خنک ماندن در تابستان بدون نیاز به کولر

 

استفاده از رختخواب مناسب، پنکه سقفی و خاموش کردن فر اجاق گاز و لامپ های اضافی، بستن شکاف های درها و بازکردن پنجره ها باعث خنک شدن خانه بدون کولر می شود

با فرارسیدن فصل تابستان و گرم‌شدن هوا اکثر ما کم‌طاقت می‌شویم و به انواع وسایل خنک‌کننده مثل کولر، پنکه، کولرگازی و غیره روی می‌آوریم و در اواخر فصل گرم است که نوبت پرداخت قبض‌های سنگین برق می‌رسد. ولی آیا راهی هست که بدون نیاز به کولر بتوان کمی از گرمای این فصل در امان ماند؟ شاید جواب شما منفی باشد اما ما در اینجا 10 راه برای خنک‌ماندن در تابستان بدون نیاز به وسایل خنک‌کننده را به شما معرفی می‌کنیم تا به کمک آن در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.


1. از رخت خواب مناسب فصل استفاده کنید
در این فصل، لحاف‌های سنگین و پتوهای ضخیم را کنار بگذارید. در عوض از ملافه‌های نازک و نخی سبک و پتوهای پنبه‌ای بدون آستر که گرمای کمتری جذب می‌کنند و در زیر آن‌ها هوا راحت‌تر جریان پیدا می‌کند استفاده کنید. در این صورت نیازی نیست در طول شب از کولر استفاده کنید.

2. از پنکه سقفی استفاده کنید
یک پنکه سقفی مناسب برای اتاق یا سالن پذیرایی خود تهیه کنید. بررسی‌ها نشان می‌دهد این پنکه‌ها با چرخش برخلاف جهت عقربه‌های ساعت، هوا را به جریان درآورده و باد خنک ملایمی ایجاد می‌کنند. (چرخش پره‌ها در جهت عقربه‌های ساعت جریان هوای گرم ایجاد می‌کند.) نباید توقع داشت که این پنکه‌ها در حد کولر آبی و یا گازی عمل کنند، اما برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها گزینه مناسبی هستند و با به جریان درآوردن هوا شما را تا حد مقبولی خنک نگه می‌دارند.

 

3. فر اجاق گاز را خاموش کنید
فر اجاق گاز گرمای زیادی تولید می‌کند. اگر در تابستان از فر استفاده کنید، دمای داخل منزل بالاتر رفته و چاره‌ای جز روشن کردن کولر نخواهید داشت. بنابراین سعی کنید در این فصل برای پختن غذا بیشتر از اجاق گاز، آرام‌پز و زودپز، ماکروفر و یا باربیکیوی داخل حیاط استفاده کنید. بهتر از همه این‌ها تهیه غذاهایی است که نیاز به پخت ندارند.


4. لامپ های اضافی را خاموش کنید
 برای خنک‌نگه‌داشتن منزل ترجیحا وسایل گرمازای غیر ضروی مثل لامپ‌های پرمصرف را کنار بگذارید. زیرا حدود 90 درصد انرژی تولید شده توسط لامپ‌های نئون،  انرژی گرمایی است. در نتیجه این لامپ‌ها و همین‌طور لامپ‌های فلورسنت با تولید گرمای زیاد، دمای داخل منزل را به مقدار قابل توجهی بالا می‌برند. کارشناسان توصیه می‌کنند که به جای این لامپ‌ها از لامپ‌های LED و کم‌مصرف استفاده کنید و تا حد امکان برای کم‌کردن هزینه‌ها از نور طبیعی در طول روز بهره بگیرید.

 

 5. درز ها و شکاف‌ها را بپوشانید
همانطور که هوای گرم در زمستان از لای شکاف‌ها به بیرون درز می‌کند، در تابستان هم راهی برای داخل شدن به خانه پیدا می‌کند. پس با پوشاندن شکاف‌ها به صرفه‌جویی در هزینه‌ها در فصول مختلف کمک کنید. برای شکاف‌های کوچک می‌توانید با صرف هزینه اندک برای خرید درزگیر خودتان به راحتی این کار را انجام دهید. اما اگر مشکل بزرگ‌تر بود از یک متخصص برای این کار کمک بگیرید.

 

6. لوازم خانگی را شب‌ها روشن کنید
اجاق‌گاز و خشک‌کن لباس‌شویی گرمای محیط را به مقدار قابل توجهی افزایش می‌دهند. برای خنک‌نگه‌داشتن منزل و استفاده کم‌تر از کولر بهتر است پخت‌وپز و شست‌‌وشوی لباس‌ها با ماشین لباسشویی را شب‌ها انجام دهید.

 7. پنجره‌ها را باز کنید
چله تابستان هم درها و پنجره‌ها را باز کنید. درست است این جمله مغایر با مطلب قبلی است چون هدف ما این بود که درزها و شکاف‌ها را برای جلوگیری از ورود هوای گرم به داخل خانه بپوشانیم. منظور ما هم ساعات گرم روز نیست بلکه پیشنهاد می‌دهیم در طول شب که هوا خنک‌تر است و نسیم ملایمی می‌وزد در و پنجره‌ها را باز کنید.

8. از ورود نور خورشید به داخل جلوگیری کنید
نوری که در طول روز از طریق پنجره‌های شیشه‌ای وارد خانه می‌شود به مقدار زیادی در بالا رفتن دمای خانه موثر است. به همین دلیل تا حد امکان در طول روز پرده‌ها را بکشید و شب‌ها آن‌ها را همراه با پنجره‌ها باز کنید. ترجیحا برای جلوگیری بیشتر از ورود نور به منزل از یک لایه آستر رنگ روشن زیر پرده‌ها استفاده کنید.

9. لباس‌های خنک تابستانی بپوشید
برای خنک‌ماندن در تابستان باید سعی کنید تا حد ممکن از گرما دور بمانید. یکی از راه‌ها برای این کار پوشیدن لباس‌های خنک و تابستانی است. سعی کنید از لباس‌های چسبان و ضخیم و پلاستیکی دوری کرده و داخل یا خارج از منزل، لباس‌های نخی یا کتانی گشاد و نازک با رنگ روشن بپوشید.

10. از خانه خارج شوید
روزها از خانه خارج شوید و سعی کنید در ساعات اوج گرما وقت خود را در کتابخانه‌ها، کتاب‌فروشی‌ها، کافه‌ها و مکان‌های عمومی دیگری که اجازه ورود به آن‌ها را دارید بگذرانید و یا اینکه به استخر رفته و با تفریحات آبی سرگرم شوید تا بتوانید چند ساعتی در مصرف برق و استفاده از کولر صرفه‌جویی کنید.

 راهکار های ارائه شده در این مقاله بسیار ساده و کم هزینه هستند. اگر نمی خواهید با مبالغ سنگین قبض برق در پایان تابستان مواجه شوید از این پیشنهادات استفاده کنید.