درمان شپش سر با اسپندمعمولا سر و کله شپش در فصول سرد سال پیدا شده و در محیط‌های پرجمعیت مثل مدارس، خوابگاه، پادگان و ... اپیدمی می‌شود. در واقع شپش سر بیشتر در بچه‌های ۴ تا ۱۱ ساله به خصوص در دخترها (به خاطر موهای بلند و پوشش سر) شیوع دارد.

شپش نوعی انگل خاکستری است که به دلیل مکیدن خون، رنگش به قرمز هم تغییر می‌کند و باعث خارش شدید، عفونت پوستی و زرد زخم پشت سر و پشت گوش‌ها می‌شود.

این موجود ۳ تا ۵ میلی‌متری می‌تواند به خاطر عدم رعایت بهداشت فردی و همینطور نوع پوشش افراد در فصول سرد (استفاده از کلاه و شال یا مقنعه برای دختران) ایجاد می‌شود و به سادگی در تماس با لوازم شخصی فرد مثل ملحفه، شانه، مقنعه، روسری و کلاه به فرد دیگر منتقل می‌شود.

 

شپش سر و خارش کف سر
برای درمان شپش سر باید ...

قدیم‌ها موی سر افرادی که دچار شپش سر شده بودند، می‌تراشیدند اما این روزها با کمک داروهای ضد شپش نیازی به تراشیدن موها نیست.

علاوه بر اینکه باید لوازم شخصی فرد از جمله کلاه و روسری و ... در آب جوشانده شود، می‌توان از مواد گندزدای طبیعی مثل اسپند کمک گرفت.

شاید تا امروز فقط از اسپند برای رفع چشم زخم استفاده کرده باشید اما اسپند نه تنها خاصیت خشبوکنندگی و تصفیه هوا دارد که به عنوان کرم کش و ضد انگل برای دفع حشرات در کشورهای آسیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند برای از بین بردن شپش سر هم موثر باشد.

برای این کار کافیست یک قاشق غذاخوری دانه اسپند را آسیاب کرده و آن را با یک لیوان آب جوش مخلوط کنید. ۱۵ دقیقه صبر کنید تا اسپند خوب دم بکشد.

حالا مخلوط آب و اسپند را روی موهای فرد ماساژ داده، روی موها را با کیسه پلاستیکی یا کلاه پلاستیکی بپوشانید و ۴۵ دقیقه صبر کنید.

یادتان باشد اگر موهای فرد بلند است، مقدار اسپند و آب را ۲-۳ برابر افزایش دهید.

 

بعد از این مدت می‌توانید موها را با آب گرم بشویید اما یادتان باشد برای اینکه اسپند به طور کامل شپش‌ها را از بین ببرد، لازم است این کار را تا یک هفته تکرار کنید.

البته اگر شپش سر لابلای موها تخم گذاشته باشد، اسپند نمی‌تواند تخم‌ها را از بین ببرد و صرفا حشره شپش از بین می‌رود. برای از بین بردن تخم‌ها باید موها را خیس کرده و با شانه دندانه ریز شانه کنید تا تخم شپش از مو جدا شود.