آزمایش خون در بارداری را چه موقع انجام دهم؟


در اولین ملاقات با متخصص زنان و زایمان، باید به او بگویید گروه خون‌تان چیست؟ سپس در ماه‌های مختلف دوران بارداری خصوصا سه ماهه اول باید تست خون بدهید تا مشخص شود جنین سالم است؛ یا خیر. جزئیات این آزمایش‌ها را در ادامه می‌خوانید.
 انجام آزمایش بارداری به‌عنوان بخشی از مراقبت‌های دوران بارداری باید انجام شود. برخی از انواع آزمایش خون در بارداری، به صورت روتین به تمام زنان توصیه می‌شوند. گروهی دیگر از این آزمایش‌ها را متخصص زنان و زایمان در صورت نیاز برای‌تان تجویز می‌کند. مثلا اگر عفونت خاصی را تشخیص دهد؛ به نظر برسد یک بیماری ارثی جنین‌تان را تهدید کند یا اگر احساس شود بارداری 2 یا چند قلویی دارید. موضوع آزمایش هرچه که باشد؛ نباید از انجام آن طفره بروید. تمام آزمایش‌های خون در دوران بارداری برای حفظ سلامت شما و فرزندتان است. به این ترتیب خطرات حین بارداری و زایمان را از سر می‌گذرانید و فرزندتان راحت به دنیا می‌آید.

آزمایش خون در بارداری را فراموش نکنید
انواع آزمایش خون در بارداری
اگر دوست دارید بدانید هنگام حاملگی، دقیقا باید کدام تست‌های خون را چه موقع انجام دهید؛ یک خودکار بردارید؛ تقویم‌تان را هم بیاورید تا آزمایش خون بارداری را برای‌تان برنامه‌ریزی کنیم.

 

 

 

 

1. گروه خونی
در ابتدای بارداری پزشک متخصص زنان معالج باید بداند که گروه خونی شما چیست؟ 4 گروه خونی (A ، B ، AB یا O) وجود دارد؛ با اولین آزمایش خون در بارداری شما می‌فهمید که گرو خون‌تان چیست. اگر هم از قبل گروه خون‌تان را می‌دانستید اما درباره آن مطمئن نیستید؛ باز هم آن را انجام دهید.

آزمایش خون در بارداری لازم است؟

مثبت یا منفی؟
باید بدانید که گروه خونی شما از نوع مثبت است یا منفی؟ این موضوع در آزمایش خون در بارداری به کمک فاکتور رزوس:  Rhesus RhD مشخص می‌شود. ار‌اچ‌دی به پزشک متخصص زنان اطلاعاتی درباره آنتی‌ژن‌های سطح گلبول قرمز خون می‌دهد. اگر شخصی روی گلبول قرمز خون‌اش آنتی‌ژن به خصوصی که به آن  "آنتی ژن D" می‌گویند را داشته باشد؛ می‌گویند؛ گروه خونی + دارد. اگر هم این آنتی‌ژن روی گلبول‌های قرمزاش نباشد؛ گروه خونی او منفی است.

اکثریت + اند!
بیشتر افراد در این کره خاکی گروه خونی‌شان A ،B ،AB  یا O باشد؛ 80 درصدشان؛ گروه خونی مثبت دارند.

 

گروه خون منفی برای بارداری خطرناک است؟
خیر. این تصورها را دور بریزید. اگر خون شما RhD منفی باشد، خطری شما و جنین‌تان را تهدید نمی‌کند. در صورتی‌که جنین شما گروه خونی از نوع RhD مثبت داشته باشد؛ تداخل ایجاد می‌شود.

اگر گروه خون شما منفی باشد و گروه خون فرزندتان + ممکن است بدن‌تان برای خون جنین پادتن ترشح کند. این روند معمولاً برای بارداری اول مشکلی ایجاد نمی‌کند. در بارداری دوم ولی چرا! اگر رزوس شما منفی است و رزوس بچه +؛ باید در بارداری دوم به بعد برای محافظت از جنین تزریق دارو انجام دهید:

 در هفته های 26 تا 28
در هفته های 34 تا 36 
آزمایش خون در بارداری را فراموش نکنید

2. کم خونی
دومین آزمایش خون در بارداری، تشخیص کم خونی یا کمبود آهن است. در دوران بارداری مصرف آهن بدن زیاد است. می‌پرسید چرا؟ چون باید برای نقل و انتقال مواد غذایی و مواد دفعی بین مادر و جنین، خون بییشتری تولید شود. از طرفی هین خون است که اکسیژن را به بدن جنین منتقل می‌کند. تمام این‌ها را هم آهن‌های قرار گرفته در ساختار گلبول قرمز انجام می‌دهند. 

