تقویت ذهن کودک از یک تا سه سالگی

 

از داخل کیف پیدایش کن
هدف: بهبود حس لامسه ، آموزش تفکر سه بعدی
وقتی که از همۀ حواس کودک (بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و به ویژه لامسه) استفاده شود کودک بهتر یاد می گیرد. متاسفانه، بیشتر فعالیت های آموزشی فقط حس شنوایی و بینایی را تحریک می کنند و سایر حواس را نادیده می گیرند. این فعالیت، کودکان را وادار می کند تا از حس لامسۀ خود استفاده کنند.
فعالیت
برای انجام این بازی، از یک کیف پارچه ای کوچک و نرم یا از یک روبالشی کوچک استفاده کنید. ابتدا باید قواعد بازی را به کودک آموزش دهید. به کودک یک توپ پلاستیکی کوچک نشان دهید و آن را داخل کیف بگذارید. سپس از کودک بخواهید تا دستش را داخل کیف ببرد و از او بپرسید که چه چیزی احساس می کند.
اگر کودک توانایی کلامی داشته باشد ممکن است کلمۀ توپ را بگوید یا کلمه ای شبیه به توپ بیان کند. می توانید به کودک کمک کنید و بگویید: توپ را احساس می کنی؟ پس از اینکه کودک توپ را بیرون آورد، دوباره توپ را داخل کیف بگذارید. 
یک مکعب رنگی به کودک نشان دهید و در جلوی چشمان او مکعب رنگی و توپ را داخل کیف بگذارید. از کودک بخواهید تا دستش را داخل کیف ببرد و از او بپرسید که چه چیزی احساس می کند. او سعی می کند بگوید مکعب، اما اگر هنوز نمی تواند صحبت کند به او کمک کنید و نام شیء را برای او بگویید.


حالا از کودک بخواهید تا شیء خاصی را برایتان پیدا کند. به او بگویید: توپ کجاست؟ این تمرین را چندین بار تکرار کنید تا کودک به طور کامل بازی را یاد بگیرد.
وقتی که کودک بازی را یاد گرفت، می توانید اشیائی را به درون کیف اضافه کنید که شکل ها، اندازه ها و حتی جنس های متفاوتی دارند. برای مثال می توانید یک توپ پلاستیکی سفت و یک توپ پلاستیکی نرم را داخل کیف بگذارید و از کودک بخواهید توپ نرم را پیدا کند.
فعالیت
وقتی کودک با اعداد و حروف چوبی بازی می کند، می توانید اعداد و حروف چوبی را نیز در داخل کیف پارچه ای قرار دهید. ابتدا دو شیء کاملاً متفاوت را داخل کیسه بگذارید تا کودک به آسانی بتواند آنها را از هم متمایز کند. مثلاً توپ و عدد 2 را در کیسه بگذارید و از کودک بخواهید تا عدد را پیدا کند.
وقتی کودک توانست تفاوت عدد و توپ را بفهمد، در داخل کیسه یک حرف و یک عدد بگذارید و از کودک بخواهید عدد را پیدا کند. وقتی کودک به خوبی توانست اعداد را از حروف متمایز کند، در داخل کیسه دو حرف یا دو عدد بگذارید و از او بخواهید تا یکی از حروف یا یکی از اعداد را پیدا کند.

بازی های دستی – 12 ماهگی تا 3 سالگی
هدف: بهبود مهارت های حرکتی ظریف، بهبود مهارت دستی و درک روابط دیداری – فضایی
مناطق مغزی که حرکات ظریف را کنترل می کنند به کندی رشد می کنند. به همین دلیل، خردسالان به خوبی نمی توانند فعالیت هایی را که به مهارت دستی نیاز دارند انجام دهند، مثل نگه داشتن چنگال، نوشتن با مداد، بستن بند کفش ها یا گرفتن شماره تلفن.
مسئله این است که خردسالان برای تمرین مهارت های حرکتی ظریف فرصت های کمی دارند. والدین حساس اشیاء را از دسترس کودک خارج می کنند تا مبادا کودک آنها را قورت دهد. هرچند این کار درست است، در رشد جسمی کودک تاثیر منفی می گذارد.
بسیاری از بازی های قدیمی مثل بازی با تسبیح یا تیله بازی فراموش شده اند و اسباب بازی های الکترونیکی پیشرفته و یا بازی های کامپیوتری جای آنها را گرفته اند که مهارت های حرکتی ظریف را کمتر پرورش می دهند.


