اگزما در نوزادان و کودکان 

اگزما یک بیماری پوستی است که موجب خشک و ضخیم شدن پوست می شود. عوامل به وجود آورنده این بیماری متفاوت است. از این رو، در ادامه علاوه بر معرفی عوامل به وجود آورنده اگزما در نوزادان و کودکان، به علائم و راه های درمان آن نیز می پردازیم.

اگزما یک بثورات پوستی است که معمولاً پیش از 5 سالگی ظاهر می شود. اگزما در نوزادان در گونه ها و پوست سر پدیدار می شود، اما ممکن است در بازوها، پاها، سینه یا سایر بخش های بدن نیز گسترش یابد. پس از تولد یک سالگی کودک، به احتمال زیاد در ناحیه داخلی آرنج ها، پشت زانوها، مچ ها و قوزک پا نمایان می شود، اما می تواند در سایر نقاط نیز ظاهر شود. در ادامه به معرفی علل، علائم و راه های درمان اگزما در نوزدان و کودکان می پردازیم.

علل اگزما در نوزادان و کودکان
هیچ کس نمی داند علت به وجود آمدن اگزما چیست، اما اگزما اغلب به ارث برده می شود. بنابراین کودکتان به احتمال زیاد به اگزما مبتلا می شود، اگر شما یا اعضای نزدیک خانواده تان به اگزما، آسم یا آلرژی مبتلا باشید.

اگزما یک واکنش آلرژیک به یک ماده نیست، بلکه مواد محرک یا آلرژن های موجود در محیط، مانند: گرده یا دود سیگار، می توانند باعث ایجاد آن شوند. مواد محرک موجود در رژیم غذایی کودکتان و یا رژیم غذایی شما، در صورتی که کودکتان از شیر شما تغذیه می کند، نیز می توانند منجر به ایجاد اگزما شوند. این مواد غذایی خاص به احتمال زیاد، شیر گاو، تخم مرغ، سویا، گندم، بادام زمینی یا ماهی هستند.

بثورات همچنین می تواند از طریق گرما، مواد تحریک کننده پوست، مانند: پشم، مواد شیمیایی موجود در برخی صابون ها، عطرها، لوسیون ها و مواد شوینده، تغییرات دما و پوست خشک تشدید شود. استرس نیز می تواند اگزما را بدتر کند.

 

 

علائم اگزما در نوزادان و کودکان
حدود 20% نوزادان و کودکان به اگزما مبتلا می شوند. اگزما معمولاً در دوران نوزادی شروع می شود و 65% بیماران علائم آن را در سال اول زندگی و 90% بیماران علائم آن را پیش از 5 سالگی نشان می دهند. بثورات ممکن است شبیه پوست خشک، ضخیم و پوسته پوسته شده باشد یا ممکن است شبیه برآمدگی های کوچک قرمز رنگ باشد که اگر خارش داده شود، چرک ترشح شده یا عفونی می شود. خارش دادن همچنین می تواند منجر به ضخیم شدن، تیره شدن یا زخم شدن پوست شود.

راه های درمان اگزما در نوزادان و کودکان
اگزما مُسری نیست، اما به دلیل شدت خارش می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. اگر اگزما درمان نشود، بثورات می تواند کریه و زشت شوند، بنابراین ممکن است برای کودک یک چالش اجتماعی ایجاد کند. پزشک می تواند با معاینه پوست کودکتان، اگزما را تشخیص دهد. او ممکن است شما را به یک متخصص پوست برای درمان ارجاع دهد. در ادامه به نکاتی اشاره می کنیم که باعث درمان اگزما می شود.

1. حمام کردن و مرطوب نگه داشتن
با پزشک کودکتان درباره نحوه حمام کردن وی صحبت کنید. بسیاری از متخصصان معتقدند حمام روزانه می تواند برای کودکان مبتلا به اگزما مفید باشد. فقط آب را بیش از حد گرم نکنید، زیرا آب بسیار گرم، پوست را سریع تر از آب ولرم خشک می کند.

