آیا امکان بازگشت وازکتومی یا باز كردن لوله مردان وجود دارد؟


علت اصلی این ‌که مردان وازکتومی ‌می‌ کنند، این است که از بارداری همسرشان جلوگیری کنند. اما، تصمیم‌ گیری برای این ‌که هرگز باردار نشوند، تصمیم بسیار مشکلی است و همان‌ طوری‌ که از قدیم گفته ‌اند، هرگز نباید گفت هرگز

 آیا امکان بازگشت وازکتومی یا باز كردن لوله مردان وجود دارد؟
خوشبختانه، روند اجرای وازکتومی (بستن لوله مردان)، احتمالا برگشت ‌پذیر است. می‌گوییم احتمالا، زیرا بازسازی آن صد در صد موفقیت آمیز نیست.

بستن لوله مردان (وازکتومی) روندی است که قسمت کوچکی از لوله ‌های همسرتان که اسپرم ها را به ‌بیضه ها منتقل می ‌کند بسته و بریده می ‌شود، این لوله ‌ها مجرای وابران (Vas deferens) نامیده می‌ شوند.

این روند به معنای آن نیست که او دیگر مایع منی نخواهد داشت، بلکه به این معنی است که اسپرم نمی‌ تواند وارد مایع خروجی شود.

بازگشت وازکتومی یا باز كردن لوله مردان برای بازگشت به توان سابق است. در این روند لوله‌ ها دوباره مرتبط می‌ گردند،‌ تا این ‌که دوباره اسپرم وارد مایع منی شود و باروری تخمک رخ دهد.

 

بازگشت وازکتومی یا باز كردن لوله مردان چگونه انجام می شود؟
روند بازگشت وازکتومی یا باز كردن لوله مردان به این سادگی هم نیست. متخصص اندام تناسلی از طریق برشی کوچک در بالای بیضه ها وارد آن ها می ‌شود. سپس پزشک محل وازکتومی را پیدا خواهد کرد و قسمت بسته شده قبلی را باز می‌کند.

زمانی ‌که این کار اجرا شد، پزشک وضعیت اپیدیدیم epididymis (مجرایی پشت بیضه ها که از آن اسپرم خارج می‌شود) را بررسی می ‌کند. اپیدیدیم از یک لوله ساخته شده که چندین بار دور خود چرخیده است. این لوله به تدریج گشاد شده و سرانجام به مجرای خروجی اسپرم منتهی می‌شود. این وضعیت اپیدیدیم می‌تواند نابود کننده باشد، زیرا پس از وازکتومی، اسپرمی که تولید می‌شود و دیگر قادر به خروج از مجرای خروجی نیست، فشار زیادی را در اپیدیدیم تولید کرده و می‌تواند باعث آسیب آن شود. در صورتی‌که به اپیدیدیم آسیبی وارد شود، بازسازی مجرای خروجی اسپرم مشکل خواهد بود، چراکه اسپرم قادر به خروج از تخمدان‌ها و ورود به مجرای خروجی نیست. هر چه زمان بیشتری از اجرای وازکتومی گذشته باشد، فشار وارد بیشتر بوده و احتمال آسیب‌دیدگی بیشتری وجود دارد.

در صورتی‌ که آسیبی به اپیدیدیم وارد نشده باشد، مجرای خروجی اسپرم با استفاده از بخیه‌ای به یکدیگر مرتبط می‌گردند. البته زمانی‌که بازسازی وازکتومی رخ داد نیز ضمانتی برای باروری نیست، زیرا این عمل بستگی به عناصر متفاوتی دارد که آیا زوج در لقاح جنین موفق هستند یا خیر.

برای تقویت توان جنسی سیر و موز بخورید
این یک حقیقت است که تغذیه تاثیر مستقیمی بر توان اسپرم دارد، بنابراین با تغذیه خوب اسپرم ها را در بهترین وضعیت نگه دارید.

سیر حاوی سلنیوم و سرشار از ویتامین ب ۶ است. سلنیوم به عنوان یک آنتی‌اکسیدان، از تخریب اسپرم پیشگیری کرده و توان جنسی را تقویت می‌کند. سیر همچنین منبع عالی از "آلیسین" است که جریان خون را در اعضای جنسی افزایش می‌بخشد و به مردان برای نعوظ کامل کمک می‌کند. با افزودن سیر خرد شده به خوراک‌های مورد علاقه‌تان، از تمامی این فواید بهره برید.

 

موز ابر خوراکی دیگری برای تقویت قوای جنسی است. این میوه منبع سرشاری از منگنز، ویتامین ب ۱، ویتامین آ، ویتامین ث، و پروتئین است که همگی بهبود و تحریک بیشتر اسپرم را فراهم می‌آورد. این میوه همچنین سرشار از ویتامین ب و بروملین است که تنظیم کننده قوی هورمون‌های جنسی بوده که به افزایش توان جنسی کمک می‌کند.