تشخیص ناباروری در مردان، قبل از ازدواج ممکنه؟


در مردان سالم باید در هر میلی لیتر مایع منی۲۰ میلیون اسپرم وجود داشته باشد، در غیر این صورت فرد قادر به باروری نخواهد بود. در این مطلب، رئیس انجمن اورولوژی ایران، اطلاعاتی را درباره تشخیص ناباروری در مردان ارائه می‌دهد.
رئیس انجمن اورولوژی ایران با اشاره به عمده دلایل افزایش ناباروری در مردان افزود: متاسفانه در کشور ما مصرف دخانیات و مواد مخدر رو به افزایش است و این عامل با توجه به بررسی های انجام شده، به نظر اکثر محققان و کارشناسان از عوامل مهم افزایش ناباروری در مردان است.
دکتر عباس بصیری به عمده دلیل ناباروری در مردان اشاره کرد و افزود: البته علت های دیگری مانند مصرف خودسرانه برخی داروها نیز ممکن است تاثیر منفی بر باروری مردان بگذارد. بیشترین علت ناباروری در مردان، تعداد کم اسپرم موجود در مایع منی است و چنانچه مردی اسپرم کافی نداشته باشد، به ناباروری مبتلا خواهد شد.  

 

 

 


بصیری خاطرنشان کرد: در مردان سالم باید در هر میلی لیتر مایع منی۲۰ میلیون اسپرم وجود داشته باشد، در غیر این صورت فرد قادر به باروری نخواهد بود، عامل دوم ناباروری در حرکت اسپرم ها است، چنانچه این تعداد اسپرم وجود داشته باشد، اما اسپرم ها از لحاظ حرکتی ضعیف باشند و تحرک لازم را برای رساندن خود به تخمک نداشته باشند، این عامل  سبب می شود که عمل لقاح صورت نگیرد.


تشخیص ناباروری در مردان، تاثیر واریکوسل چیست؟
وی عنوان کرد: یکی از دلایلی که بر روی کیفیت و کمیت اسپرم ها اثر منفی می گذارد و مانع باروری مردان می شود، بیماری واریکوسل یا اتساع وریدهای بیضه (واریکوسل عقیمی) است که در این بیماری با گشاد شدن رگ ها، خون رسانی را با اختلال مواجه می کند، در نتیجه حرارت بیضه ها را بالا برده و مواد زائد به سمت بیضه ها سرازیر می شود و تجمع خون و مواد زائد در بیضه ها نیز مانع تغذیه مناسب سلول های این ناحیه می شود.
رئیس انجمن اورولوژی ایران تشریح کرد: هر چه درمان واریکوسل عقیمی به تاخیر بیفتد، تاثیرات منفی آن بر اسپرم ها بیشتر می شود، به طوری که ابتدا بر روی تعداد اسپرم و سپس بر روی حرکت و در نهایت بر روی شکل اسپرم ها تاثیر خواهد گذاشت و در نهایت فرد توانایی باروری خود را از دست خواهد داد.
بصیری گفت: در افرادی که هیچ یک از علت های ذکر شده در ناباروری آنها نقش نداشته است باید بررسی های بیشتری برای علت به وجود آمدن این اختلال انجام شود. آنها باید در کوتاه ترین زمان با راهکارهایی که متخصصان ارائه خواهند داد اقدام به درمان کنند.

 

 

 

تشخیص ناباروری در مردان، کی مشخص می‌شود؟
رئیس انجمن اورولوژی ایران افزود: مردان نابارور دو دسته هستند عده ای از زمان ازدواج مشخص می شود که قدرت باروری ندارند، عده دیگر بعد از به دنیا آمدن یک یا چند فرزند به ناباروری مبتلا می شوند که همه موارد بالا در آنها بررسی خواهد شد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توصیه کرد: زوج هایی که قبل از ازدواج تصمیم به سنجش قدرت باروری خود می گیرند، می توانند با آزمایشات لازم در این زمینه از سالم بودن دستگاه تولید مثل خود اطمینان حاصل کنند تا در صورت ابتلا به ناباروری از همان ابتدا شروع به درمان کنند. در این صورت، اقدامات درمانی موثرتر خواهد بود.