تخمدان پلی کیستیک باعث ناباروری می‌شود؟


«۴۰ درصد ناباروری زنان ایرانی به دلیل تخمدان پلی‌کیستیک است .»
دکتر محمد ابراهیم پارسانژاد متخصص زنان و زایمان با بیان این خبر گفت: ۴۰ درصد علت ناباروری زنان ایران به دلیل وجود سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCO) است که برای پیشگیری از آن باید این بیماری از سنین نوجوانی تشخیص داده شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین اختلال هورمونی در میان زنان است که مهمترین مشخصه این اختلال، وجود تخمدان های بزرگ محتوی تعداد زیادی کیست کوچک است که در لایه بیرونی هر تخمدان قرار گرفته است.در این سندرم، سطح هورمون های زنانه (نظیر استروژن، پروژسترون، LH و FSH) دچار عدم تعادل شده و باعث افزایش هورمون‌های مردانه (آندروژن‌ها) و هورمون انسولین می شود و همین امر موجب بروز علایمی نظیر بی‌تظمی‌های قاعدگی، موی زاید، آکنه و چاقی می‌شود.» بیشتر بخوانید کیست تخمدان خطرناک است؟

 

 

 

این متخصص زنان و نازایی، بی نظمی و کاهش سیکل‌های قاعدگی، مشکلات ناباروری، موهای زائد در صورت، سینه و شکم، طاسی یا کم پشت شدن موهای سر با الگوی مردانه، آکنه، پوست چرب یا شوره سر و اضافه وزن را از نشانه‌های ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دانست.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه به ایرنا گفت:« شیوع نازایی در ایران حدود ۱۵ درصد است و علت آن فقط سندرم تخمدان پلی کیستیک نیست.»