آلودگی هوا باعث چه بیماریهایی می‌شود؟

آلودگی هوا به غیر از مسمومیت و تنگی نفس و سرگیجه و سرفه های شدید در دراز مدت می تواند باعث بروز بیماری در بدن افراد شود. علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که در شرایطی به سر می بریم که تقریبا سالانه بیش از ۲۰ هزار تن ذرات معلق وارد ریه های مردم می شود گفت:« با آلودگی هوا سهم بیماری های ریوی مانند آسم افزایش می یابد اما در سوی دیگر ماجرا، آلودگی های مزمنی است که می تواند نسل ما را در آینده تهدید کند.» او با اشاره به نتایج تحقیقی درباره بررسی رابطه بروز اختلالات «کاروتید» با میزان فاصله از خیابان های پرتردد، گفت:« نتایج این تحقیق نشان داد کسانی که ۵۰ متر با خیابان فاصله داشتند در مقایسه با افرادی که در فاصله ۲۵۰ متری خیابان زندگی می کردند احتمال ابتلا به این اختلالات ۱۲ برابر بیشتر بود.»

 

 


ذرات معلق و سرطان
تنفس ذرات معلق و سایر آلاینده ها در طول شب و روز و به صورت مداوم، یکی از عوامل بروز سرطان است که متاسفانه شیوع سرطان در کشورمان روز به روز در حال افزایش است. سرفه، سوزش چشم، فشار خون، افزایش موارد سکته‌های قلبی و مغزی در صورت مواجهه مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای نظیر بیماران قلبی و تنفسی از جمله عوارض کوتاه مدت آلودگی هوا است. همچنین آلودگی هوا در طولانی مدت، افزایش خطر مرگ و همچنین افزایش سرطان ریه را به دنبال دارد. موسسه بیماری‌های سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که از هر ۱۰ مرگ در دنیا، یک مورد به علت مواجهه طولانی مدت با آلودگی هوا است. همچنین سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که مواجهه طولانی مدت با هوای آلوده، سرطان‌زای قطعی است. آلودگی هوا در طولانی مدت باعث افزایش ابتلا به بیماری‌های ریوی می‌شود. بیشتر بخوانید مسمومیت با هوای آلوده چه نشانه هایی دارد؟

 

 

 

آلودگی هوا و سرطان حنجره
حمید سهراب‌پور فوق تخصص بیماری‌های ریوی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با عنوان این مطلب که آلودگی هوا و ذرات معلق موجود در هوا باعث بروز واکنش‌هایی در ریه افراد می‌شود به مهر گفت:« آلودگی هوا برای ریه‌های افراد سالم مضر است و ذرات معلق موجود در هوای آلوده باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک در بیماران مبتلا به آسم و دیگر مشکلات تنفسی می‌شود، به همین دلیل باید در هنگام بروز آلودگی هوا از تردد در سطح شهر خودداری کرد. آلودگی هوا و ذرات معلق موجود در آن در دراز مدت باعث بروز سرطان ریه و حتی سرطان حنجره می‌شود به همین دلیل بهتر است افراد به شهرهای کم جمعیت با سطح آلودگی هوای پایین مهاجرت کنند و این توصیه بیشتر برای بیماران قلبی و تنفسی لازم است