باز شدن رحم، زودتر از موعد


در حدود یک درصد از زنان باردار دچار مشکل دهانه رحم هستند که به عنوان نارسایی دهانه رحم شناخته می شود.
چرا گردن رحم در دوران بارداری بسیار مهم است؟این قسمت از بدن در دوران بارداری و زایمان نقش اساسی دارد.
اگر برای اولین بار در مورد مکانیک زایمان صحبت می کنید، این قسمت از آناتومی زنانه بسیار مهم است و دست آوردهای زیادی دارد. دهانه رحم ، گردن باریک رحم است که رحم را بسته نگه می دارد تا زمان فرا رسیدن زمان زایمان.
در دوران بارداری اولیه، گردن رحم کاملاً سفت و بسته است و به پشت واژن اشاره دارد. یک پلاک مخاطی در دهانه رحم برای محافظت از کودک در برابر باکتری ها تشکیل می شود. غیر طبیعی نیست که گردن رحم در دوران بارداری ، به خصوص بعد از رابطه جنسی ، به دلیل تمام رگ های خونی کوچک ، خونریزی کند.
بین 37 و 42 هفته بارداری ، دهانه رحم تمایل دارد به جلو حرکت کند ، و به سمت جلوی مهبل (واژن) می رود. نرمتر می شود و شروع به گسترش و باز شدن می کند . اگر این اولین کودک شما نیست ، دهانه رحم نرمتر و کمی بازتر از بار اول است.

باز شدن دهانه رحم زودتر از موعد
در حدود یک درصد از زنان باردار دچار مشکل دهانه رحم هستند که به عنوان نارسایی دهانه رحم شناخته می شود. این بدان معنی است که دهانه رحم ضعیف است و شروع به باز شدن ، کوتاه شدن یا تشکیل یک قیف به صورت قطعی در طی بارداری می کند ، که ممکن است به افزایش خطر تولد زودرس کمک کند. مشکل فقط می تواند نحوه ساختار بدن شما باشد ، اما طبق گفته های انجمن زنان و متخصص زنان و زایمان کانادا (SOGC) ، اگر بارداری قبلی داشته باشید که در آن آب شما زودتر از 32 هفته شکسته شود ، در معرض خطر بیشتری قرار دارید. یا اگر به نوعی آسیب گردن رحم داشته اید ، مانند پارگی دهانه رحم ، سرطان گردن رحم یا تکرار D&C.
بین 14 تا 20 هفته ، یک زن با نارسایی دهانه رحم ممکن است علائم مبهمی مانند کمردرد ، فشار لگن ، گرفتگی خفیف شکم ، خونریزی سبک واژن یا تغییر در ترشحات واژن داشته باشد ، اما برخی از خانم ها به هیچ وجه علائمی ندارند.

 

 

نارسایی دهانه رحم
هنگامی که گردن رحم در سه ماهه دوم (16 تا 24 هفته) کوتاه می شود و در اوایل سه ماهه سوم بدون علائم دیگر زایمان باز می شود ، نارسایی دهانه رحم گفته می شود.
دهانه رحم کانالی در پایه رحم (رحم) است که آن را به مهبل متصل می کند. به گردن رحم نیز معروف است. هنگامی که یک حاملگی به طور کامل انجام شود ، دهانه رحم شروع به کوتاه شدن (مایع شدن) و باز شدن (گشاد شدن) می کند و به این ترتیب نوزاد متولد می شود. این بخشی از روند طبیعی زایمان و زایمان است.
هنگامی که دهانه رحم کوتاه می شود و در سه ماهه دوم (16 تا 24 هفته) یا در اوایل سه ماهه سوم بدون هیچ علائم دیگری از زایمان باز می شود ، "نارسایی دهانه رحم" گفته می شود ، زیرا این اصطلاح گاهی به اشتباه به جای "تولد زودرس" استفاده می شود. " ناسازگاری واقعی دهانه رحم ، که در آن یک مشکل ساختاری با دهانه رحم وجود دارد ، بسیار نادر است و بیشتر خانم هایی که زایمان زودرس دارند ، در بارداری های بعدی خود حتی بدون درمان هیچ مشکلی نخواهند داشت.
آنچه در اینجا مورد بحث قرار می دهیم مواردی است که در آنها ضعف ساختاری در دهانه رحم ایجاد شده است که باعث تولد زودرس شده است.