نیاز به مکمل آهن
اگر در دوران بارداری مراقب تغذیه‌تان نباشید؛ ممکن است به مرور زمان دچار کم‌خونی فقر آهن شوید. بنابراین مواد غذایی غنی از آهن را میل کنید مثلا جگر، گوشت قرمز و اسفناج. در صورتی‌که مشکل فقر آهن شما با مواد غذایی رفع نشود. آزمایش‌تان هم کمبود آهن را در خون نشان دهد؛ پزشک متخصص زنان برای‌تان مکمل آهن تجویز می‌کند. حالا دیدید چقدر آزمایش خون در بارداری مهم است؟

آزمایش خون در بارداری لازم است؟

3. عفونت ها

اگر در دوران بارداری دچار عفونت‌های جدی شوید؛ جنین‌تان هم در خطر قرار می‌گیرد. بنابراین لازم است به کمک آزمایش خون در بارداری، خطر هر گونه عفونت را ازفرزندتان دور کنید. پزشک متخصص زنان این تست‌ها را برای‌تان تجویز می‌کند:

سرخچه
سیفلیس
هپاتیت B
هپاتیت C
HIV 
مهم است که به یاد داشته باشید که بعد از نتیجه گیری منفی در آزمایش ، هنوز می توانید تمام این عفونت ها را بگیرید. اگر شما یا شریک جنسی خود را در معرض خطر قرار دهید ، مانند داشتن رابطه جنسی بدون محافظت ، این شامل عفونت های منتقله از راه جنسی مانند سفلیس ، اچ آی وی و هپاتیت B است. در صورت تزریق دارو و سوزن زدن ، می‌توانید به اچ آی وی و هپاتیت نیز مبتلا شوید. ماما یا پزشک می توانند در این مورد با شما در میان بگذارند.

آزمایش خون در بارداری لازم است؟

نشانه های بارداری چند قلو 
در بارداری های معمول با زنان سالم ، آزمایش ادرار در خانه بیش از کافی و موثر است. آزمایش خون در وهله اول در مطب پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد ، به طور خاص ، اگر مسئله احتمالی بارداری یا برخی از عوامل پیچیده دیگر (مانند مولتیپل) وجود داشته باشد ، که در آن حساسیت بیشتر آزمایش خون لازم است.

 

 

 

آزمایش خون در بارداری لازم است؟

5. دیابت بارداری
دیابت بارداری (GDM) نوعی دیابت است که در برخی از زنان، طی دوران بارداری شروع می‌شود. مرض قند یا دیابت بیماری‌ای است که در آن مقدار زیادی گلوکز (قند) در خون باقی می‌ماند. یعنی بند نمی‌تواند قند به دست آمده از مواد غذایی را جذب کند. به همین خاطر قند خون بالا می‌رود. 

خطر دیابت بارداری کی بیشتر است؟
در بیشتر موارد، دیابت بارداری طی سه ماهه سوم (بعد از 28 هفته) بیشتر است. این نوع دیابت اصولا بعد از تولد فرزندتان از بین می‌رود. با این حال اگر دیابت بارداری داشته باشید؛ در دوران میان‌سالی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 برای‌تان انتظار می‌رود. دیابت نوع 2 همان مرض قند است که  بزرگسالان با آن درگیراند. دیابت نوع 1 هم مخصوص بچه‌ها و نوجوانان است. برای پیش‌گیری از دیابت نوع 2، به دنبال دیابت بارداری، باید مراقب مصرف شیرینی‌جات و حتی غذاهای چرب باشید. انواع کربوهیدرات مثلا نان و برنج را کمتر بخورید تا در بدن‌تان به قند ساده یا گلوکز تبدیل نشود. بهترین راه این است که خودتان را با مواد پروتئینی، فیبرهای سالم و سالاد سیر کنید و غلات و کربوهیدرات را در حد مجاز  بخورید.

مطلب پیشنهادی: چند سونوگرافی در بارداری لازم است؟

آزمایش خون در بارداری را فراموش نکنید

در پایان
آزمایش ادرار کم هزینه ، بدون درد ، کاربرد آسان است و در خلوت منزل فرد انجام می شود و بسیار دقیق است (در بیشتر سناریوها) ، به همین دلیل آزمایش استانداردی است که برای بیشتر حاملگی ها استفاده می شود. آزمایش بارداری خون به دلیل عوامل پیچیده ضروری است. این آزمایشات همچنین بسیار دقیق بوده و نتایج سریعی را در اختیار شما قرار می دهد که می تواند به پزشکان اطلاعات دقیق تری درباره بارداری شما بدهد.