تغییرات نوزاد از هجده تا سی و شش ماهگی


نوزادان در دوران هجده تا سی و شش ماهگی اوقات تلخی می کنند و این موضوع می تواند موجب نگرانی مادران شده و آرامش آنها را برهم بزند.

علم به اینکه بدانید کودکان در این دوران بد خلقی می کنند، باعث نمی شود که برخورد با آن ساده تر شود. یکی از مهمترین وظایف شما این است که به فرزند خود بیاموزید در این مواقع خودش را کنترل کند. تسلیم فرزندتان نشوید و سعی نکنید که برای او دلیل و منطق بیاورید. آرامش خود را حفظ کنید و او را به جای امنی ببرید تا بتواند گریه اش را تمام کند. سپس او را در آغوش گرفته و آرام کنید. تا زمانی که خودتان در آرامش نباشید نمی توانید آن را به فرزندتان منتقل کنید.

انتظارات معقولی از فرزند خود داشته باشید و محدودیت های مناسب سن او را برایش فراهم کنید. وقتی می بینید که اوقات تلخی اش شروع می شود، سعی کنید توجه اش را به چیز دیگری جلب کرده و سرگرمش کنید. وقتی فرزند شما ببیند که مادرش چگونه آرامش خود را حفظ می کند، او هم یاد می گیرد چگونه احساساتش را کنترل کند.
نیازهای نوزاد از هجده تا سی و شش ماهگی چیست؟
داستان های ساده را می توانم برای خودم بخوانم. دوست دارم در تکرار آوازهای قافیه دار به من کمک کنی. اگر پسر هستم و دوست دارم با عروسک بازی کنم و یا دختر هستم و دوست دارم با ماشین بازی  کنم نگران نشو. در حال حاضر می خواهم همه چیزهای اطراف خود را کشف کنم. من اکنون در حال یادگیری «زود» و «حالا» هستم. یاد می گیرم که برای خواسته های خود صبر کنم ولی اصلا آن را دوست ندارم زیرا می خواهم خیلی سریع به خواسته هایم برسم. اگر در مقابل بد رفتاری من التماس کنی یا عصبانی شوی، ممکن است برای جلب توجه، بیشتر مقاومت کنم.

مادر عزیزم یادت باشد اگر خواسته ات را مستقیم به من بگویی، احتمالا آن کار را انجام خواهم داد. من در این دوران برای بیدار شدن، غذاخوردن، بازی کردن و خوابیدن برنامه منظمی لازم دارم.

توصیه هایی برای کمک به رشد سالم نوزاد از هجده تا سی و شش ماهگی
1- حفظ ایمنی نوزاد

همه داروها و مواد سمی و شیمیایی را در جایی نگهداری کنید که دور از دسترس فرزندتان باشد و در ظرف هایی باشد که نتواند آن ها را باز کند.
برای بالا رفتن، تاب خوردن، دویدن و سر خوردن فرزندتان شرایط را فراهم کنید.

2- ایجاد احساس امنیت در نوزاد
به سوالات فرزندتان خوب گوش دهید و به آنها پاسخ دهید.
وقتی قولی را به فرزندتان می دهید حتما به آن عمل کنید.

3- حفظ بهداشت نوزاد
وقتی فرزند شما بیرون بازی می کند حتما کلاه سرش بگذارید و ضد آفتاب برایش بزنید.
برای معاینه سه سالگی، فرزندتان را نزد پزشک متخصص ببرید.

4- کمک در سرعت یادگیری نوزاد
به فرزندتان کمک کنید تا حیوانات، اشیاء و حرکات مختلف را نام گذاری کند و با یکدیگر مقایسه کند.
با فرزند دلبندتان بازی های شمردنی انجام دهید.
اگر نسبت به یادگیری زبان و نحوه صحبت کردن فرزندتان نگران هستید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
به حق مالکیت فرزندتان احترام بگذارید و او را وادار نکنید که اسباب بازی دلخواهش را با دیگران سهیم شود. به او حق انتخاب بدهید تا اسباب بازی دیگرش را با دوستش سهیم شود.

 

خصوصیات رفتاری نوزادان در هجده تا سی و شش ماهگی
به خاطر داشته باشید میزان رشد و نمو نوزدان یکسان نیست. این موارد فقط برای راهنمایی شما عزیزان هستند. در صورت نگرانی نسبت به رشد نوزاد خود، موضوع را با پزشک متخصص  در میان بگذارید.

فرزند شما لی لی کردن، لگد زدن، پرتاب کردن و دوچرخه سوار شدن را یاد می گیرد.
می تواند بسته ای را باز کند، کاغذ را تا کند، خط بکشد، اشکال گرد را درون سوراخ گرد قرار دهد و معماهای ساده ای را حل کند.
در طول این مدت توانایی یادگیری زبان افزایش پیدا می کند. برخی از کودکان دو ساله هر دو ساعت یک واژه نو یاد می گیرند.
فرزندتان ممکن است کلافه و بدخلق شود، به ویژه اگر زیاد خسته شده باشد. در حال عصبانیت ممکن است دیگران را گاز بگیرد یا بزند.
بین دو الی سه سالگی، بهترین زمان برای آموزش دستشویی رفتن است، ولی احتمالا شب هنوز احتیاج به پوشک دارد.

 

از خودتان مراقبت کنید.
شما به عنوان والدین، احتمالا سوالات زیادی دارید و نگران آن هستید که مبادا اشتباهی کنید. یکی از بهترین راه های برخورد با این نگرانی ها آشنایی و صحبت با سایر والدین است. سعی کنید هر زمان که توانستید مثلا هنگامی که فرزندتان را برای بازی به پارک برده اید با دیگران ارتباط برقرار کنید. همه ما نیاز به همیاری و گفتگو با سایرین را داریم.