مشکلات ساختاری دهانه رحم که مربوط به تولد زودرس است
ممکن است شما تحت درمان سرطان دهانه رحم یا سلولهای سرطانی مانند ترالکتکتومی (برداشتن جراحی دهانه رحم) ، روشهای LLETZ یا بیوپسی مخروط قرار داشته باشید. در بعضی موارد ، ممکن است گردن رحم بسیار زیادی برداشته شود و این ایده خوبی است که از متخصص زنان خود سوال کنید که آیا بیش از 1 سانتی متر از بافت برداشته شده است.
ممکن است شما دچار ترومای گردن رحم قبلی ، مانند پارگی دهانه رحم در حین زایمان یا اتساع و کورتاژ قبلی (D&C) شوید. این شامل باز شدن دهانه رحم و برداشتن جراحی قسمتی از پوشش رحم و / یا محتویات رحم است ، به عنوان مثال بعد از سقط جنین یا سقط جنین در سه ماهه اول.
شما ممکن است در یک بارداری قبلی تحت عمل سزارین اورژانسی کامل یا جزئی متراکم قرار داشته باشید و در حین زایمان به صدمات بالای سرویکس شما آسیب دیده وارد شده باشد.
ممکن است شما با اختلال در بافت همبند مانند کمبود قدرت یا سندرم ehlers danlos متولد شده باشید ، که باعث ایجاد کلاژن درون بافت های دهانه رحم می شود و باعث ضعف آن می شود.
ممکن است شما در معرض DES(دی اتیل استیلسترول) در رحم قرار داشته باشید. DES تا سال 1971 به زنان داده می شد ، زیرا تصور می شد از سقط جنین جلوگیری می کند ، اما از آن زمان به بعد در ارتباط با مسائل مربوط به دستگاه تناسلی و زایمان زودرس در کسانی است که مادرشان هنگام بارداری آن را مصرف کرده است شناخته شده است.
ممکن است ناهنجاری رحم داشته باشید. نشان داده شده است که ناهنجاریهای رحمی بر ساختار دهانه رحم تأثیر نمی گذارد اما با زایمان زودرس مرتبط است.
 است شما با یک دهانه رحم طبیعی ضعیف یا کوتاه متولد شده باشید و این ممکن است ژنتیکی باشد.
اگر مشخص شده است که گردن رحم شما در طی بارداری کمتر از 25 میلی متر (2.5 سانتی متر) دار ، دلیلی برای نگرانی است و شما باید به عنوان یک ریسک بالا برای زایمان زودرس آن را در نظر بگیرید. ممکن است شما به درمان نیاز داشته باشید. همچنین باید در دوران بارداری های بعدی از نزدیک تحت نظر قرار بگیرید.

سقط جنین با زعفران چند روز طول می کشد
شما نمی توانید از نارسایی گردن رحم جلوگیری کنید - اما کارهای زیادی برای ارتقاء یک بارداری سالم و کامل انجام می شود. مثلا:
به طور منظم مراقبت های دوران بارداری را انجام دهید.
ویزیت قبل از تولد می تواند به پزشک شما کمک کند سلامت شما و سلامت کودک را کنترل کند. علائم یا علائمی را که نگران کننده شما هستند ، ذکر کنید ، حتی اگر به نظر احمقانه یا بی اهمیت باشد.
یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.
در دوران بارداری به اسید فولیک ، کلسیم ، آهن و سایر مواد مغذی ضروری احتیاج دارید. ویتامین قبل از تولد روزانه - که ایده آل از چند ماه قبل از شروع بارداری شروع می شود - می تواند به پر کردن شکاف های رژیم غذایی کمک کند.
وزن خود را به میزان مناسب اضافه کنید.
به دست آوردن وزن مناسب می تواند سلامت کودک شما را پشتیبانی کند. افزایش وزن 25 تا 35 پوند (حدود 11 تا 16 کیلوگرم) اغلب برای خانمهایی که وزن سالم قبل از بارداری دارند توصیه می شود.
از مواد خطرناک خودداری کنید.
اگر سیگار می کشید ، ترک کنید. الکل و مواد مخدر غیرقانونی نیز محدود نیستند. علاوه بر این ، قبل از مصرف هرگونه دارو یا مکمل - حتی داروهای بدون نسخه – با پزشک مشورت کنید.
اگر در طی یک بارداری دچار نارسایی دهانه رحم شوید ، در بارداری های بعدی در معرض خطر تولد زودرس یا سقط هستید. اگر تصمیم به بارداری مجدد دارید ، با پزشک خود صحبت کنید تا خطرات و کارهایی که می توانید برای پیشبرد یک بارداری سالم انجام دهید را بشناسید.

