افراد موفق چه ویژگی هایی دارند ؟

آیا می‌دانید افراد موفق چگونه به موفقیت دست یافته‌اند؟ راز موفقیت در زندگی چیست؟ مهم نیست در چه زمینه‌ای به دنبال موفقیت هستید، معمولاً افراد موفق عادت‌ها و نگرش‌های مشترکی دارند که به آن‌ها توانایی موفق شدن در هر چیزی را می‌دهد. اگرچه موفقیت برای همه‌ی مردم معنای یکسانی ندارد اما اگر می‌خواهید در زندگی به موفقیت دست یابید بهتر است عادات افراد موفق را شناخته و به کار ببرید.

راز موفقیت در زندگی
توانایی کنترل و مدیریت ذهن، بدن و احساسات و ارتباط با دیگران در موفقیت بسیار تاثیرگذار است. افرادی که به خوبی می‌توانند خود را کنترل کنند، احساسات خود را می‌شناسند و می‌دانند چگونه این احساسات می‌تواند روی دیگران تاثیر بگذارد. راز موفقیت در زندگی چیست؟ کنترل احساسات.

(برای آگاهی بیشتر از نوع کنترل احساسات و هیجانات‌ خود پیشنهاد می‌شود تست خودشناسی: تست هوش هیجانی EQ )

افراد موفق به سادگی ناامید و دلسرد نمی‌شوند و با خوش‌بینی به راهشان ادامه می‌دهند؛ اغلب شکست‌ها بزرگ‌ترین فرصت‌های یادگیری را در اختیار ما قرار می‌دهند. در حالیکه برخی افراد بعضی کارها را سخت می‌دانند افراد موفق با انرژی و مثبت‎نگری آن کارها را انجام می‌دهند و کارهای دشوار را چالشی می‌دانند که باید به خوبی از عهده‌ی انجام آن برآیند. برای مثال هنگامی که از ادیسون پرسیدند چرا از شکست‌هایش ناامید نشد چنین گفت: «من شکست نخوردم. من فقط هزار راه پیدا کردم که به موفقیت ختم نمی شدند.» (برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می شود مقاله : خودتان را برای این چهار نوع شکست شغلی ببخشید! )

 راز موفقیت در زندگی چیست؟ ناامید نشدن. 

ذهن و افکار ما دائماً در حال تغییر است و افرادی که به دنبال رشد و یادگیری نیستند، پیشرفت نکرده و از همه چیز عقب می‌مانند. افراد موفق همیشه به دنبال یادگیری چیزهای جدید و کشف تجربیات تازه هستند. اپرا وینفری مجری سرشناس تلویزیون در کتاب خود درباره‌ی تجربیات زندگی می‌گوید:

من هنوز در حال یادگیری هستم. تمام تجربیات من، حتی دردناک‌ترین آن‌ها، به وجود آمدند تا من چیزی را درباره زندگی یاد بگیرم.

برای موفقیت باید آینده‌نگر بوده و به جای منتظر بودن برای شانس، باید زمانی را برای برنامه‌ریزی برای آینده‌ی شخصی، حرفه‌ای و مالی اختصاص دهید. افراد موفق قبل از هر تصمیمی به خوبی فکر می‌کنند زیرا می‌دانند این تصمیمات اهداف بلندمدت آن‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. «تریپ هاوکینز» از مهندسان مک درمورد استیو جابز گفته بود: قدرت آینده نگری او ترسناک بود و وقتی تصمیمی می‌گرفت همه‌ی جوانب را می‌سنجید. راز موفقیت در زندگی چیست؟ تصمیم‌گیری مناسب.
از سوی دیگر همه‌ی ما می‌توانیم کارها را سخت و پیچیده کنیم اما راز افراد موفق این است که کارها را برای خودشان و دیگران ساده می‌کنند. با این کار می‌توانند همه چیز را به سادگی مدیریت و کنترل کنند و زودتر به موفقیت دست خواهند یافت.
همه‌ی موفقیت‌ها یک شبه و به سادگی به دست نمی‌آیند بلکه پشت تمام داستان‌های موفقیت افرادی هستند که روزها و شب‌های زیادی کار و تلاش کرده‌اند تا به موفقیت برسند. افراد موفق یاد گرفته‌اند که از مسیر رسیدن به موفقیت نیز مانند خود موفقیت لذت ببرند و باید در همه‌ی فراز و نشیب‌های این مسیر به وظایف و تعهدات خود عمل کنند تا به نتیجه‌ی نهایی که می‌خواهند دست یافته و هرگز تسلیم نشوند. هنری فورد موسس شرکت اتومبیل فورد اولین کسب و کاری که راه اندازی کرد شکست خورد و پس از آن نیز ۵ بار طعم ورشکستگی را چشید تا در نهایت برند Ford را خلق نمود؛ او هیچگاه ناامید نشد.

 

یکی از رموز موفقیت توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران است. هنگامی که نیاز به کمک دارید از اطرافیان خود درخواست کمک کنید، بسیاری از افراد هنگامی که از آن‌ها درخواست کمک می‌کنید با اشتیاق به شما کمک می‌کنند و بعضی از روابط موثر به این طریق شکل می‌گیرد. راز موفقیت در زندگی چیست؟ ارتباط موثر.

افراد موفق هرگز به دنبال بهانه نبوده و کسی یا چیزی را مقصر اتفاقات نمی‌دانند؛ آن‌ها هرگز دولت، اقتصاد، کمبود وقت، انرژی، پول یا هر چیز دیگری را برای شکست و اشتباهاتشان مقصر نمی‌دانند. اگر می‌خواهید موفق باشید دست از بهانه‌تراشی بردارید و موفقیت را برای خود ایجاد کنید.
در آینه به خود نگاه کنید و صادق باشید: آیا شما این عادات و ویژگی‌ها را دارید؟ اگر نه برای یادگیری آن‌ها چه کاری انجام می‌دهید؟