آیا سوء هاضمه باعث بدنیا آمدن نوزادی پر مو می شود ؟

بدن هر نوزاد تازه به دنیا آمده ای با دیگری متفاوت است. با اینکه احتمال دارد برخی از نوزادان با سر و بدنی پر مو به دنیا بیایند، برخی دیگر ممکن است تیکه هایی بدون مو بر سر و بدنشان داشته باشند. طبق افسانه های قدیمی، اگر مادری در دوران بارداری رفلاکس اسید معده را تجربه کند و دچار سوء هاضمه در بارداری باشد، آنگاه نوزادش با موی بیشتری به دنیا می آید. قبل از اینکه این گفته را هم افسانه بنامید، بهتر است بدانید که این حرف آنقدر ها هم غلط نیست!

تحقیق طولانی مدتی بر روی زنان بارداری که رفلاکس معده ی خفیف تا وخیم را تجربه کردند انجام شده. حدود ۶۴ مادر باردار میزان سوء هاضمه ی خود را در دوران بارداری درجه بندی کردند. بعد به هر یک از این داده ها یک کد مستقل داده شد که آن را به عکسی که بلافاصله بعد از تولد از آن ها گرفته می شد، مرتبط می کرد.

طبق نتایج این تحقیق، زنانی که در دوران بارداری خود به طور منظم سوء هاضمه داشتند، صاحب نوزادانی شدند که به میزان قابل توجهی مو روی سر و حتی بدن خود داشتند. حتی در برخی موارد این مو توسط سونوگرافی هم تشخیص داده شده. از طرف دیگر، زنانی که در دوران بارداری خود سوء هاضمه را تجربه نکردند، صاحب نوزادانی شدند که کمتر از میزان میانگین مو داشتند یا حتی هیچ مویی نداشتند.

درمان های خانگی برای سوء هاضمه در بارداری
زنان باردار به طور معمول، علاوه بر حالت تهوع و استفراغ، رفلاکس (بالا آمدن) اسید معده را نیز تجربه می کنند. دلیل این پدیده کاهش فشار بر روی اسفنکتر مری است که به خاطر افزایش هورمون های پروژسترون و استروژن در دوران بارداری رخ می دهد. با اینکه شما دستی در میزان پر مویی نوزادتان ندارید، هنوز می توانید چند نکته را رعایت کنید تا بتوانید عوارض سوء هاضمه را کاهش دهید. در اینجا فهرستی از نکاتی که باید رعایت کنید آورده ایم:

۱- به جای خوردن تعداد وعده های کم با حجم زیاد، می توانید تعداد وعده های بیشتر اما با حجم کمتر بخورید.
۲- از حرکات ناگهانی یا شدید مانند خم شدن، دراز کشیدن یا انجام دادن کار های خانه بلافاصله بعد از غذا خوردن خود داری کنید.
۳- کمتر غذا های شور، ترش، شیرین یا تلخ مصرف کرده و از مصرف نمک زیاد دوری کنید.
۴- از مواد غذایی که اثر قلیایی دارند مانند آووکادو، چای هربال، بادام، سبزیجات با برگ های سبز و ماست استفاده کنید.
۵- در صورت نیاز، با پزشک خود مشورت کرده و از قرص های جویدنی خنثی کننده ی اسید معده برای بهبود وضعتان استفاده کنید.

با اینکه تحقیقات رابطه ای را میان سوء هاضمه در دوران بارداری و پر مو بودن نوزادان پیدا کرده، اما این بدین معنا نیست که تنها عامل اثر گذار بر رویش موی نوزادتان تنها همین است. عواملی مانند سطح هورمون استروژن، استرس و رژیم غذاییتان نیز تاثیرات غیر قابل چشم پوشی دارند. در نتیجه نگهداری از خود در دوران بارداری و نگران نشدن درباره ی اثرات سطحی امری حیاتی است.

اگر سوال یا نگرانی خاصی دارید، همواره بهتر است با پزشک خود درباره ی آن ها مشورت کنید. در این میان، غذای سالم بخورید، استراحت کنید و خوشحال باشید. اجازه ندهید چند موی کوچک جلوی معجزه ی خوشحالی شما را بگیرد.