داروهای تقویتی دوران بارداری کدامند؟

رعایت یک رژیم غذایی سالم، به خصوص در دوران بارداری، روش بسیار عاقلانه‌ای است. اما مصرف داروهای تقویتی دوران بارداری و ویتامین‌های پریناتال هم می‌تواند هر نوع کمبود در رژیم غذایی مادر را رفع کند.
داروهای تقویتی دوران بارداری شامل بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است که از جمله مهم‌ترین‌هایش می‌توان به فولیک اسید، آهن، ید و کلسیم اشاره کرد.
فولیک اسید مانع از بروز نقص مادرزادی لوله عصبی می‌شود که بر مغز و نخاع اثر می‌گذارد. نقایص لوله عصبی ظرف ۲۸ روز بعد از لقاح شکل می‌گیرد؛ پیش‌تر از آنکه خیلی از خانم‌ها حتی متوجه بارداری‌شان شوند. از آنجا که بیش از نصف بارداری‌ها بدون برنامه‌ریزی قبلی است، توصیه می‌شود هر خانمی که احتمال بارداریش وجود دارد، قبل از بارداری روزانه ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید مصرف کند و تا پایان ۱۲ هفته اول بارداری ادامه دهد.
خانم‌هایی که جنینی با نقص لوله عصبی در رحم دارند، باید با پزشک خود درباره مصرف اسید فولیک و دوز موثر آن مشورت کنند؛ مطالعات محققان نشان داده است مصرف دوز بالای اسید فولیک (تا ۴ هزار میکروگرم در روز) حداقل یک ماه قبل و در طول سه ماهه اول بارداری می‌تواند برای این خانم‌ها موثر باشد اما این مسئله حتما اول باید با پزشک مطرح شود.

 

 

 

از جمله منابع غذایی فولیک اسید می‌توان به سبزیجات برگدار سبزرنگ، مغزها، انواع لوبیا، مرکبات و بسیاری خوراکی‌های غنی شده با فولیک اسید اشاره کرد. بنابراین فکر خوبی است که ضمن استفاده از منابع غذایی طبیعی اسید فولیک، از مکمل‌های آن هم به عنوان پشتیبان استفاده شود.
کلسیم هم برای خانم‌های باردار مهم است. از آنجا که بچه از کلسیم مادر برای رشد استخوان‌های خودش استفاده می‌کند، مصرف این مکمل می‌تواند مانع از کاهش چگالی استخوان مادر شود.
ید هم عنصری حیاتی برای عملکرد درست تیروئید در دوران بارداری است. کمبود ید می‌تواند باعث نقص رشد جسمی، ناتوانی شدید ذهنی و ناشنوایی شود. تامین نشدن ید کافی، می‌تواند منجر به سقط و مرده‌زایی شود.
آهن هم به اکسیژن رسانی خون- هم در مادر و هم در کودک- کمک می‌کند.


نکاتی در تهیه داروهای تقویتی دوران بارداری
اگر به دنبال بهترین داروهای تقویتی دوران بارداری هستید، باید عناصر زیر به مقدار ذکر شده در آن وجود داشته باشد:
۴۰۰ میکلروگرم (mcg) اسید فولیک
۴۰۰ واحد (IU) ویتامین D
۲۰۰تا ۳۰۰ میلی‌گرم (mg) کلسیم
۷۰ میلی گرم ویتامین C
۳ میلی گرم تیامین
۲ میلی گرم ریبوفلاوین
۲۰ میلی گرم نیاسین
۶ میکروگرم ویتامین B12
۱۰ میلی گرم ویتامین E
۱۵ میلی گرم روی
۱۷ میلی گرم آهن
۱۵۰ میکروگرم ید
اگر تحت نظر پزشک متخصص هستید، دارو تقویتی مشخصی برای دوران بارداری‌تان تجویز خواهد کرد و نیازی نیست خودتان به این جزئیات دقت کنید.

داروی تقویتی بارداری باعث تهوع‌تان می‌شود؟
بعضی از ویتامین‌های پریناتال و داروهای تقویتی دوران بارداری می‌تواند باعث تهوع خانم‌های بارداری شود که هنوز دچار حالت تهوع صبحگاهی بارداری هستند. اگر این اتفاق برای شما هم افتاد، با پزشکتان مشورت کنید. مسلما او می‌تواند داروی تقویتی متفاوتی برای شما تجویز کند. مثلا برای بعضی خانم‌های باردار انواع مایع یا جویدنی ویتامین‌ها بهتر از انواع بلعیدنی است.

داروهای تقویتی بعد از سقط
مهم نیست ۶ هفته باردار بودید یا ۶ ماه، معمولا توصیه می‌شود مدتی برای ریکاوری و بهبود وضعیت جسم و روان صرف کنید تا تمام موارد مغزی که به خاطر سقط جنین از بدن دفع شده، دوباره تامین شود. بنابراین بعد از سقط، حتما باید با پزشک خود مشورت کرده و توصیه‌ها و تجویزهای او را مو به مو رعایت کنید.

 

 

 


شاید بعد از سقط به این داروهای تقویتی نیاز داشته باشید:
آهن: به خاطر خون زیادی که در سقط جنین از بدن مادر دفع می‌شود، مصرف غذاهای سرشار از آهن، که پیشتر به آن اشاره شد، در دوران بعد از سقط بسیار ضروری است. اگر دچار هموراژی (خونریزی‌های سنگین) بعد از سقط هستید و نشانه‌هایی مثل ضعف و سرگیجه دارید، مصرف مکمل‌های آهن برای چند هفته می‌تواند به سرعت منابع آهن بدن‌تان را تامین کند و لبنیات به تنهایی نمی‌تواند کافی باشد.
ویتامین D: کمبود ویتامین D با سقط مرتبط است، بنابراین آزمایش دادن و تشخیص کمبود ویتامین D برای جلوگیری از سقط ضروری است. یادتان باشد منابع لبنی نمی‌تواند باعث تامین کمبود ویتامین D بدن شود، بنابراین مکمل‌های با کیفیت در کنار استفاده از نور خورشید، می‌تواند بهترین راه برای تامین ویتامین دی مورد نیاز بدن باشد.
اسیدهای چرب ضروری: همانطور که از اسمش پیداست، این چربی‌های ضروری برای رشد مغز جنین در سه ماهه اول بارداری مورد نیاز هستند. چربی‌های DHA و EPA (به خصوص DHA) به مقدار زیادی توسط جنین مصرف می‌شوند. وقتی حرف از «مغز جنین» می‌زنیم، احتمالا به یاد فراموشی‌ها و تمرکز نداشتن‌های مادر در دوران بارداری می‌افتید که می‌تواند به خاطر کمبود همین چربی‌های ضروری باشد. مصرف ماهی‌های چرب (سالمون، آنچوویز) در کنار آووکادو، روغن نارگیل، دانه‌های چیا/ کتان و گردو می‌تواند به تامین ذخیره منابع شما کمک کند. اگر میلی به خوردن این خوراکی‌ها ندارید، استفاده از مکمل‌های باکیفیت EPA/DHA حداقل تا یک ماه بعد از سقط توصیه می‌شود.
فولات و ویتامین‌های گروه B: اهمیت فولات برای سلامت بارداری تا حد زیادی شناخته شده است اما این عنصر تا چند هفته بعد از سقط هم اهمیت زیادی دارد. غلات کامل، مغزها، دانه‌ها و سبزیجات برگدار سبز همگی از منابع خوب فولات (نوع دیگری از اسید فولیک یا B9) هستند که نه فقط فولات که سایر ویتامین‌های گروه B را تامین می‌کنند و به عملکرد و پشتیبانی بدن کمک می‌کند.