از فواید ورزش در دوران بارداری بیشتر بدانید


 ورزش در بارداری
چگونه ورزش در دوران بارداری به شما کمک می کند؟
ورزش در دوران بارداری برای شما خوب و بی خطر است، با این حال تصور می شود که حدود سه چهارم زنان که بارداری سالمی دارند آن قدرها که باید ورزش نمی کنند.
انجام ورزش روزانه به شما و جنینتان آسیبی نخواهد زد و حتی به شما کمک می کند که دچار مشکلات دوران بارداری همانند تشنج بارداری نشوید، ورزش در دوران بارداری به شما کمک می کند تا زایمان کوتاه تری هم داشه باشید و شانس زایمان طبیعی را افزایش می دهد.
فعال بودن و ورزش در دوران بارداری به شما کمک می کند تا موارد زیر را داشته باشید:
• احتمال ناراحتی های بارداری همانند کمردرد و درد کمری لگنی، یبوست و خستگی مفرط را از بین می برد.
• ورزش در دوران بارداری باعث می شود نسبت به تغییراتی که در دوران بارداری در بدنتان اتفاق می افتد احساس بهتری داشته باشید.
• وزنتان را در حد مناسب نگه می دارد.
• با ورزش در دوران بارداری خواب بهتری خواهید داشت.
• به کاهش و پیشگیری از افسردگی کمک کرده و روحیه تان را تقویت می کند.
• بدن و ذهنتان را برای زایمان آماده می کند.
• ورزش در دوران بارداری بعد از زایمان باعث برگشت به تناسب اولیه تان می شود.
اگر در دوران بارداری مبتلا به دیابت شده اید (دیابت بارداری)، ورزش کردن به کنترل سطح قند خونتان کمک می کند

 

 

بهترین ورزش در دوران بارداری کدام است؟
• ورزشی که باعث افزایش پمپاژ قلب تان شوند.
• بدنتان را منعطف نگه دارند.
• ورزش بارداری که با سوزاندن کالری وزنتان را کنترل کنند.
• عضلاتتان را برای زایمان آماده کنند.
• فشار زیادی به بدنتان وارد نکنند.
پیاده روی سریع، شنا، کلاس های آبی پیش زایمانی و رکاب زدن با استفاده از دوچرخه های ثابت همه انواع مناسب و بی خطر ورزش در دوران بارداری هستند البته تا زمانی که زیاده روی نکنید. یوگا و پیلاتز برای افزایش قدرت و تونیسیته عضلات خوب هستند، با این حال باید یک تعلیم دهنده ماهر و ثبت شده پیدا کنید که تجربه آموزش زنان باردار را داشته باشد.
سعی کنید انواع مختلفی از ورزش در دوران بارداری انجام دهید، ترکیبی از ورزش هوازی همانند شنا و پیاده روی و ورزش های قدرتی همانند یوگا و پیلاتز ایده آل است، برای انجام فعالیت با شدت متوسط به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در اکثر روزهای هفته برنامه ریزی کنید. اگر با نوع زندگیتان بهتر جور در می آید، انجام دادن ۳ جلسه ۱۰ دقیقه ای در یک روز همانند یک جلسه ۳۰ دقیقه ای اثر دارد. 
به خاطر داشته باشید که ورزش در دوران بارداری حتما نباید یک ورزش رسمی و حرفه ای باشد تا اثر مطلوب بگذارد. هرنوع فعالیتی که با زمدگی روزمره تان جور در می آید همانند پیاده روی، راه رفتن روی پله ها و انجام کارهای منزل هم به حساب می آید.
اگر از نظر پیدا کردن وقت مناسب برای ورزش کردن مشکل داشتید (احتمالا به خاطر داشتن فرزندان دیگر) بسیاری از کلاس های بارداری مراقب از جنینتان را هم ارائه می دهند. در غیر این صورت پیاده روی سریع با هل دادن کالسکه راهی ایده آل برای متناسب ماندن است یا می توانید دی وی دی های ورزش در دوران بارداری که برای زنان باردار مناسب است را امتحان کنید.

انجام چه ورزش هایی در دوران بارداری توصیه نمی شود؟
ورزش هایی که می توانند باعث افتادن یا از دست دادن تعادل تان شوند همانند اسب سواری، اسکی، ژیمناستیک، اسکی روی آب یا اسکیت باید اجتناب شوند. ورزش دایوینگ (پریدن در آب با سر و دست) هم در دوران بارداری خطرناک است. ورزش های تماسی و پربرخورد همانند فوتبال، راگبی، تنیس و اسکواش هم خطرناک هستند چون که ممکن است به شکمتان هم ضربه بخورد.

 

 


بعضی از پزشکان و ماماها عدم انجام دوچرخه سواری در جاده بعد از سه ماهه دوم بارداری را توصیه می کنند، حتی اگر یک دوچرخه سوار با تجربه هستید خطر افتادن از دوچرخه تان وجود خواهد داشت.
با این حال اگر دوچرخه وسیله اصلی حمل و نقلتان است احتمالا استفاده از دوچرخه در سه ماهه اول و دوم را ادامه خواهید داد، فقط از حفظ تعادل و توانایی چرخش در جهت های مختلف اطمینان حاصل کنید. اما استفاده از دوچرخه ثابت در دوران بارداری کاملا بی خطر است.