با احساسات جنین اشنا شویم

وقتی که شما حامله اید ، به نظر می آید که کودک داخل شکم شما در یک محیط انحصاری و شخصی قرار دارد . ولی در حقیقت آن دارد دنیای بیرون را با شما تجربه می کند ،تا به آن بپیوندد.اینجا می خواهیم حقایقی را به شما بگوییم که شاید اصلا ندانید.

شوکه شدن در رحم
جنین وقتی صدای بلند و ناگهانی بشنود داخل رحم وحشت زده می شود و تکان می خورد . این قابلیت از حدود ۲۳ هفتگی ظاهر می گردد ، که خانم های باردار زیادی هم معتقدند که این حس را در سه ماهه ی دوم و سوم بارداری حس کرده اند .مثلا اگر مادر عطسه کند ، می بیند که جنین داخل شکمش می پرد.
ولی اگر همان صدا بارها تکرار بشود کودک به آن صدا عادت می کند و دیگر پاسخی نمی دهد. البته نگران نباشید این به این معناست که مغز کودک روال رشد خودش را به درستی طی می کند .

تنفس زیر آب
کودک شما نفس کشیدن را از وقتی که داخل رحم شماست شروع می کند ، حتی اگر شش های آن هیچ اکسیژنی نگیرد.
از حدود ۲۷ هفتگی ، ریه های کودک انقباض و انبصات هایی را به خاطر حرکات ریتمیک ماهیچه های قفسه سینه و دیافراگم حس می کند . این انقباضات کمک می کند که ماهیچه های و مدارهای حرکتی لازم برای تنفس واقعی را توسعه بدهد .. پس زمانی که نوزاد شما اولین جرعه هوا واقعی را می گیرد ، تمرین خیلی زیادی را انجام داده .

حس بویایی داخل شکم
این حس از حدود ۲۸ هفتگی آغاز می شود ، کودک شما می تواند آن بویی که شما حس می کنید را حس کند .
برخی شواهد راجع به حس بویایی جنین از نوزادانی که نارس به دنیا آمده اند مشخص است : دریک مطالعه، عصاره نخود فرنگی زیر بینی نوزادی که نارس متولد شده بودقرار گرفت. آن هایی که کمتر از۲۸ هفته بودند پاسخی ندادند . بقیه با مکیدن ، حرکت کردن واکنش نشان دادند.
مایع آمونیوتیک که کودک در آن شناور است ، حس بویایی کودک را افزایش می دهد .چون ما یک بو را وقتی بهتر حس می کنیم که مولکولهای آن در یک مایع مخلوط شده باشد.
به علاوه در سه ماهه ی سوم ، مولکولهای بو راحت تر از جفت عبور می کند . بنابراین وقتی شما یک مرغ سفارش می دهید درماه نهم کودک شما بوی آن را به خوبی حس می کند.