7تا14 روز اعلام می‌کنند. نتایج مربوط به بلوغ ریه طی چند ساعت آماده می‌شود. آمینوسنتز یک انتخاب برای به دست آوردن اطلاعات راجع به جنین است شما باید در مورد سود و زیان آن با پزشک خود مشورت کنید. برای اطلاعات ژنتیکی می‌توانید از نمونه‌های ویلوس کوریون استفاده کنید ، این تست جایگزینی برای آمینو سنتز است. مزیت آن نسبت به آمینوسنتز آن است که در هفته‌های زودتر حاملگی مثلاً از 10 تا 12 هفته قابل انجام است،هر چند که خطرات آن مثل سوراخ شدن کیسه آب دور جنین و عفونت و سقط مثل آمینو سنتز است. تست‌های دیگر جهت فراهم کردن اطلاعاتی راجع به جنین در دسترس است هر چند با این تست‌ها تشخیص 100 درصد امکانپذیر نیست واحتمال منگل بودن را مطرح می‌کند. قبل از انجام تست‌های تشخیصی تهاجمی انجام این تست‌ها به زنان بار دار توصیه می‌شود.

 

چه مواردی را نمی‌توان با آمنیوسنتز مورد بررسی قرار داد؟
در هر حاملگی ریسکی حدود 5-3 درصد برای بروز اختلالات مادرزادی با علل نامشخص، وجود دارد. برای نمونه می‌توان از عارضه لب شکری، اختلالات ذهنی و آسیب‌های قلبی – عروقی نام برد. روش آمنیوسنتز در بررسی این گروه از اختلالات و بیماری‌های مادرزادی کاربردی ندارد.


کدام گروه از زنان باردار مناسب انجام آمنیوسنتز هستند؟
تست‌های غربالگری که با نمونه‌گیری مقدار اندکی از خون زن باردار به  همراه سونوگرافی انجام می‌شوند، می‌توانند ریسک ابتلا به سندرم داون یا اختلالات لوله عصبی را مشخص کنند. انجام این تست‌ها محدود به سن خاصی نیست و برای تمامی زنان باردار در هر سنی قابل انجام است.
 وقتی نتیجه ی غربالگری ها ،  نشان‌دهنده ریسک بالای بارداری برای ابتلا جنین به هر یک از بیماری‌های مادرزادی مورد بررسی باشد، باید آمنیوسنتز را به عنوان یک تست تشخیصی مد نظر قرار داد.
همچنین زنانی که به دلیل سن بالا و یا وجود سابقه فامیلی اختلالات کروموزومی دارای ریسک بالایی هستند نیز کاندید انجام آمنیوسنتز به شمار می‌روند.

 

 


آمادگی لازم برای آمنیوسنتز
شما باید در مورد اینکه مثانه خود را خالی کنید یا خیر سوال کنید.
با پزشک خود در مورد نگرانی که در مورد آزمایش دارید صحبت کنید٬ احتمال خطر آن ٬نحوه انجام آزمایش یا نتایج احتمالی آزمایش. این کار به شما کمک می کند که اهمیت این آزمایش را متوجه شوید٬ (پر کردن فرم اطلاعات پزشکی).
اگر شما Rh  منفی (گروه خون منفی ) هستید، باید واکسن ایمنوگلوبولین Rh ( مثل روگام ) برای جلوگیری از حساسیت Rh دریافت کنید  که می تواند به جنین در صورتی که Rh مثبت باشد آسیب برساند.

علایم هشدار = مراجعه به پزشک
•    درد متوسط و یا شدید شکم
•    افزایش تب
•    سر گیجه داشتن
•    خونریزی از واژن و یا محل نمونه گیری
•    افزایش قرمزی و تورم محل نمونه گیری

 

عوارض احتمالی  آمنیوسنتز
-  لک بینی
اگر بعد از انجام آمنیوسنتز  دچار لکه بینی شدید، نگران نباشید ممکن است یک تا دو روز ادامه داشته باشد. اما این موضوع را با پزشک خون در میان بگذارید .


- نشت مایع آمنیوتیک
چکیدن زیاد و مداوم مایع آمنیوتیک می تواند خطرناک باشد و در این صورت حتماً با پزشک خود تماس بگیرید. اما در 1 تا 2 درصد از بیماران، چکیدن به میزان 1 تا 2 قاشق چای خوری از طریق واژن، به وجود می آید؛ که در اکثریت موارد غشای پرده در عرض 48 ساعت بسته می شود و این چکیدن متوقف می شود و بارداری به حالت عادی خود باز می گردد.


- آسیب دیدگی جنین
آزمایش آمنیوسنتز به همراه سونوگرافی صورت می گیرد. از طریق سونوگرافی محل قرارگیری جفت، جنین و کیسه آمنیوتیک مشخص می گردد و سپس سرنگ آمنیوسنتز وارد کیسه آمنیوتیک می شود. به دلیل همکاری سونوگرافی در این آزمایش، آسیب دیدن جنین بسیار نادر است. اما در مواردی ، آسیب به جفت و جنین دیده شده است . در موارد نادری جنین ممکن است در طول آزمایش با سوزن برخورد کند. پزشک شما باید سوزن را در منطقه بی خطر فرو ببرد. بیشتر جنین ها به صورت شناور و دور از سوزن قرار می گیرند.


- سقط جنین
آزمایش آمنیوسنتز حدود یک درصد خطر سقط را به همراه دارد. در این آزمایش باید مزایای آن را سنجیده و انجام آن بر مبنای خطرات، صورت پذیرد. مثلا ممکن است مادری که بالای 40 سال دارد و سابقه نازایی داشته است؛ حاضر به انجام هیچ گونه آزمایشی که خطر سقط جنین را افزایش می دهد نباشد، حتی اگر قرار باشد فرزندش با ناهنجاری های کروموزومی به دنیا بیاید.


- عفونت
گاهی اگر آمنیوسنتز در شرایط استریل رعایت نشود و یا مادر برخی مسایل را رعایت نکند ، ممکن است کورویوآمنیونیت (عفونت کیسه آب) رخ بدهد .
- خونریزی از جفت
از عوارض نادر آمنیوسنتز می باشد.