درمان بی اشتهایی نوزادان

در صورت بروز بی‌اشتهایی در نوزادان، چه زمانی باید با پزشک متخصص اطفال مشورت کرد؟
به رغم توجه فوری و مراقبت از نوزاد، اگر هیچ بهبودی در اشتهای او مشاهده نشد، ممکن است مادر مجبور شود که با یک پزشک متخصص اطفال در مورد وضعیت سلامتی فرزند خود مشورت کند. اما، به عنوان یک مادر جوان و بی‌تجربه، قبل از مشورت با پزشک، برای چند روز متوالی روند غذا خوردن و عادات غذایی نوزاد خود را با دقت بررسی کنید؛ اگر فرزند شما تنها به مدت دو روز غذا نخورد، نگران نباشید. اما اگر، بی‌اشتهایی او برای یک هفته یا بیشتر ادامه داشت، حتماً باید او را به دکتر متخصص اطفال نشان دهید. همچنین، اگر بی‌اشتهایی نوزاد همراه با بثورات پوستی، تب یا تغییر رنگ مدفوع باشد، بلافاصله باید وضعیت بدنی فرزند خود را به کمک یک پزشک متخصص اطفال چک کنید. علاوه بر این موارد، اگر در دوران بی‌اشتهایی، وزن فرزند شما به شدت کاهش یابد، بلافاصله باید شرایط سلامتی او را به همراه یک پزشک متخصص اطفال بررسی کنید.


چه کارهای می‌توان برای درمان بی‌اشتهایی نوزادان انجام داد؟
هنگامی که نوزاد شما کمتر از حد معمول غذا بخورد، عادات چند روزه او را با دقت بررسی کنید. جالب است بدانید که در بیشتر موارد، او دوباره به خوردن متعادل مواد غذایی روی می‌آورد. در غیر این صورت، غذاهای مناسب با سن نوزاد را در برنامه غذایی فرزند خود قرار دهید. همچنین، سعی کنید از یک رژیم غذایی سالم، با زمان‌بندی مشخص برای تغذیه نوزاد استفاده کنید. رعایت این دو مورد، اشتهای نوزاد را به میزان قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

 

چگونه می‌توان اشتهای نوزاد خود را افزایش داد؟
در ادامه این مقاله، روش‌هایی برای بهبود اشتهای نوزادان و تشویق آن‌ها به خوردن مواد غذایی جامد ارائه شده است. این موارد عبارتند از:

1-افزایش سطح روی در بدن نوزادان:
در ابتدا، به خاطر داشته باشید که وجود روی کافی در بدن نوزادان به تولید اسید هیدروکلریک کمک می‌کند تا روند هضم مواد غذایی آسان‌تر انجام شود. عدم وجود روی کافی در بدن نوزاد شما می‌تواند باعث بروز مشکل بی‌اشتهایی در او شود. شما می‌توانید روی مورد نیاز بدن فرزند خود را با قرار دادن مرغ، تخم کدو و بادام زمینی در برنامه غذایی او، تأمین کرده و اشتهای او را افزایش دهید.

2- فاصله مناسب بین وعده‌های غذایی در نوزادان:
نوزادان می‌توانند هر سه تا چهار ساعت یکبار غذا بخورند. اگر شما این فاصله را بین وعده‌های غذایی فرزند خود حفظ نکنید، ممکن است با بی‌اشتهایی او مواجه شوید.

3- از مواد غذایی که اشتهای نوزادان را افزایش می‌دهند، در برنامه روزانه فرزند خود استفاده کنید:
در ادامه، مواد غذایی که می‌توانند اشتهای نوزاد شما را بهبود بخشند، معرفی خواهند شد. اما توصیه می‌شود که قبل از قرار دادن هر یک از این موارد در رژیم غذایی فرزند خود با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. این مواد غذایی عبارتند از:

1-ریحان برای نوزادان:
 وقتی که فرزند شما هشت ماهه شود، می‌توانید ریحان را به برنامه غذایی او اضافه کنید. افزودن این گیاه مفید در رژیم غذایی نوزادان قابلیت هضم مواد غذایی جامد را در بدن آن‌ها افزایش داده و اشتها را بهبود می‌بخشد.

2-دارچین برای نوزادان:
این ادویه مفید دارای  است که می‌تواند اشتهای نوزادان را افزایش دهد. هنگامی که فرزند شما حدود هفت تا هشت ماه شد، می‌توانید دارچین را به برنامه غذایی او اضافه کنید. برای تأثیر بهتر، پودر دارچین را به هر وعده غذایی نوزاد خود، از جمله فرنی یا کوکی‌ها، دسر، نان و کیک اضافه کنید.

3-زنجبیل برای نوزادان:
زنجبیل یکی دیگر از مواد تقویت‌کننده اشتهای نوزادان است. شما می‌توانید مقداری زنجبیل را له کرده، آن را با مقداری آب، نمک و فلفل ترکیب نموده و به برنامه روزانه فرزند خود اضافه کنید.

 

4- نعنا برای نوزادان:
جالب است بدانید که نعنا در ابتدا اشتهای فرزند شما را سرکوب می‌کند، اما بعد از مدتی گرسنگی شدیدی را برای او به ارمغان می‌آورد. شما می‌توانید مقدار کمی نعنا را به شیر نوزاد یا هر وعده غذایی او اضافه کنید.

5- بادام زمینی برای نوزادان:
بادام زمینی دارای مقادیر زیادی روی است که به هضم مناسب مواد غذایی جامد در بدن نوزادان و بهبود اشتهای آن‌ها کمک می‌کند. اما، لازم است بدانید که برخی از نوزادان به بادام زمینی آلرژی دارند. بنابراین، شما باید این ماده غذایی را با احتیاط به برنامه روزانه فرزند خود اضافه کنید. شما می‌توانید چند بادام زمینی بو داده را له کرده و کره آن را به نان یا کوکتل‌های شیری فرزند خود اضافه کنید.