برفک دهان نوزاد خطرناک است؟

برفک دهان یک عفونت بسیار شایع در نوزادان است که باعث سوزش داخل و اطراف دهان نوزاد می‌شود. این بیماری به علت رشد بیش از حد نوعی قارچ به نام "کاندیدا آلبیکانس" ایجاد می‌شود؛ رشد بیش از حد این قارچ می‌تواند به عفونت واژن، راش‌های پوستی ناشی از پوشک کردن نوزاد یا برفک دهان منجر شود. اگر در دوارن بارداری به این قارچ‌ها مبتلا بوده‌اید احتمال این‌که نوزادتان به آن مبتلا شود بیشتر است.
اغلب افراد (از جمله نوزادان) به طور طبیعی این قارچ را در دهان و سیستم گوارشی خود دارند که رشد طبیعی دارد. مقدار این قارچ‌ها توسط سیستم ایمنی سالم و باکتری‌های مفید موجود در بدن کنترل می‌شود. اما اگر سیستم ایمنی بدن (به علت بیماری‌ها یا استفاده از برخی داروهای شیمیایی) تضعیف شود یا اگر سیستم ایمنی به ویژه در نوزادان به خوبی توسعه نیافته باشد، قارچ کاندیدای موجود در دستگاه گوارش بیش از اندازه طبیعی رشد کرده و موجب عفونت قارچی می‌شود.
گاهی اوقات رشد بیش از اندازه کاندیدا زمانی رُخ می‌دهد که کودک برای بیماری باکتریایی‌اش، آنتی بیوتیک مصرف می‌کند. این آنتی بیوتیک علاوه بر باکتری‌های مضر و بیماری‌زا، باکتری‌های مفید موجود در دستگاه گوارش را از بین می‌برند؛ این باکتری‌های مفید رشد کاندیدا را کنترل می‌کنند و در صورت فقدان آنها، قارچ کاندیدا بیش از اندازه طبیعی رشد کرده و به عفونت قارچی می‌انجامد. هم‌چنین این عفونت به دلیل استفاده از استروئید‌ها نیز رُخ می‌دهد.

 

علائم و نشانه‌ها
برفک دهان می‌تواند در هر فردی بروز کند، اما معمولاً در نوزادان زیر 6 ماه و افراد مسن رایج‌تر است. این بیماری خود را با ترک‌خوردگی گوشه لب‌ها یا نقاط سفیدی روی لب، زبان، داخل دهان در قسمت گونه‌ها نشان می‌دهد که مانند پنیر به نظر می‌رسند، اما قابل پاک شدن نیستند. خراش دادن این لکه‌های سفید می‌تواند منجر به خونریزی شود.
بسیاری از نوزادان اصلاً مشکلی را احساس نخواهند کرد، تنها هنگام مکیدن ممکن است کمی احساس ناراحتی کنند. برخی دیگر از نوزادان ممکن است به دلیلِ درد دهان‌شان خوب غذا نخورند. ممکن است نوزادان به طور هم‌زمان به برفک دهان و راش‌های پوشک مبتلا شوند.

پیشگیری
با وجود اینکه برفک دهان یک بیماری بسیار رایج در نوزادان است، می‌توانید با انجام راه‌کار‌هایی از وقوع آن پیشگیری کنید: اگر با شیشه به نوزادتان شیر می‌دهید، اطمینان حاصل کنید که پس از هر بار استفاده سر پستانک را با آب داغ یا در ماشین ظرفشویی می‌شویید. در این صورت اگر سر پستانک آلوده به قارچ شده باشد، کودک دوباره آن قارچ‌ها را دریافت نمی‌کند. هم‌چنین نگهداری شیر در یخچال از رشد قارچ پیشگیری خواهد کرد.
اگر با سینه خودتان (اصول شیردهی) به نوزاد شیر می‌دهید و نوک سینه‌تان قرمز و دردناک است، احتمال این وجود دارد که نوک سینه‌تان به قارچ آلوده شده باشد و آن را به نوزادتان انتقال داده و دوباره قارچ را دریافت کنید. اگر این چنین باشد، بهتر است با پزشک صحبت کنید تا به شما پماد ضد قارچ بدهد، در‌‌ همان حال برای کودک‌تان نیز محلول مخصوص ضد قارچ تجویز کند تا دوباره هیچ کدام قارچ را به هم انتقال ندهید.
تعویض مرتب و به موقع پوشک به پیشگیری از راش‌های پوشک کمک خواهد کرد. (پوشک مناسب برای کودک)

 

​​​​​​​

درمان
اگر فکر می‌کنید که کودک‌تان به برفک دهان مبتلا شده است به پزشک مراجعه کنید. در برخی از موارد، مشکل کودک‌تان بدون درمان دارویی ظرف 1 یا 2 هفته بر طرف خواهد شد، اما ممکن است در برخی موارد پزشک برای دهان کودک‌تان محلولی ضد قارچ تجویز کند. این دارو معمولاً توسط یک اپلیکاتور اسفنجی به سطح داخل دهان یا روی لب‌ها یا زبان زده می‌شود.
بسته به سن کودک‌تان پزشک ممکن است به شما توصیه کند که ماست "لاکتوباسیل" را به رژیم غذایی او اضافه کنید. لاکتوباسیل یک باکتری مفید است که به از بین بردن قارچ‌های موجود در دهان کودک‌تان کمک می‌کند.
اگر برفک‌های دهانی کودک‌تان ادامه پیدا کرد، به خصوص در صورتی که کودک‌تان بالای 9 ماه سن دارد، به پزشک مراجعه کنید، زیرا این امر ممکن است نشانه وجود مشکل سلامتی یا بیماری دیگری باشد.