قوانینی که در آن لیست داروهایی که باید در دوران بارداری از آن‌ها پرهیز کرد، وجود دارد به طور مداوم در حال تغییر است و این باعث ناراحتی و نگرانی می‌شود که وقتی مریض هستید در دوران بارداری چه کار کنید! کم کردن وزن مادر در بیشتر اوقات عواقبی برای وضعیت سلامتی آن دارد. که یکی از ساده ترین عواقب آن سردرد است که خطری برای کودک در حال رشد آن است. از جهت اخلاقی دانشمندان نمی‌توانند آزمایشاتی درباره تاثیرات دارو بر روی زنان باردار انجام دهند و نمی‌توان به طور قطعی کفت که یک دارو صد درصد برای یک زن باردار بی ضرر است(به این دلیل که بر روی زن باردار آزمایش یا مطالعه نشده است).

در گذشته دارو‌ها را بر اساس خطر آن‌ها در ۵ دسته طبقه بندی کرده‌ بودند.  ایمن‌ترین و بی ضرر ترین آن‌ها برای استفاده دارویی دسته A بوده. دارو‌های دسته X  هرگز در دوران بارداری استفاده نمی‌شوند.سازمان غذا و بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۵ شروع به سیستم جدید برچسب زدن به داروها کرد. درنمونه ‌های زیر نام داروهایی که می‌دانیم زنان باردار باید آز آن‌ها پرهیز کنند را آورده‌ایم.

آیا میدانید ؟

آنتی بیوتیک‌ها در زنان باردار اغلب با عوارض جانبی همراه است.

داروهایی که باید در دوران بارداری از آنها پرهیز کرد

داروهایی که باید در دوران بارداری از آن‌ها پرهیز کرد.

کلرامفنیکل

کلرامفنیکل انتی بیوتیکی است که اغلب به صورت تزریقی به بیمار داده می‌شود. این داارو باعث اختلالات جدی در خون و  باعث بیماری سندروم خاکستری در کودک شود.

سیپروفلوکساسین(سیپرو) و لووفلوکساسین

سیپروفلوکساسین(سیپرو) و لووفلوکساسین یک نوع انتی یبوتیک است. این دارو‌ها می‌توانند در رشد ماهیچه و ماهیچه کودک اختلال ایجاد کنند و هم‌چنین می‌توانند باعث احتمال ابجاد درد مفاصل و آسیب‌های عصبی در مادر می‌شود. سیپروفلوکساسین و لووفلوکساسین هر دو یک آنتی بیوتیک فلوروکینولون هستند. فلوئوروکینولون ها می توانند خطر پارگی آئورت را افزایش دهند و حتی منجر به خونریزی ‌های خطرناک شوند. افرادی که سابقه آنوریسم و یا بیماری های قلبی خاص دارند ممکن است در معرض خطر عوارض جانبی ابن دارو قرار بگیرند. بر اساس یک مطالعه در سال 2017 ، فلوئوروکینولون ها احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهند.

پریماکویین

این دارو برای درمان بیماری مالاریا استفاده می‌شود.اطلاعات زیادی در مورد افرادی که ازاین دارو در دوران بارداری استفاده کرده‌اند وجود ندارد ، اما مطالعه و آزمایش بر روی حیوانات نشان می دهد که برای رشد جنین مضر است. و این دارو می تواند به سلولهای خونی جنین آسیب برساند.

سولفونامیدها

سولفونامیدها گروهی از آنتی‌بیوتیک‌ها هستند و آن‌ها را به عنوان دارو‌های سولفا نیزمی‌شناسند. این دارو‌ها برای از بین بردن میکروب‌ها و عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شوند. اگر در دوران بارداری استفاده شوند باعث زردی در نوزاد می‌شوند و هم چنین احتمال سقط جنین را افزایش ‌می‌دهند‌.

تریمدوپریم(پریمسول)

تریمدوپریم(پریمسول) یک نوع انتی بیوتیک است که استفاده از آن در دوران بارداری باعث نقص در رگ‌های عصبی می‌شود و این نقص بر مغز کودک در حال رشد اثر می‌گذارد.

