خوبی ها و بدی های زایمان طبیعی و سزارین

انتخاب بین زایمان طبیعی و زایمان به شکل سزارین دغدغه خیلی از مادرها می باشد. توصیه اکید متخصصان زنان و زایمان به زنان باردار بجز مواردیکه دلیلی پزشکی وجود ندارد، از زایمان طبیعی بجای زایمان به روش سزارین استفاده نمایند.

 
محاسن زایمان طبیعی
طراحی بدن به گونه ایست که بتواند بصورت طبیعی و بدون دخالت پزشکی کودک را بدنیا بیاورد - بعد از اتمام زایمان طبیعی، زنان حس قدرت و توانایی می کنندو مدت کمتری می بایست در بیمارستان بستری شد - مدت زمان بهبود بعد از زایمان کوتاه بوده و درد پس از زایمان کم تری وجود دارد.- خطر بیماری های تنفسی خاص در کودکان متولد شده از طریق زایمان طبیعی کم تر می باشد. - کودکانی که بطور طبیعی بدنیا آمده اند، در خطر کمتری برای ابتلا به آلرژی ها و حساسیت های غذایی و عدم تحمل لاکتوز در بزرگسالیشان می باشند - بعد از زایمان طبیعی، رابطه عاطفی بین مادر و نوزاد آسان تر بوده چراکه سریعا بعد از تولد مادر می تواند با کودک خود در تماس باشد - خطر خونریزی مادر، لخته خون و آسیب به اندام های داخلی در زایمان طبیعی کم تر است. 

 

 

معایب زایمان طبیعی
ترس از زایمان در بعضی از زنان باعث اضطراب و آشفتگی عاطفی شود - هرچند بیشتر زایمان های طبیعی ساده هستند، عوارض پیش بینی نشده همچون خونریزی مادر در هنگام زایمان ممکن است رخ دهد - در زایمان طبیعی خطر پارگی کف لگن وجود داردو ممکن است طول دوره بهبود را افزایش دهد - در صورتیکه بندناف فشار وارد کرده ممکن است خطر محرومیت از اکسیژن ، برای کودک وجود داشته باشد - هنگام عبور از کانال تولد، ممکن است خطراتی همچون کبودی، ورم و در موارد نادر شکستگی استخوان برای کودک وجود دارد - زایمان طبیعی احتمال افتادگی لگنی بعد از تولد نوزاد را افزایش می دهد - بندرت ممکن است وارونگی رحمی در زایمان طبیعی رخ دهد. اگر این مشکل بموقع درمان نشود، می تواند خطرناک و جدی باشد - اگر زخم و یا اپی زیاتومی رخ دهد، ممکن است در 3 ماه بعد از بدنیا آمدن کودک احساس درد در رابطه جنسی خود داشته باشید.  

محاسن زایمان برنامه ریزی شده به روش سزارین
- ممکن است سزارین برنامه ریزی شده برای زنان ساده تر باشد. از آنجاییکه زایمان از قبل برنامه ریزی شده است، مادر استرس و اضطراب کم تری در رابطه با زایمان دارد و با دانستن زمان تولد کودک می توانند برنامه ریزی بهتری برای مرخصی شغلی، نگهداری از کودک و سایر موارد داشته باشند- در مقایسه با زایمان طبیعی برنامه ریزی نشده، خطر خونریزی پس از زایمان در زنانیکه سزارین داشته اند، کم تر می باشد - سزارین برنامه ریزی شده عوارض کم تری نسبت به سزارین های اورژانسی، دارد.

 

 

عوارض زایمان  سزارین برنامه ریزی شده
- سزارین عمل جراحی بزرگ شکمی است که خطرات و عوارض جراحی و بیهوشی را در پی دارد. عوارض بیهوشی می تواند شامل سردرد شدید، تهوع و استفراغ می باشد. بیهوشی ممکن است تاثیراتی همچون تنبلی، کسلی و یا سستی در هنگام تولد برروی کودک داشته باشد - در روش سزارین مدت زمان بیشتری در بیمارستان لازم است و دوره بهبود طولانی تری نسبت به زایمان طبیعی دارد - در سزارین خطرات  و عوارض جدی مانند حمله قلبی،هماتوم زخم یاجمع شدن خون لخته شده زیر محل زخم سزارین،عفونت اندومتریت پورپرال،لخته شدن خون در رگها،باز شدن زخم، درد در ناحیه برش،عفونت پس از زایمان،آسیب دیدن مثانه و روده ها وجود دارد.