اضافه وزن در بارداری برای جنین پسر خطرناک است؟

محققان معتقدند رشد و نمو و ضریب هوشی در پسرانی که مادرانشان در دوران بارداری، اضافه وزن داشته اند، مختل می‌شود. محققان علوم پزشکی دانشگاه تکزاس اعلام کردند چاقی مادر در دوران بارداری بر مسیر رشد و نمو فرزند پسر در سال‌های آتی تاثیر دارد و مهارت‌های حرکتی را در پسران پیش دبستانی و ضریب هوشی را در پسران دوران راهنمایی تخریب می‌کند. آنها دریافتند تفاوت‌های بین این فرزندان پسر، با پسرانی که مادران چاق ندارند، قابل ملاحظه است. محققان تعداد ۳۶۸ مادر و کودکان آن‌ها را که از نظر اقتصادی و اجتماعی، شبیه بودند مطالعه کردند و آن‌ها را در دوران بارداری مادر، در سن سه و سپس در سن هفت سالگی، مورد بررسی دوباره قرار دادند. محققان در سن هفت سالگی کودکان دریافتند آنانی که مادرانشان در دوران بارداری چاق بودند به میزان ۵ نمره یا بیشتر، نسبت به دیگر همسالان خود دچار نقصان ضریب هوشی هستند. 

 

 

 


دکتر الیزابت وایدن استادیار دانشگاه تکزاس می‌گوید در واقع این بررسی نشان می‌دهد که چاقی مادر باردار، بر وضعیت مغزی کودکان در سنین پیش دبستانی و نیز در سنین دوره راهنمای، تاثیر منفی می‌گذارد.
به گزارش یورک الرت عوامل موثر در ایجاد چاقی شامل عوامل ارثی، پرخوری، تغییر سوخت وساز بافت چربی، کاهش تولید گرما، کاهش فعالیت جسمی بدون کاهش مقدار غذای دریافتی و برخی از داروهاست. افزایش چربی شکم نیز که به چاقی شکم موسوم است با افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی همراه است.