پیش از بارداری باید فولیک اسید بخورید !

اختصاصی بیست ستون :

قبل از این که تصمیم به بارداری بگیرید ، باید در برنامه غذایی تان تغییرات مهمی اعمال کنید تا هم سلامت خود و نوزادتان را تضمین کنید و هم زایمان و دوران بارداری خوبی داشته باشید .

در ادامه چند توصیه مهم به شما می کنیم تا هم از سلامت خود محافظت کنید و هم برنامه غذایی تان را بهبود دهید .

حتما فولیک اسید مصرف کنید

بنا بر مطالعات اگر قبل و در حین دوران بارداری فولیک اسید مصرف کنید ، نوزادتان با احتمال کمتری به نقص لوله عصبی مبتلا خواهد شد . بیشتر سبزیجات برگ سبز و غلات سبوس دار سرشار از فولیک اسید هستند . بعد از بوجود آوردن تغییرات مهم در برنامه غذایی ، بهترین و مطمئن ترین راه دریافت فولیک اسید استفاده از مکمل آن می باشد . مخصوصا وقتی که دوران سخت حالت تهوع را طی می کنید . می توانید مکمل فولیک اسید را از داروخانه بخرید . اگر می خواهید مکمل فولیک اسید را قبل از بارداری بخورید ، باید میزان آن بین 400 تا 600 میکروگرم باشد تا نیاز بدن تان و جنین به طور کامل تامین گردد .

مواد غذایی سالم مصرف کنید

باید مواد غذایی سالم و پرخاصیتی که بدن و نوزادتان به آن نیاز دارد را مصرف کنید . بهتر است سبزیجات با برگ های سبز را در تهیه سالاد مصرف کنید . علاوه بر آن مواد غذایی زرد رنگ چون انبه ، هویج ، زردآلو ، پاپایا و ... ، غلات سبوس دار چون برنج قهوه ای ، نان سبوس دار ، جو دو سر و لبنیات کم چرب چون ماست ، پنیر و شیر را حتما مصرف کنید .

نباید مواد غذایی مضر و کاذب مصرف کنید

باید کمتر آرد سفید و قندهای تصفیه شده مصرف کنید . علاوه بر آن باید مصرف دونات ، شیرینی دانمارکی ، بیسکویت ، کلوچه و خوراکی های این چنینی را پایین بیاورید . حتی خوردن چربی های اشباع شده چون سیب زمینی سرخ کرده و مرغ کبابی هم باید کاهش یابد . زیرا مصرف بالای چربی و غذاهای چرب در دوران بارداری سبب افزایش حالت تهوع و استفراغ زنان باردار می شود .

هیچ وعده غذایی را نباید حذف کنید

آیا صبح ها بدون صبحانه از خانه بیرون می روید ؟ در وعده ناهار می خواهید به کارتان برسید و ناهار نخورید ؟ وقتی باردار می شوید نباید هیچ وعده غذایی را حذف کنید ، زیرا با این کار نوزادتان را هم از آن وعده غذایی محروم می کنید . پس از قبل از بارداری به سه وعده اصلی غذایی پایبند باشید ، تا زمانی که حامله شدید نوزادتان هم در طول روز از وعده غذایی منظم و مغذی تغذیه کند .

بیشتر به عادت های غذایی خود توجه کنید

آیا با عادت های غلط غذایی از یک رژیم غذایی سالم دور مانده اید ؟ آیا به خاطر عادت های غلط غذایی دچار پرخوری عصبی یا بی اشتهایی عصبی شده اید ؟ پس از قبل از بارداری به فکر درمان باشید . شاید به طور خودخواسته یا به خاطر ابتلا به یک بیماری از رژیم غذایی محدود چون گیاهخواری ، رژیم دیابتی ، ماکروبیوتیکی یا وگان پیروی می کنید !

حالا که تصمیم به بارداری دارید باید عادت های اشتباه غذایی را ترک کنید و در این باره با پزشک خود مشورت کنید و برای تغییر عادت های غذایی از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید .