اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز در کودکان

فکر می کنید فرزند شما ممکن است اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز داشته باشد؟ در اینجا نحوه تشخیص علائم و کمک لازم به شما ارائه می شود.

اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز یا اختلال عدم تمرکز چیست؟
طبیعی است که کودکان گاهی اوقات تکالیف خود را فراموش کنند ، خیالپردازی در کلاس ، بدون فکر رفتار کنند یا در سفره شام بیقراری کنند. اما بی توجهی ، تحریک پذیری و بیش فعالی نیز نشانه هایی از اختلال کمبود توجه بیش فعالی (اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز) هستند که بعضاً به عنوان اختلال کمبود توجه یا اختلال عدم تمرکز شناخته می شود.

اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز نوعی اختلال رشدی عصبی است که معمولاً در اوایل کودکی و قبل از هفت سالگی بروز می کند. اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز مهار پاسخهای اتوماتیک بدن را برای کودکان دشوار می کند. پاسخ هایی که می تواند شامل حرکت، گفتار و توجه شود. همه ما بچه هایی را می شناسیم که نمی توانند آرام بنشینند ، کودکانی که به نظر می رسد هرگز گوش نمی دهند، کودکانی که مهم نیست چه میزان آنها را توجیح می کنید، کودکانی که حرفهایی نامناسب در زمانهایی نامناسب می زنند. گاهی اوقات این کودکان به عنوان کودکان شلوغ شناخته می شوند، یا به دلیل تنبلی و عدم تشخیص مورد تنبیه قرار می گیرند. درحالیکه ممکن است آنها دارای اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز باشند.

 

 

 

آیا رفتار کودکمان عادی است یا اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز دارد؟
تفکیک بین اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز و رفتار بچه عادی دشوار است. اگر فقط چند علامت از این اختلال را مشاهده می کنید ، یا اگر علائم فقط در برخی شرایط ظاهر می شوند ، احتمالاً با اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز مواجه نیستیم. اما اگر فرزند شما تعدادی از علائم و نشانه های اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز را در همه شرایط در خانه ، مدرسه و حین بازی و مهمانی داشته باشد زمان آن است که به متخصصین مراجعه کنید. مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر با بهره بری از متخصصین مجرب در حوزه تشخیص و درمان اختلالات روانی اعم از اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز با استفاده از درمان پیشرفته لورتا نوروفیدبک، تمام همت خود را در راه درمان این اختلالات گمارده است. با یک تماس تلفنی با مرکز می توانید درمورد درمان اطلاعات کسب کنید.

زندگی در کنار کودک مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز می تواند ناامید کننده و پرتلاطم باشد ، اما به عنوان والدین کارهای زیادی برای کنترل علائم ، غلبه بر چالش های روزانه و ایجاد آرامش بیشتر در خانواده وجود دارد.

افسانه ها و حقایق در مورد اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز
افسانه: همه بچه های مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز، بیش فعال هستند.
واقعیت: تنها برخی از کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز بیش فعال هستند ، اما بسیاری دیگر بیش فعالی ندارند. کودکانی که مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز هستند ولی مشکل بیش فعالی ندارند، ممکن است بی انگیزه به نظر برسند.

افسانه: بچه های مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز هرگز نمی توانند توجه کنند.
واقعیت: کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز اغلب قادر به تمرکز روی فعالیتهایی هستند که از آن لذت می برند. اما مهم نیست که آنها چقدر تلاش کنند ، وقتی کار مورد نظر کسل کننده یا تکراری باشد در حفظ تمرکز مشکل دارند.

افسانه: بچه های مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز اگر می خواستند بهتر رفتار می کردند.
واقعیت: کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز ممکن است تمام تلاش خود را برای خوب بودن انجام دهند، اما هنوز هم قادر به آرام نشستن نیستند ، آنها نمی توانند ساکت باشند یا توجه کنند. آنها ممکن است نافرمان به نظر برسند ، اما این بدان معنا نیست که آنها با قصد و نیت این کار را می کنند.

افسانه: با بزرگ شدن علائم اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز کاهش یافته و فروکش می کند.
واقعیت: اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز اغلب تا بزرگسالی ادامه می یابد، بنابراین منتظر نمانید تا فرزند شما مشکل را پشت سر بگذارد. درمان می تواند به فرزند شما کمک کند تا یاد بگیرد علائم را مدیریت کند و به حداقل برساند.

افسانه: دارو بهترین گزینه درمانی برای اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز است.
واقعیت: داروها اغلب برای اختلال کمبود توجه تجویز می شوند ، اما این بهترین گزینه برای فرزند شما نیست. درمان موثر برای اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز شامل آموزش والدین، درمان نوروسایکولوژیک مانند لورتا، پشتیبانی در خانه و مدرسه و ورزش و تغذیه مناسب است.

اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز چگونه به نظر می رسد؟
هنگامی که بسیاری از افراد به اختلال کمبود توجه فکر می کنند ، یک کودک خارج از کنترل و دائما در حرکت تصور می کنند که از دیوارها بلند می شود و محیط اطراف را مختل می کند. اما واقعیت بسیار پیچیده تر است. درست است که برخی از کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز بیش فعال هستند، در حالی که برخی دیگر بی سر و صدا می نشینند – در حالی که توجه و تمرکزشان کیلومتر ها دورتر از آنهاست. برخی تمرکز زیاد و بیش از حد روی یک کار دارند و برای انتقال آن به کار دیگری مشکل دارند. برخی دیگر فقط بی توجهی ملایمی دارند ، اما بیش از رفتارهای ناگهانی دارند.

کدام یک از این کودکان ممکن است اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز داشته باشد؟
پسری بیش فعالی که بدون توقف صحبت می کند و نمی تواند ساکت بماند.
کودک رویاپرداز آرامی که پشت میز خود می نشیند و به فضا خیره می شود.

پاسخ صحیح هر دو است.

علائم و نشانه هایی که کودک مبتلا به اختلال کمبود توجه دارد به این بستگی دارد که کدام یک از خصوصیات غالب هستند.

کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز ممکن است:
بی توجه باشند ، اما بیش فعال یا تکانشی نباشند.
بیش فعال و تکانشی است ، اما قادر به توجه است.
بی توجه، بیش فعال و تکانشی است (شایع ترین شکل اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز).
کودکانی که فقط علائم بی توجهی را دارند غالباً مورد غفلت قرار می گیرند، زیرا مزاحمتی ایجاد نمی کنند. درحالیکه، علائم بی توجهی عواقبی دارد: تحت فشار قرار گرفتن توسط والدین و معلمان به دلیل پیروی نکردن از دستورالعمل ها. کم کاری در مدرسه؛ یا درگیری با بچه های دیگر به دلیل عدم پیروی از قوانین در بازی ها.

اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز در سنین مختلف
با اینکه انتظار داریم کودکان کم سن و سال حواس پرت و پرتحرک باشند، این رفتارهای ناگهانی و تکانشگری است که غالباً در کودکان پیش دبستانی با اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز شایع است (مانند بالارفتن از درخت یا تیر برق ، فحش دادن). اگرچه در سن چهار یا پنج سالگی بیشتر کودکان یاد گرفته اند که چگونه به دیگران توجه کنند و وقتی به آنها دستور داده می شوند بی سر و صدا بنشینند و همه آنچه را که در ذهنشان جاری است نگویند. نهایتا با رسیدن کودکان به سن مدرسه ، افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز در هر سه رفتار مشکلات خود را نشان می دهند: بی احتیاطی ، بیش فعالی و تکانشگری.

نشانه ها و علائم اختلال عدم توجه و کمبود توجه
اینگونه نیست که کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز توجه نکنند: وقتی آنها کارهایی را انجام می دهند که از آن لذت می برند یا درمورد موضوعاتی که به آنها علاقه مند هستند می شنوند ، مشکلی برای تمرکز ندارند. اما وقتی کار تکراری یا کسل کننده است ، آنها به سرعت تغییر می کنند.

حواس جمع ماندن یکی دیگر از مشکلات شایع است. کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز معمولاً بدون تمام کردن کاری، از کاری به کار دیگر جهش می کنند و یا مراحل لازم را برای تکمیل کار طی نمی کنند. تنظیم کارهای مدرسه و وقت برای آنها سخت تر از بیشتر کودکان است. کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز بیشتر روی اتفاقات محیط اطراف تمرکز دارند به همین دلیل معمولاً به یک محیط آرام نیاز دارند تا بتوانند روی چیزی تمرکز کنند.

علائم عدم توجه در کودکان:
مشکل در تمرکز کردن دارد. قبل از اتمام ، به راحتی پریشان می شود یا از یک کار زود خسته می شود.
به نظر می رسد هنگام صحبت با آنها گوش نمی دهد.
در به خاطر سپردن موارد و رعایت دستورالعمل های مشکل دارد. به جزئیات توجه نمی کند و اشتباهات ناشی از بی دقتی انجام می دهد.
در سازماندهی ، برنامه ریزی و اتمام کارها مشکل دارد.
غالباً وسایل خانگی ، کتاب ها ، اسباب بازی ها یا موارد دیگر را گم می کند یا سر جایشان قرار نمی دهد.

علائم بیش فعالی و علائم اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز
بارزترین نشانه اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز، بیش فعالی است. در حالی که بسیاری از کودکان به طور طبیعی بسیار فعال هستند ، بچه هایی که علائم بیش فعالی اختلال کمبود توجه دارند همیشه در حال حرکت هستند. آنها ممکن است سعی کنند چندین کار را همزمان انجام دهند و از یک فعالیت به فعالیت دیگر جهش کنند. حتی وقتی مجبور به نشستن باشند، این کار می تواند برای آنها بسیار مشکل باشد ، پای آنها در حال ضربه زدن به چیزی است ، پای آنها می لرزد ، یا انگشتانشان در حال تکان خوردن است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد علائم با مرکز علوم اعصاب و روانشناسی سایبر تماس بگیرید.

علائم بیش فعالی در کودکان:
دائماً بیقرار است و وول میخورد.
در نشستن آرام ، بازی بی سر و صدا یا استراحت مشکل دارد.
به طور مداوم حرکت می کند ، اغلب می دود و یا از چیزی بالا می رود.
صحبت کردن بیش از حد.
ممکن است تغییر خلق و خوی سریع داشته باشد.

علائم و نشانه های تکانشی اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز
تکانشگری کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز می تواند باعث ایجاد مشکل در خود کنترلی شود. از آنجا که آنها کمتر از سایر بچه ها خود را سانسور می کنند، در نتیجه .سط حرف دیگران می پرند و به فضای افراد دیگر حمله می کنند، در کلاس نیز سوالات بی ربط می پرسند، و گاها سوالات بیش از حد شخصی می پرسند. رعایت دستورالعمل هایی مانند ، "صبر داشته باش" و "فقط کمی صبر کن" برای کودکانی که دارای اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز هستند ، دو برابر سخت تر از دیگران است.

کودکانی که علائم و نشانه های تکانشی دارند ، دارای احساس خلقی و پرخاشگری هستند. در نتیجه ، دیگران ممکن است کودک را بی ادب، عجیب و یا نیازمند توجه ببینند.

علائم تکانشگری در کودکان:
عمل بدون فکر
حدس زدن به جای اینکه برای حل مسئله وقت بگذارد یا جواب سوالات کلاسی را بدون منتظر ماندن برای شنیدن کل سوال، جواب بدهد.
در مکالمات یا بازی های افراد دیگر مداخله می کند.
اغلب مکالمات دیگران را قطع می کند. حرفهای اشتباه در زمان اشتباه می گوید.
عدم توانایی کنترل احساسات و طغیان های عصبی یا تنش

اثرات مثبت اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز در کودکان
اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز هیچ ارتباطی با هوش یا استعداد ندارد. اما بچه های دارای اختلال کمبود توجه اغلب خصوصیات مثبت زیر را نشان می دهند:
خلاقیت: کودکانی که اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز دارند می توانند به طرز شگفت آوری خلاق و دارای تخیل قوی باشند. کودکی که رویا دارد و به یکباره ده فکر متفاوت دارد می تواند به یک استاد حل مسئله ، یک چشمه جوشان ایده های خلاقانه یا یک هنرمند مبتکر تبدیل شود. کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز ممکن است به راحتی حواسشان پرت شود ، اما گاهی اوقات متوجه آنچه دیگران نمی بینند هستند.