علائم نارسایی دهانه رحم در بارداری
علائم واضحی وجود ندارد که خیلی زود بتوان از دهانه رحم به دنبال آن بود ، خواه علت عدم توانایی در دهانه رحم یا دلایل دیگر باشد. دهانه رحم شما بدون هیچ علائمی دیگر می تواند کوتاه و گشاد شود.
اگر به شما گفته شده است که در معرض خطر زایمان زودرس هستید یا هر یک از مشکلات دهانه رحم که در بالا ذکر شد ، دارید ، مهم است که به طور مرتب در بارداری خود تحت نظر باشید. این شامل بررسی طول دهانه رحم شما خواهد بود.
حاملگی که خطر زایمان زودرس دارد می تواند بسیار ترسناک باشد. اگر در هر زمان نگران علائم یا علائمی هستید که تجربه کرده اید.شما باید فوراً با ماما تماس بگیرید.
به دنبال علائم زیر باشید که می تواند نشان دهنده زایمان زودرس باشد.
افزایش فشار لگن در مهبل یا رکتوم.
پارگی زودرس غشاء
خونریزی یا از بین رفتن پلاک مخاط دهانه رحم
دردهای مربوط به دوره را در شکم یا پایین کمر حس می کنید. این ممکن است ریتم داشته باشد یا ثابت باشد.

آیا من ناتوانی در دهانه رحم دارم؟
در صورت خطر: شما در معرض خطر بیشتری از بی کفایتی دهانه رحم قرار دارید:
قبلاً یک یا چند زایمان زودرس یا سقط جنین در طول سه ماهه دوم یا اوایل سوم داشته اند
هر یک از عوامل ذکر شده در بالا را داشته باشید.
اگر در بدو تولد زودرس به عفونت داخل رحمی (کوریوآمینونییت) مبتلا شده اید ، مهم است که مشاور خود اطمینان حاصل کند که مشکلات دهانه رحم ذکر شده در بالا به جای فرض عفونت عامل تولد است.
هنگامی که زن زودرس به دنیا می آید ، دهانه رحم قبل از تولد مدتی کوتاه می شود. این اجازه می دهد تا باکتری ها (که به طور معمول در مهبل وجود دارند) به داخل رحم حرکت کنند ، که می تواند به یک عفونت تبدیل شود.
بنابراین بسیار ممکن است که گردن رحم کوتاه باشد که اجازه ایجاد عفونت را می دهد ، نه اینکه عفونت باعث کوتاه شدن و باز شدن دهانه رحم شود.

درمان نارسایی دهانه رحم
اگر پزشک فکر کند شما در معرض ناتوانی گردن رحم یا زایمان زودرس هستید ، طول دهانه رحم شما تحت نظر قرار می گیرد و در صورت کوتاه بودن دهانه رحم ، همه ی درمان ها در جهت نگه داشتن بارداری و طولانی کردن دوران آن انجام می شود.
در طول بارداری خود به طور منظم بررسی موارد زیر را خواهید داشت :
اسکن خارج رحمی (یک سونوگرافی که به داخل واژن وارد می شود تا بهترین نمای طول دهانه رحم را نشان دهد)
سواب واژینال برای نشانگرهای زایمان زودرس (به عنوان مثال فیبرونکتین جنین - ماده ای که تنها در هنگام خطر ابتلا به زایمان زودرس در واژن وجود دارد)
قبل از اینکه خودتان بتوانید علائم خود را تشخیص دهید ، این نظارت می تواند اطمینان بخش باشد ، وگرنه می تواند احتمال زایمان زودرس را پیش بینی کند. باید بین هفته های 14 تا 16 بارداری شروع شود.
باز شدن دهانه رحم در بسیاری از مواقع بسیار بی خبر اتفاق می افتد. در طی معاینه داخلی ، پزشک ممکن است متوجه شود که دهانه رحم کمی باز است و غشاهای آمنیوتیک در حال پوسیدگی هستند. گردن رحم کوتاه ممکن است در طول سونوگرافی منظم شکم در 18 تا 20 هفته تشخیص داده شود ، که نیاز به پیگیری با سونوگرافی واژن دارد.

