سندرم انتقال خون قل به قل


سندرم انتقال خون قل به قل، نوعی بیماری نادر است که تنها در دوقلوهای همسان که در رحم مادر قرار دارند ایجاد می شود. در این بیماری، به یکی از قل ها خون بیشتری می رسد و در نتیجه بزرگ‌تر می شود و قل دیگر کوچک‌تر می ماند. در موارد شدید، حدود 60 تا 100 درصد جنین های مبتلا می میرند.

نوزادان دو قلو
تحقیقات نشان داده است که اگر سندروم انتقال خون قل به قل، در اوایل دوران بارداری یعنی قبل از هفته بیست و ششم اتفاق بیفتد، می تواند منجر به مرگ هر دو جنین شود و یا در صورت زنده ماندن جنین ها، منجر به معلولیت شدید هر دو خواهد شد.

اما اگر بعد از هفته 26 بارداری این مشکل رخ دهد، معمولا شانس زنده ماندن دو جنین افزایش می یابد و احتمال معلولیت آنها نیز کمتر می شود.

علل سندرم انتقال خون قل به قل

این سندرم زمانی اتفاق می افتد که خون از یک قل به سمت قل دیگر حرکت کند و قل دیگر، خون از دست بدهد. در این حالت، یکی از قل ها اهداکننده خون و دیگری دریافت کننده خون نامیده می شود. در نتیجه قل اهداکننده، با کمبود موادغذایی و خون برای رشد خود مواجه می شود و کوچک می ماند و قل دریافت کننده، خون زیادی دریافت می کند و رشد بیشتری خواهد داشت.

اندازه نابرابر دوقلوهای همسان با عنوان دوقلوهای ناسازگار نامیده می شود
علایم سندرم انتقال خون قل به قل

اگر در هنگام بارداری برای دوقلوها اتفاق رخ ندهد و سالم بمانند، از علایم زیر می توان به وجود این سندرم در دوقلوها پی برد.
 

قلی که دریافت کننده خون بوده و بزرگ تر از قل دیگر است، علایم زیر را دارد:

- قرمزی

- خون بیش از حد

- افزایش فشار خون

- ممکن است نارسایی قلبی داشته باشد.

 

راه های تشخیص سندرم انتقال خون قل به قل

اگر با انجام سونوگرافی در طی بارداری، این مشکل در جنین های مادر بارداری تشخیص داده شود، باید تحت مراقبت ویژه قرار بگیرد. اگر جنین های او سالم بمانند و به دنیا بیایند، آزمایش های زیر روی نوزادان انجام می گیرد:

- آزمایش لخته شدن خون

- آزمایش جهت تعیین تعادل الکترولیتی

- شمارش کامل سلول های خون

- رادیوگرافی از قفسه سینه

مراحل سندرم انتقال خون قل به قل

مرحله اول: مقدار کمی مایع آمنیوتیک (اولیگوهیدروآمنیوس) در اطراف قل اهداکننده و مقدار زیادی مایع آمنیوتیک در اطراف قل دریافت کننده وجود دارد (پلی هیدرآمنیوس). مایع آمنیوتیک ماده ای است که جنین را در کیسه جنین احاطه کرده است.

مرحله دوم: علاوه بر ویژگی های مرحله اول، پزشک با سونوگرافی قادر به تشخیص مثانه در قل اهداکننده نمی باشد.

مرحله سوم: در این مرحله علاوه بر ویژگی های مراحلی قبلی (مرحله 1 و 2)، جریان خون بند ناف دوقلوها غیرطبیعی به نظر می رسد.

مرحله چهارم: علاوه بر ویژگی های سه مرحله قبل، نوعی ورم در زیر پوست جنین دریافت کننده دیده می شود و به نظر می رسد که او دچار نارسایی قلبی شده باشد (هیدروپس جنینی).

مرحله پنجم: علاوه بر تمام ویژگی های چهار مرحله قبل، یکی از جنین ها می میرد. معمولا جنین اهداکننده زودتر می میرد، اما ممکن است این اتفاق برای قل دریافت کننده خون نیز ایجاد شود.


درمان سندروم انتقال خون قل به قل

1- درمان در دوران بارداری: به محض تشخیص این بیماری، با نظر پزشک متخصص زنان  و زایمان و شرایط مادر و دو جنین، ممکن است نیاز به انجام آمنیوسنتزهای مکرر باشد.

البته گاهی اوقات، پزشک متخصص بر اساس وضعیت مادر و جنین ها، اقدام به جراحی لیرز می کند. با جراحی لیزر، جریان خون اضافی از یک قل به قل دیگر قطع می شود .

برخی از پرشکان به مادران بارداری که دچار این مشکل می شوند استراحت مطلق را توصیه می کنند و رژیم غذایی سرشار از پروتئین را برای آنها در نظر می گیرند. این رژیم غذایی بر روند این بیماری، تاثیر مثبت می گذارد .

2- درمان پس از تولد: اگر دو نوزاد، سالم به دنیا آمدند، درمان بستگی به علایم خاص نوزاد دارد، مثلا ممکن است نوزاد اهداکننده کم خونی داشته باشد و نوزاد دریافت کننده هم به علت داشتن مایعات بیش از حد ممکن است نیاز به تخلیه این مایع ها داشته باشد. هم چنین داروهایی برای درمان نارسایی قلبی در نوزاد دریافت کننده در نظر گرفته می شود.

تا مدتی باید این دو نوزاد تحت نظر پزشک در بیمارستان بستری شوند.

به مادران باردار، مخصوصا در بارداری چند قلویی توصیه می شود که چند بار در طی بارداری، سونوگرافی کنند تا در صورت بروز هر گونه مشکلی آن را درمان کنند
عوارض روش های درمانی

در مورد استفاده از روش آمنیوسنتز برای تخلیه مایع آمنیوتیک از اطراف قل دریافت کننده باید گفت که این روش خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد و موفقیت عمل را برای زنده ماندن جنین ها کاهش می دهد، مخصوصا اگر در اوایل بارداری انجام گیرد.

در مورد روش لیزر درمانی نیز باید گفت، طی این روش رگ های خونی در اثر پرتوهای لیزر مسدود می شوند. آمارها نشان می دهد که طی این روش، 90 درصد احتمال دارد که حداقل یکی از دوقلوها سالم بماند و 70 درصد احتمال دارد، هر دو سالم بمانند.

هشدار

به مادران باردار، مخصوصا در بارداری چند قلوزایی توصیه می شود که چند بار در طی دوران بارداری، سونوگرافی کنند تا در صورت بروز هر گونه مشکلی نسبت به درمان آن اقدام نمایند. تنها راه تشخیص زودرس بیماری انتقال خون قل به قل، سونوگرافی است.