با منطق با افراد غیرمنطقی صحبت کردن


ممکن است سروکار داشتن با افراد غیرمنطقی سخت باشد زیرا این افراد دلیل و منطق را کنار می‌گذارند و بر یک نکته‌ی خاص تمرکز می‌کنند. متاسفانه همه‌ی ما در زندگی حداقل با یک فرد غیرمنطقی برخورد داریم، اما اگر این افراد از نظر روحی مشکلی نداشته باشند می‌توانید آن‌ها را با واقعیت روبرو کنید. می‌توانید از تکنیک‌های خاصی برای ارتباط با این افراد استفاده کنید و حتی با هم علایق مشترکی پیدا کنید. اگر می‌خواهید با فردی عصبی و غیرمنطقی ارتباط موثری داشته باشید مراحل زیر را دنبال کنید.

۱- عمداً با آن‌ها بحث نکنید.
اگر این فرد غیرمنطقی را به خوبی می‌شناسید پس احتمالاً می‌دانید چه چیزی و چطور وارد حالت غیرمنطقی می‌شود. هرگز درباره‌ی مسائلی که آن‌ها را غیرمنطقی می‌کند صحبت نکنید زیرا این کار بچگانه و آزاردهنده است. همچنین این کار رفتار غیرمنطقی آن فرد را نیز تایید می‌کند.

 

 با مشاهده ویدئوهای آموزشی زیر نکات بیش‌تری در این مورد می‌آموزید:

اصول و فنون مذاکره

ارتباط اثربخش

هیپنوتیزم کلامی در مذاکره

۲- از شواهد و مدارک استفاده کنید.
برای پیروز شدن در بحث، به ویژه با یک فرد غیرمنطقی، شواهد و مدارک ضروری هستند. به سختی می‌توان مدارک را انکار کرد پس با مدارک مطمئن و خاص حرف‌های خود را اثبات کنید. به این نکته توجه کنید که این فرد غیرمنطقی به چه نوع شواهدی اعتماد دارد: شواهد منطقی یا احساسی؟ برخی افراد به دلایل علمی و برخی دیگر به مقالات مجلات اعتماد می‌کنند.

۳- به استدلال های منطقی اشاره کنید.
اغلب افراد غیرمنطقی، به منطق پیچ‌وتاب می‌دهند و این کار را دوست دارند، می‌توانید در صحبت با آن‌ها از این نکته استفاده کنید؛ برای مثال منطق «استدلال سکوت» این است که اگر برای مسئله‌ای مثل خدا یا میکروب شواهدی وجود نداشته باشد پس آن چیز وجود ندارد. اغلب مردم تا زمانی که کسی افکارشان را نقض نکند، تصور می‌کنند منطقی هستند.

۴- درباره‌ی نظرتان خودتان حرف بزنید (نه نظرات همدیگر).
بحث کردن فرصت خوبی برای شنیدن و بیان نظرات و دیدگاه‌های مختلف است. فرد مقابل را برای بیان نظراتش احمق ننامید زیرا با این کار آن‌ها حالت دفاعی پیدا کرده و حتی غیرمنطقی می‌شوند. در عوض بر روی موضوع مورد بحث تمرکز کنید تا برای حل آن شرایط راهی پیدا کنید.

 

۵- به جای «من» و «شما» از «ما» استفاده کنید.
هنگام گفتگو زبان بسیار مهم است. استفاده از «من» و «شما» نوعی فاصله غیرضروری بین شما ایجاد کرده و شما را از هم جدا می‌کند اما استفاده از «ما» باعث می‌شود شما با هم ارتباط نزدیک‌تری پیدا کرده و فرد غیرمنطقی ترغیب می‌شود به نظرات شما نیز توجه کند.

۶- به نظرات آن‌ها احترام بگذارید.
با دیگران همانگونه رفتار کنید که دوست دارید آن‌ها با شما رفتار کنند. اگر هنگام بحث و گفتگو بی‌ادب باشید و به آن‌ها احترام نگذارید آن‌ها نیز همین رفتار را با شما خواهند داشت. فراموش نکنید که گفتگو دو طرفه است کاملا طبیعی است که با نظرات آن‌ها مخالفت کنید اما اگر نظرات آن‌ها را کاملا رد کنید بحث کاملا بی‌فایده است.