ایبوپروفن(ادویل_پروفن)

استفاده از دوز بالای این مسکن می‌تواند باعث مشکلات جدی می‌شود از جمله:

  • سقط جنین
  • تاخیر در زایمان کردن و به دنیا آوردن نوزاد
  • بسته شدن زودرس شریان‌های مجرای جنین که یک سرخرگ مهم در بدن است
  • زردی در نوزاد
  • خونریزی برای مادر و نوزاد
  • عفونت‌های نکروزان و آسیب به آستر روده‌ها
  • پایین آمدن سطوح مایع آمنیوتیک
  • کرنیستروس که یک نوع آسیب مغزی است
  • سطح غیر طبیعی ویتامین k

اکثر متخصصان و محققان بر این باورند که مصرف ایپوپروفن در دوز‌های کم تا متوسط در دوره‌های اول بارداری بی‌خطر است. و اما پرهیز از ایپوپروفن در سه ماهه سوم بارداری برای مادران ضروری و مهم است. زیرا ایپوپروفن در این دوره از بارداری احتمال نقص در قلب نوزاد در حال رشد را بالا می‌برد.

وارفارین(کومدین)

وارفارین یک رقیق کننده خون است که برای درمان لخته‌های خونی و همچنین جلوگیری از آن‌ها استفاده می‌شود و استفاده در دوران بارداری باعث نقص های مادرزادی هنگام تولد بشود. در دوران باردای باید از استفاده از این دارو پرهیز کرد مگر در مواقعی که خطر لخته شدن خون در مادر خطرناکتر از آسیب به کودک باشد.

کلونازپام(کلونوپین)

کلونازپام(کلونوپین) برای جلوگیری از تشنج و اختلالات ترس استفاده می‌شود و در گاهی اوقات در حملات استرس و ترس استفاده تجویز می‌شود. مصرف کلونازپام در دوران بارداری می‌تواند باعث کاهش علائم حیاتی در نوزاد شود.

لورازپام(آتیوان)

لورازپام(آتیوان) یک داروی رایج برای استفاده در درمان اضطراب و اختلالات سلامت روان استفاده می‌شود که استفاده از این دارو در دوران بارداری می‌تواند باعث نقص نوزاد هنگام تولد و یا کاهش علائم حیاتی خطرناک در نوزاد شوند.

سیستم برچسب گذاری جدیدFDA بر روی داروها

تا پایان ژوئن ۲۰۲۰ دارو‌هایی که برچسب دارو‌های دوران بارداری را دارند و مضر هستند در این دسته‌بندی حذف می‌شوند. یک نکته مهم در سیسنم جدید برچسب گذاری FDA این است که این سیستم فقط برای دارو‌های تجویزی توسط پزشکان است و به هیچ وجه داروهایی که پزشکان تجویز نمی‌کنند را شامل نمی‌شود.

بارداری

اولین بخش از سیستم جدید FDA  به عنوان بارداری است. این بخش شامل اطلاعاتی مربوط به دارو‌ها و تاثیرات و خطرات احتمالی آن‌ها در زایمان و قرار گرفتن در زایمان زودرس است. واطلاعات مربوط به هر دارویی در این بخش ثبت می‌شود.

 مطالب و ثبت‌های مواجهه با بارداری، مطالعات و آزمایشاتی است که در مورد داروهای مختلف و تاثیرات احتمالی آن‌ها بر روز زنان باردار و زنان شیر‌ده و نوزادان ‌آن‌ها جمع آوری و توسط FDA ثبت می‌شود. زنانی که علاقه به شرکت در ثبت این مطالعات دارند می‌توانن داوطلب شوند و این به این معنی نیست که حتما باید مشارکت داشته باشند.

شیر‌دهی به نوزاد

دومین بخش از لیست و برچسب‌های جدید FDA   با عنوان شیر‌دهی مطرح شده است. این قسمت شامل اطلاعاتی است برای زنانی که به نوزادان خود شیر می‌دهند. اطلاعاتی از قبیل میزان دوره دارویی که در شیر مادر باقی می‌ماند. و تاثیرات احتمالی دارو بر روی شیرخواروشیرده در این بخش توضیح داده‌اندو داده‌های مرتبط با این بخش در آن گنجانده شده است.

پتانسیل تولید مثل در مردان و زنان

سومین بخش از برچسب‌های جدید FDA  با نام پتانسیل تولید مثل در مردان و زنان است. در این بخش اطلاعاتی در مورد بانوانی که از این داروها استفاده می‌کنند باید آزمایش بارداری بدهند یا از روش‌های خاص پیشگیری از بارداری استفاده کنند. همچنین شامل اطلاعاتی از قبیل تاثیرات دارو بر بارداری است.

سخن آخر

اگر از بی‌خطر بودن یک دارو در دوران بارداری مطمئن نیستید حتما از پزشک خود درباره مصرف آن سوال بپرسید وهم چنین مطالعات و آزمایشات بروز را دنبال کنید زیرا برچسب ‌های دارو‌های بارداری با تحقیقات جدید دچار تغییر می‌شود.