فکر میکنید دوقلو باردار هستید؟ شاید درست فکر میکنید  برای دانستن این موضوع ادامه مقاله را بخوانید. از سال 1980 شانس داشتن دو‌قلو افزایش یافته است و اوج آن در سال 2014 نمایان شده است. 3 % کل نوزادان دوقلو هستند.

اما آیا دوقلو باردار هستید؟ چطور می‌توانید با اطمینان بگویید؟ نشانه های آن چیست؟

10 نشانه‌ی بارداری دوقلو

بارداری دو قلو

علاوه بر نشان‌های متداول بارداری، مادرانی که دارای دوقلو در شکم خود هستند نشانه‌های زیر را دارند.

 1. سطوح HCG

به طور کلی، بارداری دوقلو باعث می‌شود تا بدن مادر HCG بیشتری تولید کند. HCG هورمونی است که در طول باداری ترشح می‌شود.

مطالعات نشان داده است که مادرانی که دوقلو دارند نسبت به مادرانی که تنها یک جنین در شکم خود دارند، بدنشان HCG بیشتر و در مدت زمان طولانی‌تری تولید می‌کند.

البته در نظر داشته باشید که میزان ترشحات HCG از فردی به فرد دیگر به شکل گسترده‌ای متفاوت است. به همین علت نباید میزان بالای هورمون HCG را به عنوان مقیاس دقیقی برای بادراری دوقلو در نظر گرفت.

بدن بسیاری از خانم های حامله با یک فرزند به شکلی غیر طبیعی و زیاد هورمون HCG تولید می‌کند و بدن بسیاری از خانم هایی که دارای دوقلو هستند به طور غیرطبیعی مقدار ترشح هورمون HCG کم است.

گزارشاتی که از مقدار بالای HCG انجام شده، نشان داده است که اکثر خانم های باردار دوقلو، دارای ترشحات بالای HCG هستند.

اکثر نشانه ها در مادران دارای دو قلو به شکل تشدید شده نمایان می‌شود. در اینجا تمام مواردی که گزارش داده شده را آورده‌ایم.

 1. حالت تهوع‌های شدید صبحگاهی

به علت ترشحات هورمون های زیاد در دوران بارداری، حالت تهوع شدید صبحگاهی، می‌تواند نشانه بارداری دوقلو باشد. مطالعات نشان می‌دهد که خانم‌های باردار دارای دوقلو، حالت تهوع شدیدی دارند. اما همه ی این افراد دارای این تجربه نیستند. بسیاری اصلا احساس حالت تهوع ندارند. بارداری در هر فردی متفاوت است.

در زیر چند راه پیشنهاد شده است تا هنگام تهوع بارداری از آن استفاده کنید:

 • رژیم غذای متعادل و سالم داشته باشید: بی‌توجهی به این گزینه راحت است. اما بهتر است بدانید مخلوط پروتئین، چربی و کربوهیدرات‌های پیچیده در هر وعده، نه تنها به تغذیه شما و نوزاد کمکی نمی کند بلکه می تواند باعث قند خون شود.(یکی از علت های حالت تهوع صبحگاهی)
 • حواستان به کبدتان باشد: کبد مسئول پردازش هورمون ها و سموم بدن، در 3 ماهه اول بادرداری وظیفه اش بسیار بیشتر می‌شود.استفاده از دمنوش ریشه ی قاصدک و یا شیر خار توصیه می‌شود. همچنین آبمیوه طبیعی سیب و آبلیمو هضم کننده های بی خطری برای خانم‌های باردار هستند.
 • تقویت هضم: ظب سنتی، زنجبیل و نعناع تند را برای ناراحتی معده و حالت تهوع مفید می‌داند. دمنوش زنجبیل و نعناع تند را امتحان کنید.
 • معده ی شما نباید خالی باشد: به محض اینکه از خواب بلند می‌شوید، چیزی دارای پروتئین و کربوهیدرات سبک بخورید. بسیاری از مادرها هنگام بارداری در کنار تخت خود تمام مدت کلوچه های سبک کربوهیدراتی دارند. این کار باعث می‌شود حالت تهوع‌هایی که علتشان تنبلی صفرا یا قند خون پایین است کاهش یابد.
 1. حساسیت غذایی

بعضی از مادرهای باردار دوقلو ، مشابه گزینه‌ی حالت تهوع شدید، به یکسری از مواد غذایی ویار پیدا می‌کنند. تاکید می‌کنیم که علت آن بخاطر تغییرات هورمونی است که تجربه می‌کنید.

