از چند ماهگی سرلاک را به برنامه غذایی نوزادم اضافه کنم؟

آیا شما هم به عنوان یک مادر جوان در مورد قرار دادن سرلاک در برنامه غذایی فرزند 4 ماهه خود تردید دارید؟ اگر جواب شما به این سؤال مثبت است، نگران نباشید! اغلب والدین فکر می‌کنند که با ورود نوزادان به ماه چهارم از زندگی خود، می‌توان سرلاک را در برنامه غذایی آن‌ها قرار داد. این در حالی است که آکادمی اطفال و وزارت رشد نوزادان در سراسر دنیا به مادران توصیه می‌کند که تا 6 ماهگی فرزند خود، او را تنها با شیر مادر تغذیه کنند. شیر مادر می‌تواند تمام مواد مغذی ضروری برای بدن نوزادان زیر 6 ماه مانند کربوهیدرات‌ها، چربی، آب، شکر، پروتئین‌ها و آنتی‌بادی‌ها را تأمین کند.

اگر نوزاد شما 4 ماهه شده است، او باید در حدود 170 گرم شیر مادر را در 4 تا 6 وعده غذایی مصرف کند. این قاعده در مورد نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند، نیز صادق است. در ادامه این مقاله، بررسی می‌کنیم که آیا قرار دادن سرلاک در رژیم غذایی روزانه نوزادان 4 ماهه بی‌خطر است یا نه؟
سرلاک چیست؟
سرلاک، یک ماده غذایی ایمن برای نوزادان می‌باشد که با نام‌های تجاری معتبر، در سراسر دنیا وجود دارد و اعتماد مادران بسیاری را به دست آورده است. این محصول برای محدوده وسیعی از سن نوزادان موجود است. همچنین، سرلاک دارای طعم‌های متنوعی است که هر نوزادی را شیفته خود می‌کند. در واقع، سرلاک را می‌توان به عنوان غلات مخصوص نوزادان معرفی کرد که دارای پروبیوتیک مفید به نام Bifidus BL است. این ماده مغذی موجود در سرلاک می‌تواند از سیستم ایمنی بدن نوزادان پشتیبانی کرده و عملکرد دستگاه گوارش آن‌ها را بهبود بخشد.

آیا می‌توان سرلاک را در برنامه غذایی نوزادان 4 ماهه قرار داد؟
به خاطر داشته باشید که تنها غذای مورد نیاز برای فرزند شما در این مرحله از زندگی، شیر مادر یا شیر خشک حاوی آهن است. با این حال، شما می‌توانید سرلاک را نیز در برنامه غذایی فرزند 4 ماهه خود قرار دهید؛ فقط باید بر اساس توصیه پزشک متخصص اطفال نوزاد خود، این کار را انجام دهید. برای تغذیه نوزاد با سرلاک، شما می‌توانید از قاشق استفاده کنید؛ در ابتدا، یک قاشق غذاخوری سرلاک را در برنامه روزانه فرزندتان قرار داده، سپس آن را به 2 یا 3 قاشق غذاخوری افزایش دهید

 

6 نشانه‌ای که نوزاد شما برای خوردن سرلاک آماده است:
همان‌طور که نوزاد شما رشد می‌کند، چند نشانه را از خود بروز می‌دهد تا به شما اطلاع دهد که بدن او برای خوردن سرلاک آماده است. به عنوان یک مادر، اطمینان حاصل کنید که این نشانه‌ها را با چشم خود دیده‌اید؛ همچنین توجه داشته باشید که برای قرار دادن سرلاک در برنامه غذایی فرزند خود، او باید بیشتر از 4 ماه سن داشته باشد. این علائم عبارتند از:

1-نوزاد شما به غذای موجود در بشقاب خانواده علاقه نشان دهد.

2-نوزاد شما انگشتان خود را در دهان خود قرار داده و بمکد.
3-اشتهای نوزاد شما افزایش یافته و حتی پس از شیر دادن، بلافاصله به شیر بیشتری نیاز داشته باشد.

4-زمانی که شما قاشق را به سمت دهان فرزندتان ببرید، او به راحتی دهان خود را باز کند.

5-نوزاد شما بتواند گردن خود را کنترل کند.

6-نوزاد شما بتواند با حمایت ابزارهای نرم، در موقعیت ثابتی بنشیند.

اگر هیچ کدام از این علائم آمادگی را در نوزاد خود ندیدید، پس باید زمان بیشتری را صبر کنید.

چرا نباید سرلاک را در برنامه غذایی نوزادان  کمتر از 4 ماه قرار داد؟
سه ماه تا چهار ماهگی از زندگی نوزادان مراحل مهمی از رشد آن‌ها است. پزشکان متخصص اطفال به مادران توصیه می‌کنند که در این دوران، غذاهای دیگری جز شیر مادر را در برنامه روزانه فرزند خود قرار ندهند، زیرا:

خطر بلع ناامن بسیار زیاد است، زیرا مرحله رشد نوزاد شما کامل نشده است.
مواد غذایی جامد مانند سرلاک ممکن است مواد مغذی موجود در شیر مادر یا شیر خشک را نداشته باشند؛ این در حالی است که همه مواد موجود در شیر برای رشد نوزاد شما بسیار مهم هستند.
نوزاد شما ممکن است مستعد ابتلا به عفونت، بیماری، عدم تحمل مواد غذایی جامد و آلرژی غذایی باشد، زیرا سیستم ایمنی او هنوز کامل نشده است.
با قرار دادن سرلاک در برنامه غذایی نوزادان کوچک، ممکن است تغییری در وضعیت مدفوع آن‌ها ایجاد شود، غذاهای جامد ممکن است به طور کامل هضم نشوند.

 

چرا باید سرلاک را در برنامه غذایی نوزادان بزرگ‌تر از 6 ماه قرار داد؟
بهتر است با ورود نوزادان به ماه ششم از زندگی خود، مادران، سرلاک را در برنامه غذایی آن‌ها قرار دهند، بدین خاطر که:

نوزاد شما ممکن است مقدار کافی از مواد غذایی را برای برآورده ساختن نیازهای بدن خود دریافت نکند؛ این شرایط تأثیر منفی بر روند رشد و سلامت او خواهد داشت.
نوزاد شما ممکن است با مسائل مربوط به سوء‌تغذیه، کمبود آهن یا روی مواجه شود.
حتی اگر شما قصد دارید تا سرلاک را در برنامه غذایی نوزاد 4 ماهه خود قرار دهید، اطمینان حاصل کنید که شیر مادر منبع اصلی تغذیه او باقی می‌ماند. حفظ این شرایط کمک خواهد کرد تا نوزاد شما سالم بماند و آنتی‌بادی‌های لازم در خون او تشکیل شود. در نهایت، امیدواریم اطلاعاتی که در مورد زمان مناسب قرار دادن سرلاک در برنامه غذایی نوزادان ارائه شده است، برای شما مفید باشد.