خونریزی سقط چگونه است؟


خونریزی واژینال یا لکه بینی در دوران بارداری می تواند دلایل زیادی داشته باشد.
خونریزی واژینال یا لکه بینی در دوران بارداری می تواند دلایل زیادی داشته باشد. برخی از این دلایل جدی هستند و برخی اهمیتی ندارند. خونریزی ممکن است در اوایل و اواخر بارداری اتفاق بیافتد.خیلی از خانم ها در ۱۲ هفته اول بارداری دچار خونریزی و یا لکه بینی در واژن می شوند. در طول رابطه زناشویی، خونریزی در دهانه رحم ممکن است اتفاق بیافتد. عفونت دهانه رحم می تواند سبب خونریزی شود. خونریزی های جزئی اغلب خود به خود قطع می شود. اما برخی اوقات خونریزی در طول بارداری ممکن است جدی باشد. در این صورت ممکن است شما در معرض زایمان زودرس باشید و نوزادتان با وزن بسیار کم متولد شود و یا این که دچار سقط جنین شوید.
احساس گرفتگی و یا درد شدید، کاهش ناگهانی علائم بارداری، دیدن لکه های روشن به مدت سه روز، از علائم سقط جنین هستند. در صورت بروز این علائم لازم است به پزشک مراجعه کنید و مراقبت های پس از سقط را انجام دهید. 
اگر جنین خود را سقط کردید لازم است تا دو روز استراحت کنید، آب زیادی بنوشید، تا دو هفته از انجام حرکات ورزشی پرهیز کنید، تا دو هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و درباره زمان رابطه زناشویی خود از پزشک مشورت بگیرید.
 

 

 

 

 

خونریزی در اوایل بارداری چگونه چک می شود؟
اگر شما در اوایل بارداری دچار خونریزی شدید، مشاور درمانی بهداشتی شما می تواند لگن تان را معاینه کند .ممکن است از شما پرسیده شود چه مقدار خون از دست داده اید و هر چند وقت یک بار خونریزی اتفاق افتاده است. همچنین از شما پرسیده خواهد شد که آیا درد داشته اید و اگر درد داشته اید، موقعیت و شدت آن چگونه بوده است.تست خون نیز ممکن است انجام شود تا میزان گنادوتروپین جفت انسانی (hCG)اندازه گیری شود. این ماده در طول بارداری تولید می شود. شما ممکن است بیش از یک بار این تست را انجام دهید زیرا میزان hCG در طول بارداری افزایش می یابد. نوع گروه خونی شما نیز بررسی می گردد تا تعیین شود که آیا لازم است برای حساسیت RH تحت درمان قرار گیرید یا خیر. اولتراسوند (سونوگرافی) نیز انجام می شود تا علت خونریزی مشخص گردد. برخی اوقات دلیلی برای این خونریزی ها مشخص نمی شود.

چه وقت سقط جنین اتفاق می افتد؟
سقط جنین می تواند هر زمان در نیمه اول بارداری اتفاق بیفتد و اغلب در ۱۳ هفته اول ایجاد می شود. سقط جنین در ۱۵ تا ۲۰ درصد بارداری ها اتفاق می افتد.

علائم و نشانه های سقط چه می باشد؟
علائم سقط می توانند همه یا یک بخشی از علائم ذیل باشد:
- احساس گرفتگی و یا درد ( که اغلب شدید است) در بخش مرکزی قسمت فوقانی شکم و یا کمر
- خونریزی شدید واژنی( که احتمالا با لخته و یا بافت) همراه است چیزی شبیه به پریود.
- لکه های روشنی که تا ۳ روز دیده شود.
- کاهش ناگهانی در علائم بارداری مانند حساسیت سینه ها و حالت تهوع
 

مدت زمان خونریزی پس از سقط جنین
خونریزی شما حدود یک تا سه هفته بعد از سقط جنین، از زیاد به متوسط و سبک و هیچ تبدیل می شود. برخی خانم ها تا چند روز بعد از سقط جنین، خونریزی ندارند. برای برخی دیگر خونریزی قطع می شود و سپس دوباره شروع می شود. برخی دیگر نیز چند روز گرفتگی شدید عضلات دارند. اگر چهار تا پنج روز بعد از سقط جنین خونریزی و گرفتگی عضله داشته باشید، طبیعی است. زیرا خونریزی ناشی از سقط جنین است. 
 
علائم دیگری که بعد از سقط جنین مشاهده می کنید
گرفتگی عضلات

در دو هفته اول، گرفتگی های عضلانی مشابه دردهای روز اول پریودی طبیعی است. این گرفتگی ها ممکن است خیلی دردناک باشند و با گذشت زمان بدتر شوند. می توانید برای کاهش درد، هر چهار ساعت، قرص تیلنول بخورید یا هر شش تا هشت ساعت قرص ایبوپروفرون بخورید. اما آسپرین و قرص های بر پایه آسپرین مصرف نکنید.
تغییر حالت روحی
ناراحتی یا تغییر حالت روحی یکی از علائمی است که بخاطر تغییر هورمون های بارداری اتفاق می افتد و از چند روز تا چند هفته ادامه دارد. بعد از دو روز، حالت تهوع از بین می رود و بعد از هفته اول، تغییرات سینه به حالت اول برمی گردد.
 

خونریزی سقط چگونه است؟ 
مراقبت های بعد از سقط جنین
  -  آب زیاد بنوشید.
  -  دو روز استراحت کنید.
  -  غذاهای سالم و حاوی مواد مغذی بخورید.
  -  قرص هایی که پزشک تجویز کرده است را مصرف کنید.
  -  تا دو هفته ورزش نکنید.
  -  تا دو هفته شنا نکنید و در وان حمام نکنید.
  -  تا دو هفته وسایل سنگین جابجا نکنید.
  -  تا دو یا چهار هفته نزدیکی جنسی نداشته باشید و از تامپون استفاده نکنید.