این مواد غذایی عموما شامل:

 • سبزیجات
 • غذاهای دریایی/ماهی
 • قهوه (توجه کنید که هنگام بارداری، میزان کافئین مصرفی در هر روز باید کمتر از 200 میلی گرم باشد)
 • گوشت

برخی از شواهد نشان می‌دهد که تغییرات در ذائقه غذایی در طول بارداری باعث ویار می‌شود.

نظریه‌ی دیگری وجود دارد که می‌گوید ویار غذایی برای محافظت از رشد و تکوین جنین است. البته روی این موضوع تاکید دارند که علت ویارهای غذایی پیچیده تر از این گفته‌ها است.

در هر صورت بهترین کار این است که به این ویارهای غذایی توجه کنید و از مواد غذایی که نسبت به آن ویار دارید دور باشید. سعی کنید مواد غذایی مصرف کنید که سبک است و میتوانید طعم آن را تحمل کنید. مثل آبگوشت ، موز، آووکادوو، جو دوسر و اسموتی. درباره این موضوع نگرانی نداشته باشید ویارهای غذایی معمولا بعد از چند هفته تمام می‌شوند و می‌توانید مواد غذایی دیگر را دوباره مصرف کنید.

 1. خستگی مفرط

هر خانم بارداری به طور طبیعی احساس خستگی می‌کند اما مادرهای دارای دوقلو خستگی مفرط و زیادی را گزارش داده‌اند. ترشح زیاد پروژسترون برای کمک به بارداری دوقلو، با متابولیسم پایه بدن ترکیب می‌شود(میزان انرژی که بدن در طول روز مصرف می‌کند)و باعث خستگی و بی حالی می‌شود.

علاوه براین، سه ماهه اول دوران بحرانی رشد و نمو سیستم بدنی جنین است.( حالا این رشد و نمو برای دو جنین است و درنتیجه مادر دو برابر انرژی از دست می‌دهد و دوبرابر خسته می‌شود)

وقتی که همچین احساساتی را دارید، کارهای زیر را انجام دهید:

 • اگر سرکار هستید هنگام تایم ناهار حتما کمی چرت بزنید.
 • شب‌ها زود بخوابید (قبل از 9 شب)
 • اگر نمی‌توانید بخوابید، عمیق نفس کشیدن را تمرین کنید.
 • رژیم غذایی سالم و خوب و تقویت کننده می‌تواند سطح انرژی را افزایش دهد.
 • بعضی مادرها مواد غذایی دارای ویتامین B مانند مخمر غذایی یا عسل مصرف می‌کنند.
 • مقدار زیادی آب بنوشید. باور داشته باشید یا نه کم آبی بدن عامل اصلی خستگی است.
 • درنهایت روزی 20 دقیقه پیاده روی کنید. اگرچه شاید کمی سخت باشد انرژی شمارا به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد!(همچنین برای IQ جنین خوب است.)

بارداری دوقلو

 1. درد سینه

حاملگی روی سینه ها به شدت تاثیر می‌گذارد و باعث ایجاد درد و حساسیت می شود. همین موضوع یکی دیگر از نشانه های بارداری است که اگر دوتا جنین باشد میزان درد و هورمون افزایش می‌یابد. سینه های شما برای شیر دادن به دو نوزاد به جای یک نوزاد، در حال آماده شدن هستند.

در اینجا به چند راه برای کاهش درد سینه اشاره شده است:

 • از لباس زیرهای راحت و نرم استفاده کنید.
 • سینه بند نخی هنگام شبها ببندید تا از درد های ناشی از جابه‌جایی هنگام خواب، راحت شوید.
 • از دویدن، پریدن یا تکان دادن سینه ها تا هنگامی که درد و حساسیتشان از بین برود، دوری کنید.
 • موقتا به همسر خود اجازه زیاد نزدیک شدن به سینه هایتان را ندهید.
 1. تکرر ادرار

همانند بارداری تک قلو، بارداری دوقلو نیز باعث افزایش ادرار می‌شود که ناشی از افزایش میزان HCG است. وقتی که دو جنین در شکم خود داشته باشید افزایش سطح HCG سریع‌تر از حالت تک جنینی است. این افزایش باعث می‌شود که بیشتر دستشویی بروید.

