جراحی‌های زیبایی واژن چه عوارضی دارند؟

عمل زیبایی واژن شامل واژینوپلاستی و لابیاپلاستی، جراحی زیبایی است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. در واژینوپلاستی، واژنی که به‌دلیل زایمان طبیعی یا افزایش سن، شل و گشاد شده است، به اصطلاح ترمیم می‌شود. در لابیاپلاستی هم جراحی زیبایی روی لابیا لبه‌های اطراف واژن انجام می‌شود. اما این جراحی‌های زیبایی عوارض ندارد؟

 

 

 


واژینو پلاستی چیست؟
جراحی واژینو پلاستی برای تنگ کردن عضلات کف لگن اطراف ناحیه واژن به کار می‌رود. واژینوپلاستی علائم شل شدگی واژن را از بین می‌برد. بالا رفتن سن، زایمان‌های طبیعی متعدد یا کاهش وزن زیاد مهمترین دلیل اصلی شل شدن و گشاد شدن واژن است. در وضعیت شل شدگی واژن، عضلات دیواره واژن، کنترل و قدرت خود را از دست می‌دهند و به همین دلیل قطر داخلی واژن بیشتر می‌شود. بعضی از پزشکان معتقدند جراحی واژینوپلاستی باعث بهبود میزان حساسیت نیز می‌شود. البته این ادعا هنوز ثابت نشده است. بیشتر پزشکان متخصص معتقدند تنگ کردن بافت واژینال با عمل جراحی، نمی‌تواند افزایش پاسخ جنسی را تضمین کند. میل جنسی، برانگیختگی جنسی و به ارگاسم رسیدن واکنش‌های پیچیده و بسیار شخصی‌ هستند و نمی‌توان با جراحی زیبایی همه مشکلات جنسی را حل کرد.
انجام عمل لابیاپلاستی
لابیاپلاستی چیست؟

در جراحی لابیاپلاستی شکل و اندازه لابیا واژن تغییر می‌کند، لابیا کوچک‌تر شده و عدم تقارن بین آنها اصلاح می‌شود. لابیاپلاستی به همراه واژینو پلاستی و یا به تنهایی انجام می‌شود. جراحی لابیاپلاستی روی لبه بزرگ لبه‌های واژینال بزرگ‌تر و بیرونی یا لبه کوچک لبه‌های کوچک‌تر و داخلی واژن انجام می‌شود. لابیاپلاستی اندازه وشکل لابیا را تغییر می‌دهد و معمولا با این عمل جراحی، لبه‌های اطراف واژن کوچک‌تر می‌شوند یا شکل نامتقارن آنها اصلاح می‌شود.
این جراحی‌های زیبایی با چه عوارضی همراه هستند؟
به گفته پزشکان هر جراحی می‌تواند با عوارضی همراه باشد و در هر فرد هم این عوارض متفاوت است. مهمترین عوارضی که این جراحی های زیبایی می‌تواند به همراه داشته باشد به شرح زیر است:
عفونت
عفونت همیشه یکی از شایع ترین عوارض جانبی هر جراحی تهاجمی است. تب، خستگی و یا قرمزی بیش از حد یا تورم بافت در ناحیه جراحی نشان دهنده عفونت است. بافت واژن ممکن است بیش از حد حساس، دردناک و یا گرم باشد. ممکن است متوجه یک بوی ناخوشایند یا ترشحات هم بشوید. امکان اینکه عفونت به جریان خون منتقل شود زیاد است به همین دلیل با مشاهده علائم عفونت خیلی سریع باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.
لابیای دردناک
ممکن است در جراحی زیبایی لابیاپلاستی ، لابیا بیش از حد کوتاه شده باشد یا بافت طوری تغییر کند که باعث ناراحتی و درد شود. این درد و ناراحتی ممکن دو تا هشت هفته پس از عمل ادامه داشته باشد. اما ممکن است علل بروز این مشکل، بد عمل کردن و یا آسیب به اعصاب جنسی فرد باشد.

گل ارکیده انجام لابیاپلاستی
ادرار دردناک

یکی از عوارض موقت لابیاپلاستی، احساس درد در زمان ادرار است. این اتفاق به دلیل افزایش حساسیت در ناحیه واژن می‌افتد و پس از شش تا هشت هفته از بین می‌رود.
التهاب
فرد تا زمانیکه به بهبودی کامل نرسد نشانه‌های التهاب را حس می‌کند. معمولا پس از جراحی، التهاب بیشتر می‌شود و تا چند ساعت بعد به حداکثر خود برسد و سپس کم می‌شود.

 

 


خارش
اغلب افرادی که لابیاپلاستی می‌کنند خارش را تجربه می‌کنند.
نداشتن حس جنسی
ممکن است تا چند هفته حس جنسی کمتر از قبل باشد. البته با گذر روزها و هفته‌ها، این مشکل رفع می‌شود و کم کم حس جنسی برمی‌گردد.
خونریزی
خونریزی بعد از عمل‌های زیبایی واژن، ممکن است به دلیل آسیب به بخیه‌ها رخ بدهد.
کنگره کنگره شدن لابیاها
یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که پس از جراحی لابیاپلاستی پیش می‌آید کنگره کنگره شدن لابیاها است.