جلوگیری از سقط شدن جنین
اگر سقط جنین هایی که در نتیجه اختلالات کروموزومی و یا سایر شرایط بهداشتی هستند خارج از کنترل می باشند و نمی توان از آن ها پیشگیری کرد، بهترین پیشنهاد این است که پیش از بارداری و در طول دوران بارداری خود را سلامت نگه دارید. توصیه های زیر را به خاطر بسپارید:
- رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.
- به طور منظم ورزش کنید.
- از مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر خودداری نمایید.
- بیش از 200 میلی گرم کافئین در روز مصرف نکنید.
- به طور منظم معاینات پزشکی لازم را انجام دهید.

چه زمانی بعد از سقط جنین نگرانی ایجاد می شود؟
معمولا خونریزی بعد از سقط جنین از یک هفته تا سه هفته به طول می انجامد. اما اگر بدتر و بیشتر شد به پزشک مراجعه کنید.
علائم بعد از سقط جنین که باعث نگرانی می شوند شامل:
  -  تب 
  -  خونریزی نباید از خونریزی پریودی شدیدتر باشد.
  -  لخته های بزرگ خون
  -  بدتر شدن خونریزی
  -  طول کشیدن خونریزی بیش از پنج روز
  -  ترشحات بد بوی واژن
  -  ورم و درد شکم
  -  کاهش حرکات روده
  -  سرگیجه، حالت تهوع
  -  ادرار یا مدفوع خونی
  -  عرق کردن شدید
  -  رنگ پریدگی

چه زمانی بعد از سقط جنین بهبود می یابید؟
تخمک گذاری

تخمک گذاری حدود دو هفته بعد از سقط جنین شروع می شود و می توانید دوباره باردار شوید. هنگامی که بهبود یافتید بهتر است تا زمانی که از نظر فیزیکی و روحی آماده نیستید، نزدیکی نداشته باشید. هنگامی که آماده نزدیکی هستید، سعی کنید قرص های ضد بارداری مصرف کنید. البته قرص های ضدبارداری صد در صد موثر نیستند بنابراین با همسرتان صحبت کنید و شرایط بارداری را برای او توضیح دهید و تصمیم درست بگیرید. البته مراقب عوارض قرص های ضدبارداری باشید.


شیردهی
اگر در هفته نهم بارداری هستید، احتمال چکه کردن شیر از سینه وجود دارد. نگران نشوید این مسئله طبیعی است زیرا تاثیر هورمون های بارداری می باشد. هورمون ها به بدن دستور تولید شیر می دهند بنابراین احتمالا سینه ها ورم می کنند، می سوزند و مایعی از آن ها چکه می کند. حدود یک تا چهار هفته طول می کشد که مایع سینه خشک شود و بتوانید سوتین مناسب بپوشید. می توانید برای تسکین درد، قرص های مسکن مصرف کنید اما اگر سینه ها خیلی درد می کنند، یا تب دارید به پزشک مراجعه کنید.
 

بعد از سقط جنین لازم است درمانی انجام شود؟
اگر برخی بافت ها در رحم باقی مانده باشد، خونریزی اغلب ادامه می یابد. در این صورت یک یا چند انتخاب درمانی به شما توصیه می شود. داروهایی وجود دارد که می تواند از آن ها برای خروج بافت باقی مانده استفاده کرد. بافت ها را می توان از طریق اتساع و کورتاژ (D&C) از بین برد. با استفاده از دستگاهی مکنده به نام کورتاژ ساکشن می توان بافت را برداشت. در برخی شرایط لازم است همزمان دو یا تعداد بیشتری از گزینه های درمانی اتخاذ شود.

 

 

 

 

بارداری اکتوپیک (ectopic pregnancy) چیست؟
بارداری اکتوپیک وقتی اتفاق می افتد که تخم بارور شده در داخل رحم کاشته نشود. در عوض می تواند در جای دیگری قرار گیرد که اغب در یکی از لوله های فالوپ قرار میگیرد. بارداری اکتوپیک در اوایل بارداری می تواند منجر به درد و خونریزی شود.

خطرات بارداری اکتوپیک چیست؟
یکی از خطرات بزرگ این نوع بارداری زمانی است که لوله های فالوپ پاره شود. این پارگی ها به درمان فوری نیاز دارد. همچنین این نوع بارداری می تواند منجر به خونرزی درونی شود. از دست دادن خون می تواند منجر به ضعف، خستگی، درد، شوک و حتی مرگ گردد.

بارداری اکتوپیک چقدر شایع است و چه کسانی در خطر هستند؟
بارداری اکتوپیک کمتر از سقط جنین شایع است و در هر ۱ مورد از ۶۰ بارداری اتفاق می افتد. خانم هایی بیشتر در خطر هستند که :
در لوله های فالوپ دچار عفونت باشند (مانند بیماری التهاب لگن)
سابقه قبلی در بارداری اکتوپیک داشته باشند
افرادی که در مسیر لوله های فالوپ جراحی انجام داده اند ( tubal surgery)

علت خونریزی در اواخر بارداری چیست؟
برخی از مشکلات که سبب خونریزی سبک در اواخر دوران بارداری می شود عبارت است از تورم و رشد در دهانه رحم که این مشکلات می تواند درمان شود.خونریزی های سنگین نشان دهنده مشکلاتی در جفت است. جدا شدن زودرس جفت و یا جفت سر راهی از جمله شرایطی است که می تواند منجر به مشکل شود. زایمان زودرس نیز می تواند منجر به چنین خونریزی هایی گردد.