درمان ها می تواند شامل موارد زیر باشد:
استراحت مطلق در بستر (فقط می توانید برای وعده های غذایی یا استراحت در سرویس بهداشتی استفاده کنید)
مصرف شیاف واژینال روزانه پروژسترون برای جلوگیری از کوتاه شدن بیشتر دهانه رحم.
برخی از پزشکان ممکن است دستگاهی را که در مهبل (مهبل) نامیده می شود ، تجویز کنند تا به حمایت از دهانه رحم کمک کند.
گزینه دیگر سرکلاژ ، یک عمل جراحی است که در آن از یک بخیه مداوم برای بستن دهانه رحم استفاده می شود. ممکن است یک پیشگیری در هفته های 12 تا 14 انجام شود (اگر سابقه نارسایی دهانه رحم دارید) یا حداکثر 24 هفتگی . بخیه حدود هفته 37 برداشته می شود.
اگرچه برای اکثر زنان ، وضعیت دهانه رحم بسیار مناسب است. در حین زایمان - یا حتی در هفته های منتهی به موعد مقرر - دهانه رحم شما به آرامی شروع به رقیق شدن می کند. هنگامی که دهانه به 10 سانتی متر می رسد ، زمان آن است که فشار بیاورید ، و در نهایت زایمان انجام شود.

 

 

 

 

درمان با آنتی بیوتیک اثری دارد؟
بعضی از مشاوران ممکن است برای امتحان و کاهش خطر عفونت ، درمان آنتی بیوتیک را نیز توصیه کنند ، به عنوان مثال یک ماده آنتی بیوتیک که به مدت یک هفته در هر ماه درج می شود تا امتحان شود و از وقوع عفونت جلوگیری کند. در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که تأیید کند این کار خطر زایمان زودرس را کاهش می دهد.
اگر در معرض خطر بسیار زیادی برای زایمان زودرس با نارسایی از دهانه رحم هستید ، متداول ترین روش درمان بخیه سرکلاژ است ، اگرچه Arabin Pessary و پروژسترون واژینال نیز درمان هایی برای گردن رحم کوتاه شناخته شده اند.
زنانی که ناتوانی در گردن رحم دارند اما فاکتورهای خطر دیگری برای زایمان زودرس دارند یا دهانه رحم به دلایل دیگر کوتاه می شود ممکن است از بخیه دهانه رحم نیز بهره مند شوند.

احساسات شما در مورد نارسایی دهانه رحم
زنان به ما گفته اند وقتی که دچار سقط جنین ناگهانی یا زایمان زودرس ناشی از ناسازگاری دهانه رحم می شوند ،
از احساس گناه و خود نفرت رنج می برند. این بسیار ناراحت کننده است زیرا اوضاع تقصیر شما نیست و معمولاً کاری از دستتان برای جلوگیری از آن بر نمی آمد. اگر احساس می کنید که مقابله نمی کنید و به حمایت نیاز دارید ، به دنبال کمک حرفه ای باشید.

حمایت از زنان مبتلا به این عارضه
حمایت پس از از دست دادن جنین و همچنین حمایت از حاملگی های بعدی که در معرض خطر تولد زودرس هستند بسیار مهم است. در بین کسانی که همه نگرانی های شما را درک می کند می تواند در مواقع نیاز شما بسیار آرامش بخش باشد.