در اینجا به چند راه برای بهبود این مسئله اشاره شده است:

 • سعی کنید در طول روز کمتر بنوشید و یکی دو ساعت قبل از خواب اصلا مایعات نخورید.
 • سعی کنید از خوردن نوشیدنی‌های ادرار آور دوری کنید. مانند چای، آب گازدار و قهوه. از مایعات آبرسانی مانند آب نارگیل، آب گوشت و یا آب تصفیه شده استفاده کنید.
 • در هر بار که دستشویی می‌روید مثانه خود را کاملا خالی کنید. برای این منظور چند ثانیه بیشتر در دستشویی بمانید تا از تخلیه مثانه اطمینان حاصل کنید.
 1. شکم بزرگ‌تر از حالت عادی

چه زمانی شکم بارداری دو قلو را نشان می‌دهد؟ این سوال بسیاری از خانم های باردار است. خب، به خیلی از فاکتورها بستگی دارد اما، به طور کلی، زودتر از بارداری تک جنینی خود را نشان می‌دهد! اندازه شکم مادر دارای دوقلو نسبت به سن بارداری بزرگ‌تر به نظر می‌رسد مثلا شکم باردار دوقلو در هفته 15 بزرگ‌تر از شکم باردار تک جنین است. اما این را هم در نظر داشته باشید که افزایش حجم شکم در بارداری های دوم به بعد سریعتر از بارداری اول است.

اندازه گیری وزن بنیادی یکی از شناسه‌های قابل اعتماد در احتمال دوقلوزایی است. ماماها و دکترها از هفته دوازدهم بارداری، وزن بنیادی( وزن رحم) را اندازه‌گیری می‌کنند تا رشد و نمو نرمال و طبیعی بچه را ببینند. وقتی که وزن بنیادی بیش از حد انتظار باشد، یعنی شما دوقلو دارید!

 1. ضربان قلب بالاتر در حالت استراحت

همانطور که در بالا اشاره کردیم، در حاملگی سرعت متابولیک پایه افزایش پیدا می‌کند تا محیطی مغذی را برای جنین بوجود آورد. درنتیجه سرعت ضربان قلب افزایش پیدا می‌کند. سرعت ضربان قلب در حالت طبیعی 70 ضربه در هر دقیقه است. در طول حاملگی به 80 تا 100 ضربه در دقیقه افزایش می‌یابد. کسانی که دارای دوقلو هستند، شاید ضربان قلبشان بیشتر هم شود. بیش از 100 ضربه در دقیقه به عنوان تاکی کاردی تشخیص داده می‌شود که در حاملگی طبیعی محسوب شده است.( پس نگران نباشید). اما باید زیر نظر دکتر و یا ماما باشید. وقتی نمی‌توانید افزایش ضربان قلب خود را کنترل کنید بهتر است که استرس را درون زندگی خود کاهش دهید.

چند راه برای اینکه سیستم بدنی خود را آرام نگه دارید:

 • اجازه ندهید که قند خونتان پایین بیاید. از وعده های غذایی متعادل در فئاصل منظم استفاده کنید.
 • عمیق نفس کشیدن، تجسم کردن و مدیتیشن را تمرین کنید و حتی می‌توانید روی یک صندلی راحت بشینید و به موسیقی آرام بخش گوش دهید.
 • از استرس‌های محیطی مانند: ترافیک، آهنگ های راک و قدم زدن در خیابان‌های شلوغ خودداری کنید.
 • از گیاهان درمانی مانند بابونه و اسطوخودوس در چای خود استفاده کنید.
 • از عطر های آرام بخش در دستگاه بخور هوا استفاده کنید.

مثل همیشه با دکتر خود راجع به اینکه چه چیزی برای شما عالی است مشورت کنید.

 1. بی حال و حوصله می‌شوید

وقتی نوسانات هورمون‌ها شروع می‌شود، حال و حوصله کم و کمتر می‌شود و خانم باردار حساس می‌شود و مانند نشانه‌های دیگر بارداری دوقلو، بی حوصلگی ناشی از تغییرات عظیم بیولوژیکی افزایش می‌یابد و شما می‌توانید انتظار دوقلو در شکم خود داشته باشید.

