آیا ذخیره تخمدان کم باعث ناباروری می‌شود؟


ذخیره تخمدان با تعداد تخمک بدست آمده از عمل IVF رابطه مستقیم دارد و همچنین در مقابل نیز تعداد تخمک بدست آمده از عمل IVF با احتمال موفقیت این عمل در ارتباطی تنگاتنگ است.
ذخیره تخمدان نرمال برای باروری بین ۵ تا ۵.۶ است که چنانچه این مقدار کمتر از یک باشد، شانس باروری بسیار کاهش می‌یابد. زمانی ذخیره تخمدان پایین باعث ناباروری می‌شود که فرد به IVF نیازمند باشد. هنگامی که پزشک برای درمان ناباروری، روش IVF را پیشنهاد می‌دهد، انتخاب مرکز درمانی در اولویت قرار دارد.

اصطلاح رایج ذخیره تخمدان به این معناست که در هنگام آزمایش باروری، چه تعداد تخمک در همان لحظه در تخمدان زن وجود دارد. از آن جایی که ذخیره تخمدان با توانایی باروری زنان ارتباط مستقیمی دارد، میزان ذخیره تخمدان بسیار حائز اهمیت است. به طور معمول، ذخیره تخمدان نرمال برای باروری بین ۵ تا ۵.۶ است که چنانچه این مقدار کمتر از یک باشد، شانس باروری بسیار کاهش می‌یابد.

 

 

 

 

 

آیا ذخیره تخمدان کم باعث ناباروری می‌شود؟

نقش ذخیره تخمدان در عمل IVF

البته باید یادآور شد زمانی ذخیره تخمدان پایین باعث ناباروری می‌شود که فرد به IVF نیازمند باشد. به عبارت دیگر، هرچند که ذخیره تخمدان پایین باشد، اما در لوله‌های فالوپ، رحم و یا اسپرم همسر مشکلی وجود نداشته باشد، مسئله‌ای برای بارداری وجود ندارد؛ ولی چنانچه بیمار به هر علتی نظیر مشکلات تخمدان، لوله‌های فالوپ، رحم و یا اسپرم همسر نیازمند به لقاح خارج رحمی باشد، آن موقع است که ذخیره تخمدان اهمیت پیدا می‌کند.

ذخیره تخمدان با تعداد تخمک بدست آمده از عمل IVF رابطه مستقیم دارد و همچنین در مقابل نیز تعداد تخمک بدست آمده از عمل IVF با احتمال موفقیت این عمل در ارتباطی تنگاتنگ است.

باید بدانیم که میزان موفقیت آی وی اف (IVF) فقط به ذخیره تخمدان و تعداد تخمک وابسته نیست و مواردی مانند کیفیت تخمک و اسپرم هم اثرگذار خواهند بود؛ چه بسا فرد با ذخیره تخمدان پایین، ولی کیفیت تخمک بالا از طریق آی وی اف (IVF) به آرزوی بارداری دست یابد.

انجام عمل IVF در مرکز درمان ناباروری یزد

هنگامی که پزشک برای درمان ناباروری، روش IVF را پیشنهاد می‌دهد، انتخاب مرکز درمانی در اولویت قرار دارد، از این رو مرکز درمان ناباروری یزد در ذهن تداعی می‌شود؛ چرا که یزد قطب درمان ناباروری در ایران، قطب بین الملل در خاورمیانه و جزو برترین‌ها در جهان است.

 

آیا ذخیره تخمدان کم باعث ناباروری می‌شود؟

از آنجا که شهر یزد با دارا بودن مراکز تحقیقاتی و درمان ناباروری با استاندارد‌های بین المللی، دارای اساتید برجسته‌ای همچون «دکتر عباس افلاطونیان، بنیانگذار روش IVF برای درمان ناباروری در ایران» است، این شهر به قطب درمان ناباروری تبدیل شده است.

پژوهشکده علوم تولید مثل یزد، یک مرکز تخصصی ویژه درمان ناباروری است که همواره با مهم‌ترین مراکز دنیا در امر درمان ناباروری در حال رقابت است؛ چنانچه یکی از افتخارات این مرکز تولد بیش از ۱۲هزار نوزاد از طریق IVF است که حس خوشایند داشتن فرزند را به زوج‌های نابارور هدیه داده است. همچنین از دیگر دستاورد‌های این پژوهشکده، تولد اولین نوزادانی است که حاصل جنین منجمد، تکنیک IVF، تخمک اهدایی و نیز حاصل از AZH بوده است.

 

 

 

رادینا سلامت؛ پل ارتباطی شما با مرکز درمان ناباروری یزد

پیش از این لازم بود هموطنانی که از شهر‌ها و کشور‌های مختلف برای IVF و سایر روش‌های درمان ناباروری به یزد سفر می‌کنند، از ماه‌ها قبل در صف رزرو نوبت قرار گیرند. از این رو شرکت سفر‌های رادینا به عنوان اولین کارگزار تخصصی خدمات گردشگری در یزد با راه اندازی سایت رادینا سلامت به عنوان اولین سایت ارائه دهنده پکیج‌های گردشگری سلامت (توریسم درمانی) در یزد، امکان رزرو آنلاین را میسر و این مشکل را برطرف کرده است.

آیا ذخیره تخمدان کم باعث ناباروری می‌شود؟

در این سایت، رزرو نوبت بلافاصله انجام شده و ارائه تمامی خدمات درمانی، رفاهی، اقامت و گردشگری برای مراجعه کنندگان فراهم شده است. لازم به ذکر است که در تمامی مراحل درمان، همیاران پزشکی رادینا در کنار بیماران خواهند بود.