از یک صابون ملایم یا مواد شوینده غیر صابونی برای شستشوی کودکتان استفاده کنید و این کار را در مرحله آخر حمام انجام دهید، به طوری که کودکان در آب صابونی ننشیند. به محض این که کودکتان را از وان خارج کردید، او را با یک حوله یا پارچه نرم به آرامی خشک کنید، ولی مالش ندهید و نسایید.

سپس در حالی که هنوز پوست کودکتان مرطوب است، به بدنش، نرم کننده، مرطوب کننده، پماد، کرم یا لوسیون بزنید تا رطوبت را درون پوست وی حفظ کند. پمادها و کرم ها حاوی نرم کننده بیشتر و آب کمتری نسبت به لوسیون ها هستند و معمولاً برای کودکان مبتلا به اگزما بهتر و مناسب ترند. لازم به ذکر است که پمادها باعث بهبودی قرمزی، التهاب و خارش پوست نمی شوند، بلکه کمک می کنند تا یک لایه محافظتی نامرئی بر روی پوست ایجاد شود.

2. لباس های تنفس پذیر
به کودک خود لباس هایی با پارچه های نرم و طبیعی، مانند: پنبه، بپوشانید و از پوشاندن لباس هایی از جنس پشم یا سایر موادی که سفت و خشن هستند و باعث خارش می شوند، اجتناب کنید. همچنین از پوشاندن لباس بیش از حد لزوم به کودکتان خودداری کنید.

3. صابون ها و پاک کننده ها
از صابون های ملایم و بدون عطر یا پاک کننده های بدون صابون یا شامپوها و یا محصولاتی که برای پوست های حساس ساخته شده اند، استفاده کنید. همچنین از شوینده های ملایم و بدون عطر برای شستن لباس ها و ملحفه ها استفاده نمایید و از نرم کننده ها استفاده نکنید.

4. جلوگیری از خارش
کودکتان ممکن است با خاراندن دست هایش یا مالیدن صورتش به ملحفه در طول خواب، سعی در تسکین دردهایش داشته باشد. اما خاراندن و مالیدن پوست، می تواند باعث سوزش و تحریک بیشتر و بدتر شدن اگزما شود. لذا تا حد امکان از ملحفه های نرم استفاده کنید و ناخن های کودکتان را کوتاه نمایید و در طول خواب به او جوراب و دستکش بپوشانید. اگر کودکتان به علت خارش در خوابیدن مشکل دارد با پزشک مشورت کنید، شاید او برای کودکتان آنتی هیستامین تجویز کند.

 

 

5. کمپرس سرد
اگر خارش کودکتان را به شدت اذیت می کند، شما می توانید چندین بار در روز از کمپرس سرد استفاده کنید و به دنبال آن مرطوب کننده به پوست کودکتان بزنید.

6. سفید کننده ها
محققان اذعان دارند که خیس شدن 5 الی 10 دقیقه ای در سفید کننده های رقیق شده، 2 بار در هفته در درمان اگزما 5 برابر موثرتر از حمام با آب خالص است. بدین ترتیب، 2 قاشق چای خوری سفید کننده را در یک گالن آب بریزید و یا نصف فنجان سفید کننده را به یک وان حمام پُر از آب اضافه کنید، سپس کودکتان را در آن قرار دهید. اما مطمئن شوید که کودکتان آب را نمی خورد. این فرایند امن است و مانند اضافه کردن کُلر به آب استخر برای کشتن میکروب ها است و برای کودکان مبتلا به اگزما و عفونت های پوستی بسیار مفید است.

7. پمادهای استروئیدی
اگر در صورت پیروی از راهکارهای فوق اگزمای کودکتان بهبود نیافت، پزشک ممکن است پماد استروئیدی موضعی خفیفی تجویز کند و در صورت عدم موفقیت پماد استرویدی قوی تری تجویز کند.