وقتی که بخاطر حاملگی بی حوصله و بداخلاق شده‌اید، این کارها را انجام دهید:

 • احساساتتان را بنویسید. می‌توانید چیزهایی را که هیچ وقت به زبان نمی‌آورید با خیال راحت بنویسید. قلمتان را آزاد بگذارید و اجازه دهید تمام احساساتتان بدون قضاوت خالی شوند.
 • از یک فرد مطمئن کمک بگیرید.(همسر، افراد خانواده یا دوستان)
 • معنویت را در خود تقویت کنید و با منبع آرامش ارتباط بگیرید. به کلیسا بروید، به خواندن کتاب‌های مقدس بپردازید، یوگا و مدیتیشن انجام دهید. و راه هایی را پیدا کنید که باعث می‌شود بیشتر به روح خود رسیدگی کنید و با منبع آرامش ارتباط بگیرید.

البته به خاطر داشته باشید که این احساسات شدید همانگونه که بوجود آمده‌اند همانگونه هم از بین می‌روند (پس نگران نباشید)

 1. بینش(حس مادرانه)

بعضی از مادرها بدون هیچ دلیلی می‌دانند که دوقلو دارند. ممکن است یک فکر دائمی و یا یک رویا درباره داشتن دوقلو باشد . حس مادرانه یک مسئله طبیعی است بویژه در دوران حاملگی!

چه زمانی میتوانید بگویید که دوقلو دارید؟

بارداری دو قلو

اگر تمام نشانه‌ها را داشتید، باید صبر کنید تا بعد از هفته ششم بارداری، با دستگاه التراسوند تائید شود.اگر در همین زمان که جنین ها کوچک هستند اقدام به انجام تست کنید، ممکن است بارداری با از دست رفتن یکی از جنین ها پایان یابد. محققان تخمین زده‌اند که 21 الی 30% بارداری های دوقلو در اثر سندروم دو قلو از بین می‌روند. این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که در 6 هفتگی بارداری دوقلو ها تائید شود (با امواج التراسوند) اما در سری بعد بررسی و تست مشخص می شود که یکی از جنین ها از بین رفته است.(حدود هفته دوازدهم). بیشتر خانم‌ها تا زمانی که دوقلو ها در امنیت کامل نباشند، متوجه داشتن دوقلو نمی‌شوند. در حالیکه خیلی ها می‌خواهند بفهمند حتی اگر شانس از بین رفتن یکی از قل ها زیاد باشد.

 چگونه بارداری دوقلو تائید می‌شود؟

 بعد از تائید تمام نشانه های بارداری دوقلو، تنها گزینه ای که می‌تواند شما را از این موضوع مطمئن کند، التراسوند است.

درحالیکه خیلی از خانم‌ها از امواج الترا سوند تا هفته‌ی بیستم دوری می‌کنند، خانم‌هایی هم هستند که هیچ کدام از نشانه‌ها را ندارند و این موضوع را هنگام زایمان متوجه می‌شوند.

در کنار امواج التراسوند سیگنال های معدودی هم وجود دارد که می‌تواند بارداری دوقلو را تشخیص دهد:

 ضربان قلب چندگانه

 در معاینه‌های قبل از تولد، ماما یا دکتر از 10 تا 12 هفتگی شروع به چک کردن ضربان قلب می‌کنند. گاهی وقت ها ضربان قلب دوم هم شنیده می‌شود و گاهی وقت ها هم ممکنه دوقلو داشته باشید اما هنوز صدای دومی شنیده نشود.!!

AFP غیرطبیعی

 آلفافتوپروتئین(AFP) پروتئینی است که توسط کیسه زرده و کبد برای تکوین جنین در طول بارداری تولید می‌شود. این پروتئین وارد خون مادر می‌شود. در طول سه ماهه دوم، جنین از کبد خود AFP به خون مادر ترشح می‌کند که قابل اندازه گیری است. از تست این پروتئین جهت تشخیص کروموزوم غیرطبیعی و یا نقایص مادرزادی مانند سندروم داون استفاده می‌شود.

در هر صورت ترشح زیاد AFP می‌تواند نشانه این باشد که دو جنین در حال ترشح هستند. مطالعات می‌گوید که AFP ترشح شده در خون مادر دوقلو دوبرابر AFP موجود در خون مادر تک قلو است.

 آیا می‌شود یک قل مخفی وجود داشته باشد؟

 با دستگاه های التراسوندی که موجود است همچین احتمالی وجود دارد که یکی از جنین ها هنگام اسکن در پشت جنین دیگر پنهان شده باشد، اما به ندرت پیش می‌آید. بعد از 20 هفتگی اگر التراسوند تائید کرد هیچ شکی نداشته باشید.