انعطاف پذیری: از آنجا که کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز گزینه های زیادی را به یکباره در نظر می گیرند ، روی یک گزینه ثابت نمی مانند و برای ایده های مختلف بازتر هستند.

 

 

 

شور و اشتیاق و خودجوش بودن: کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز به ندرت کسل کننده هستند! آنها به چیزهای مختلف زیادی علاقه مند هستند و شخصیت های پر جنب و جوش دارند. خلاصه اینکه اگر آنها شما را اذیت نکنند خوشحال می شوید که با آنها باشید.

انرژی و انگیزه: وقتی بچه های مبتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز انگیزه دارند، شروع به کار یا بازی می کنند و برای موفقیت تلاش می کنند. در واقع ممکن است منحرف کردن آنها از کاری که مورد علاقه آنهاست دشوار باشد، به خصوص اگر این فعالیت تعاملی یا مفید باشد.

آیا مشکل ما واقعاً اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز است؟
فقط به دلیل اینکه کودک علائم بی توجهی ، تحریک پذیری یا بیش فعالی دارد به معنای ابتلا به اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز نیست. برخی شرایط پزشکی ، اختلالات روانشناختی و وقایع استرس زا در زندگی می توانند علائمی مانند اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز ایجاد کنند. قبل از تشخیص دقیق اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز ، مهم است که شما با یک متخصص بهداشت روان درمورد احتمالات زیر صحبت کنید:

ناتوانی در یادگیری یا مشکلات خواندن ، نوشتن ، مهارت های حرکتی یا زبان.

وقایع عمده زندگی یا تجربیات آسیب زا (مثلاً یک مورد استرس زای اخیر ، مرگ یک دوست ، زورگویی در مدرسه ، طلاق والدین).

اختلالات روانشناختی شامل اضطراب ، افسردگی و اختلال دو قطبی.

اختلالات رفتاری مانند اختلال سلوک ، اختلال دلبستگی واکنشی و اختلال نافرمانی مقابله ای.

شرایط پزشکی از جمله مشکلات تیروئید ، عصبی

ممکن است تشخیص این موارد برای شما دشوار باشد، اما کادر مجرب مرکز علوم اعصاب و رواشناسی سایبر در تمامی مسیر کنار شما هستند و با جلسات مشاوره همراه با لورتا نوروفیدبک درمان پیشرفته علوم اعصاب، شما را همراهی میکنند.


راهکارهای درمانی برای اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز
علاوه بر موارد مذکور تکنولوژی لورتا برای درمان اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز درمانی بسیار موثر و پایدار است.

با تکنولوژی لورتا امواج مغز اندازه گیری شده و بعد با مقایسه امواج مغز با امواج نرمال میزان اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز مشخص شده و تفاوت امواج با فرد عادی مشخص می شود.

با تکنولوژی لورتا که جزء جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا در زمینه عصب روانشناسی است اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز به خوبی درمان خواهد شد و عوارض داروهایی مانند ریتالین و استراموکس تجربه نخواهد شد.

لورتا نوعی تمرین دهی منظم شبکه های مغزیست که با تجهیزات خاصی انجام می شود. در تکنولوژی لورتا نوروفیدبک سطح امواج مغز شخص دارای اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز مشخص شده و به وسیله فیدبک نرمال سازی انجام خواهد شد. به جز درمان اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز از تکنولوژی لورتا برای درمان اختلالات بسیاری استفاده شده است.

در ضمن لورتا دانشی خاص است که در همه مراکز روان درمانی وجود ندارد مرکز سایبر، از مراکز معتبر روان درمانی و درمان بیماری های اعصاب است که با مراجعه و یا شماره گیری تلفن مرکز شما را از خدمات خود بهره مند خواهد کرد.