مادر شدن یکی از احساسات بی نظیری است که هر زنی می تواند در زندگی اش تجربه کند. با اینحال این فرآیند نه ماهه آنقدرها هم که بعضی ها فکر می کنند ساده نیست و می تواند مشکلات خاص خودش را داشته باشد. یکی از مواردی که باعث نگرانی مادران باردار می شود احساس سرماست. فرض کنید  باردار هستید و به شدت احساس سرما می کنید. به نظرتان چنین احساسی می تواند نشانه ای از زایمان زودرس باشد؟  وقتی تلاش می کنید باردار شوید یا اینکه باردار شده اید هیچ چیز به اندازه تجزیه و تحلیل احساسات ، افکار و رفتارهایی که دارید برایتان مهم نخواهد بود. گاهی از اوقات چنین احساساتی می تواند برای مادران باردار نگران کننده باشد. در این مقاله می خواهیم به همین موضوع بپردازیم و ببینیم حس سرما در دوران بارداری عادی است یا خیر.

 احساس سرما در دوران بارداری:

 با اینکه باردار شدن یا تلاش برای بارداری می تواند برای هر زنی بسیار هیجان انگیز باشد اما  برخی از جوانب آن نیز باعث ایجاد نگرانی هایی می شود. یکی از سخت ترین مواردی که درباره نشانه های بارداری وجود دارد طیف عظیمی از موارد طبیعی است.  برای هر قاعده و قانونی که در این دوران به چشم می خورد می توان استثنایی پیدا کرد.

 

بیشتر خانم ها در طول دوران بارداری شان احساس گرما یا گرگرفتگی می کنند. اگر این نوع حس عادی است پس  احساس سرما می تواند نگران کننده باشد؟ اجازه دهید در ادامه بیشتر به این جنبه از بارداری بپردازیم.

آیا حس سرما در طول بارداری عادی است؟

 بیایید با هم صادق باشیم. حس سرما در دوران باداری به معنای وجود ویروس سرماخوردگی یا دمای پایینی که دماسنج نشان می دهد نیست.  این موضوع به معنای حس سرمایی است که مجبورتان می کند یک پتوی اضافی روی خود بکشید یا یک لباس دیگر بپوشید تا گرم تر شوید. بیشتر خانم ها در طول بارداری شان احساس گرما می کنند و این احساس تا جایی به پیش می رود که از حجم لباس هایشان می کاهند.  با اینحال  هرچند حس گرما در این دوران عادی است اما نمی توان گفت حس سرما نشانه وجود یک مشکل است.

 حس سرما در دوران بارداری نشانه سقط جنین است؟

وجود سقط جنین در بارداری های قبلی یا نگرانی درباره این موضوع می تواند برای خانم ها بسیار مضر باشد. در چنین شرایطی فرد باردار تلاش می کند هر نوع تغییری که در بدنش رخ می دهد را تجزیه و تحلیل نماید.  خوشبختانه هیچ تایید بالینی وجود ندارد که  نشان دهد حس سرما علامت سقط جنین است.

 

اگر انجمن های بارداری را زیر و رو کنید صحبت خانم هایی را خواهید دید  که فکر می کنند حس سرما به سقط جنین مربوط است. با اینحال چنین احساساتی در بارداری که حتی ممکن است در برخی از افراد به سقط جنین منجر شود به معنای ارتباط مستقیم بین این دو نیست. یعنی شما نمی توانید با قطعیت بگویید فرد بارداری که سردش می شود حتماً قرار است جنینش را از دست بدهد.  چه ما سردمان شود و چه احساس گرمی کنیم هورمون ها  دچار نوسان می شوند. نوسان در احساساتی که تجربه می کنیم در بارداری های طبیعی هم رخ می دهد و حتی ممکن است این احساسات در سقط جنین هم دیده شود.  احساس سرما در اوایل بارداری نشانه یا علامت سقط نیست. اگر نگران بارداری تان هستید باید با ماما یا پزشک متخصصتان مشورت کنید. به خاطر داشته باشید که احساس سرما در بدن نمی تواند به تنهایی نشانه نگران کننده ای همچون سقط باشد.

 چرا در طول بارداری احساس سرما می کنیم؟

حس سرما می تواند بخشی از یک بارداری طبیعی باشد. این موضوع الزاماً نباید باعث نگرانی تان شود. در بیشتر موارد دلیل قانع کننده ای برای سرد شدن بدن وجود دارد.  همانطور که قبلاً نیز بیان کردیم در این شرایط بهترین و عاقلانه ترین کار این است که با پزشکتان حرف بزنید و او را از نگرانی هایتان باخبر سازید.

 اگر در طول بارداری حس سرما می کنید بهتر است نگاهی به دلایل زیر بیندازید:

نوسانات هورمونی:

برای بیشتر خانم ها نوسانات هورمونی به ایجاد یک حس پایدار گرمی یا گرگرفتگی منجر می شود. برخی ها هم ممکن است به خاطر وجود چنین نوساناتی بدنشان سرد شود و احساس سرما بکنند.  هورمون های بارداری تغییراتی در متابولیسم بدن ایجاد می کنند. در این شرایط متابولیسم بدن سریع تر کار می کند تا خودش را با شرایط بارداری  و نیازهای آن وفق دهد.  تغییر در متابولیسم می تواند به حس گرما در بدن منجر شود.  در برخی از افراد بدن تلاش می کند این گرمی را کمتر کند  اما بیش از حد دمای بدن کاهش می یابد و همین امر به احساس سرما می انجامد.

بیماری صبحگاهی:

 اگر شما هم جزو افرادی هستید که با بیماری صبحگاهی دست و پنجه نرم می کنید ممکن است با کمبود آب بدن و کاهش دریافتی بدن از مواد غذایی نیز روبرو باشید.  کاهش کالری ورودی به بدن یا کاهش آب ، می تواند بر روی سوخت و ساز بدن و حفظ دمای آن تاثیر بگذارد. همین دلیل ساده در نهایت موجب می شود حس سرما بکنید.  خوشبختانه حتی اگر احساس سرما داشته باشید بدن تان تلاش خودش را می کند تا بیشتر از قبل گرمتان کند. اگر در طول سه ماهه اول بارداری کالری کافی دریافت نکنید بدن می تواند از ذخایری که در خود دارد برای سوخت و ساز استفاده کند.  بدن در طول بارداری به دمای داخلی اولویت بیشتری می دهد.

بیماری شدید صبحگاهی یا استفراغ و تهوع شدید بارداری(استفراغ بدخیم حاملگی) ، نگهداری آب کافی در بدن یا به دست آوردن مواد مغذی کافی را دشوارتر می کند. اگر نگران این موضوع هستید بهتر است با پزشک تان مشورت کنید.

کم خونی:

 گاهی از اوقات حس شدید و مداوم سرما در طول بارداری نگران کننده نیست اما اگر در خطر کم خونی هستید یا کم خونی دارید باید این موضوع را به پزشک تان بگویید. حدود 15 الی 20 درصد زنان باردار در طول بارداری با کم خونی دست و پنجه نرم می کنند.  پزشک معمولا این موضوع را در همان ویزیت اول بررسی می کند و در طول بارداری کم خونی را پیگیری می نماید تا مشکلی ایجاد نشود. اگر به طور ناگهانی احساس سرما کرده اید و موارد زیر را هم در کنارش تجربه نموده اید بهترین کار این است که با پزشک تان مشورت کنید:

  • خستگی

  • کبودشدگی آسان

  • تنگی نفس

 

صرف نظر از خطر آنمی یا کم خونی، آهن یکی از منابع تغذیه ای مهم برای زنان باردار است. اگر فکر می کنید در معرض خطر کم خونی هستید بهتر است قبل از اینکه خودسرانه به مصرف مکمل ها روی بیاورید، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.  از طریق رژیم غذایی می توانید مصرف آهن را افزایش دهید.

دمای بالای پایه بدن:

اگر در گذشته دوره های قاعدگی تان را بررسی کرده باشید و نمودارش را داشته باشید حتماً با واژه دمای پایه بدن آشنا هستید.  افزایش اولیه در دمای پایه بدن نشانه ای از تخمک گذاری است. اگر این افزایش ادامه داشته باشد می تواند نشانه اولیه بارداری باشد.  دمای  پایه بدن به پایین ترین دمایی که بدن در طول استراحت به آن می رسد اطلاق می شود. زمانی که این دما افزایش می یابد احساس گرما می کنید. با اینحال این موضوع می تواند دمای اطراف تان را خنک تر نشان دهد. به همین خاطر حتی زمانی که دمای داخلی بدن تان افزایش می یابد باز هم احساس سرما می کنید.

 عفونت:

 در طول بارداری حتی بدون تب هم برخی از افراد احساس سرما می کنند. اگر موارد زیر را تجربه می کنید حتماً با پزشک تان صحبت کنید:

  • هرگونه نشانه عفونت

  • تبی که اخیراً با آن دست و پنجه نرم کرده اید.

  • درد به عنوان مثال به هنگام ادرار

اگرچه احساس سرما به تنهایی نمی تواند نگران کننده باشد اما در صورت بروز نشانه های دیگر باید به پزشک خود اطلاع دهید.

برای گرم تر شدن چه کاری باید انجام دهیم؟

 همانطور که در بخش های قبلی نیز بیان کردیم بارداری می تواند شگفت انگیزترین و بهترین تجربه هر زنی باشد اما گاهی از اوقات چالش هایی هم به همراه دارد.  در این دوران ممکن است احساس کنید هیچ کنترلی بر روی بدن تان ندارید.  غذاهایی که قبلاً عاشقشان بودید حالا برایتان طعم خوبی ندارند و غذاهایی که قبلاً حاضر نبودید لب بهشان بزنید را حالا دوست دارید. یک لحظه احساس گرما می کنید و چند دقیقه بعد از سرما به خود می لرزید. حتی خوابیدن در رختخواب هم برایتان به یک چالش تبدیل شده است.  اگر بیماری صبحگاهی شدیدی را تجربه می کنید بهترین کار این است که تا جایی که می توانید مواد مغذی و آب زیادی وارد بدن کنید. اگر کم خونی  دلیل سردی بدنتان است آهنی که از رژیم غذایی می گیرید را بیشتر کنید و با تجویز پزشک مکمل های حاوی آهن بخورید.

 اگر به خاطر نوسانات هورمونی  و پاسخ به دمای  پایه ، بدنتان سرد می شود، باید با آن کنار بیایید.

شاید استفاده از نکات زیر به دردتان بخورد و مشکل تان را حل کند:

  • زیرپوش، پاپوش و سایر لباس های گرم را فراموش نکنید .

  • وقتی در حال استراحت هستید پتوی دیگری روی خودتان بکشید.

  • چای گرم بنوشید.

  • اگر برایتان ممکن بود پیراهن یا ژاکت اضافی بپوشید.

 مانند همه جوانب بارداری، نوسانات دمای بدن نیز ممکن است طبیعی باشد یا نباشد.  به طور کلی احساس سرما نباید باعث نگرانی تان شود. اما اگر احساس نگرانی امانتان نمی دهد یا نشانه های دیگری هم دارید برای اطمینان بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.