فعالیت 
وقتی که کودک 9 ماهه روی صندلی نشسته است، می توانید مهارت های دستی و حساب کردن را پرورش دهید. جنبۀ مثبت بازی این است که اگر کودک قطعه های بازی را بخورد مشکلی پیش نمی آید. 
تعدادی لوبیای پخته و هویج خرد شده جلوی کودک بگذارید. قطعات هویج باید کوچک باشند تا اگر کودک آنها را خورد خفه نشود. لوبیا و هویج باید به خوبی پخته شده باشد. به کودک نشان دهید که چگونه لوبیاها را از هویج جدا کند. موقعی که مشغول جدا کردن لوبیاها و هویج هاست، همراه او لوبیا و هویج ها را بشمرید.

فعالیت
در یک سالگی به کودکان باید فرصت داده شود تا زیر نظر والدین، اشیاء کوچک را دستکاری کنند. وقتی که کودک در حال بازی با اشیاء کوچک است باید به دقت مراقب او باشید. حدود ده شیء رنگی (مثل دکمه های متوسط و بزرگ) را در یک ظرف سربسته و دور از دسترس کودک قرار دهید.
از دکمه های رنگی و زیبا استفاده کنید. محتویات ظرف را روی میز کودک بریزید. از کودک بخواهید تا دکمه ها را یکی یکی بردارد و داخل ظرف ببگذارد و شما نیز یکی یکی آنها را بشمرید. این فعالیت نه تنها موجب افزایش مهارت دستی کودک می شود بلکه شمردن را نیز آموزش می دهد. 
به یاد داشته باشید که این فعالیت باید با نظارت والدین انجام شود زیرا دکمه ها و سایر اشیاء کوچک ممکن است کودک را خفه کنند.
نکته: در حدود یک سالگی بسیاری از کودکان می توانند مداد شمعی در دست بگیرند و با آن خط خطی کنند. کودک را تشویق کنید تا خط خطی کند. این فعالیت به بهبود مهارت های حرکتی ظریف کمک می کند.
فعالیت
در حدود 18 تا 24 ماهگی کودکان می توانند بازی های دستی مقدماتی را انجام دهند. برای انجام این بازی ها به مهارت های حرکتی ظریف نیاز است. در این سن، کودک می تواند اشیاء را بین شست و سایر انگشتان خود بگیرد (که به چنگ گرفتن نامیده می شود و حدود 12 تا 16 ماهگی پدید می آید).
تسبیح نه تنها مهارت دستی را افزایش می دهد بلکه توانایی تمرکز را نیز بیشتر می کند زیرا کودک باید بر تکلیف تمرکز کند تا بتواند آن را انجام دهد. تسبیح به هماهنگی دست و چشم کمک می کند اما دانه های آن باید به اندازۀ کافی بزرگ باشند تا کودک بتواند آنها را در دستش بگیرد.
فعالیت
1.5 تا 2 سالگی بهترین زمان برای آشنا کردن کودک با خمیر بازی است. این بازی نه تنها مهارت های حرکتی ظریف را تقویت می کند بلکه کودکان را تشویق می کند تا از تخیل خود استفاده کنند. با خمیرِ بازی می توان بازی های سرگرم کنندۀ زیادی انجام داد. خمیر بازی ابزار بسیار مناسبی برای آموزش رنگ ها است.
فعالیت
در 3 سالگی، هماهنگی دست و چشم و مهارت های دستکاری باید به حدی باشند که کودک بتواند با قطعه های اسباب بازی طرح های پیچیده تری بسازد. برخی اسباب بازی های قدیمی شامل قطعات پلاستیکی هستند که می توان آنها را با میخ های چوبی به هم وصل کرد و اشیاء مختلفی ساخت.
این اسباب بازی ها مهارت های دیداری – فضایی کودک را افزایش می دهند و مهارت های حرکتی ظریف را بهبود می بخشند. از کودک بخواهید با قطعه های اسباب بازی چیزهایی مثل خانه یا هواپیما یا آسیاب بادی و ماشین بسازد. این فعالیت موجب تقویت قدرت تخیل کودک می شود.